| MariaMrr a întrebat:

Buna TPU.
De curand am intalnit un baiat super timid, mi-a placut de el din prima clipa. Nu i-am vorbit. nici el mie. ne-am vorbit asa prin prieteni laughing eu ii spuneam prietenei mele despre el, ea prietenului lui, si tot asa. Am aflat ca ma place. In continuare nu am vorbit pentru ca. cum am mai spus. este foarte timid si nu poate sa vorbeasca cu mine. Un detaliu ar mai fi ca nu stie romana la perfectie, este turc. la propriu laughing) totusi ne intelegem pe facebook unde este foarte, foarte vorbaret.
Mi-a confirmat ca ma place. problema mea este ca nu stiu ce sa fac. Este mult prea timid, nu ii stiu calitatile in afara de cele fizice. Eu simt ca pot avea incredere in el, dar in acelasi timp ca. nu. As vrea cumva sa ma apropii de el, sa il cunosc mai bine, dar sa nu il stresez. Sa-l fac sa scape de timiditate, pentru ca stie suficient limba romana cat sa putem conversa. dar face in asa fel incat nu ma lasa sa-i vorbesc. De cate ori il salut sau il intreb ceva. lasa capul in pamant, ori raspunde asa printre dinti. Poate ii este frica sa nu spuna vreo tampenie. laughing Nu stiu...Ce as putea sa fac?

9 răspunsuri:
| Picasso a răspuns:

Inerveazal big grin

| neutrino a răspuns:

El este un copil cuminte, care se ascunde in spatele monitorului, unde prinde curaj sa vorbeasca cu fetele, iar tu, mai dezghetata, ai pretentie de la el sa fie Fat Frumos-ul din povesti. Mai asteapta si tu sa mai cresca si el putin.

| sofisis a răspuns:

Poate baiatul chiar este timid dar trebuie sa tii cont ca e si de alta nationalitate. In cultura araba, nu se cade ca o femeie sa fie indrazneata si un barbat niciodata nu o sa vina sa se dea la o femeie ca restul nationalitatilor. Ei au alt mod de gandire. Deci s-ar putea sa fie si asta un impediment.
Oricum, incearca sa creezi tu o conversatie si face to face. Lasa o discutie pe facebook neterminata si termin-o cand il vezi.

| MariaMrr explică (pentru sofisis):

"In cultura araba, nu se cade ca o femeie sa fie indrazneata si un barbat niciodata nu o sa vina sa se dea la o femeie ca restul nationalitatilor."La asta chiar nu m-am gandit. thinking E bine de stiut laughing

| sofisis a răspuns (pentru MariaMrr):

Pai trebuie sa te gandesti. Trebuie si sa iei in calcul ca daca are ambii parintii turci e posibil sa nu ii dea voie sa socializeze prea mult cu romancele. E o cultura destul de diferita de a noastra si iti ia mult pana o intelegi.Depinde foarte mult de ce fel de oameni sunt parintii lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand vorbiti pe Facebook spune-i ca doresti sa vorbiti si fata in fata ca te-ai soturat doar de comunicare in scris, vrei si oralhappy...serios vorbind:d
Spune-i ca daca te place trebuie sa iti arate asta, spune-i ca il intelegic a e timid si ca o sa incerci tu mai mutl sa intretii conversatia bla bla. Nu stiu, foloseste-te de trucurile tale, in general fetele/femeile au puterea de convinge usor persoanele de sex opus deci nu ar trebui sa fie probleme.
Tine-ma la curenthappy ca poate mai dezvolt, dar momentan mi-e cam lene sa scriu.

| MariaMrr explică (pentru anonim_4396):

I-am spus si treaba asta. ca il vreau mai vorbaret cand ne vedem, dar azi m-am pus in locul lui si il inteleg perfect. Este si de alta nationalitate si cel mai probabil ii este teama sa nu zica ceva gresit. Nu vreau sa il las asa. ar insemna sa ne vedem si sa vorbesc doar eu, iar el sa nu inteleaga aproape nimic laughing voi incerca sa ii arat ca poate avea incredere in mine, si probabil nu ii va mai fii rusine sa vorbeasca. o crede ca rad de el sau ceva. Oricum, iti multumesc :*

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

''ne intelegem pe facebook unde este foarte, foarte vorbaret.''
''De cate ori il salut sau il intreb ceva. lasa capul in pamant, ori raspunde asa printre dinti.''

Baieti, fiti barbati.
Va rog eu mult.
Va implor! sad

''Dragi baieti asteptati ca fetele sa inceapa primele conversatia?
Nu vreti sa va cumpere si flori?''

Pe bune mai baieti, hai oleaca trezirea! crying
A fost o greseala ca s-a exclus armata straight face
O maaare greseala.

| Katczinsky a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

De acord cu tine. happy Nu stiu ce-a fost in capul astora de au scos serviciul militar obligatoriu. happy Sa vedem acuma cine se bat cu rusii, ca noi, statistic vorbind, am fi desfiintati in 30 de minute de armata rusa. Si uite, le e teama sa vorbeasca cu o fata...in razboi ce mai fac?