| Tinayordanchi a întrebat:

De la cate saptamani/luni se poate depista o sarcina la un consult normal de ginecologie?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In saptamana a 5-a, 6-a (la circa 3-4 saptamani dupa ovulatie), sarcina trece printr-o serie de schimbari rapide, modificari care pot fi observate prin ecografie transvaginala de inalta rezolutie efectuata pe la mijlocul celei de a 5-a saptamani. Din acest moment se poate vedea aparitia unei mici acumulari de lichid in uter care are in jur de 2-3 mm şi ajunge sa aiba cam 5-6 mm la sfarsitul acestei perioade. Tot acum se ataseaza de peretele uterului si o placenta incipienta ce se formeaza impreuna cu cordonul ombilical. Daca ecografia transvaginala este efectuata in cea de a 6-a saptamana de obicei se poate detecta zgomotul care este provocat de bataia inimii viitorului copilas. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

După a 3 săptămână.

| sofisis a răspuns:

Pe la 5-6 saptamani.