| lilisor23 a întrebat:

cine poate sa imi spuna si mie cate luni am la 25 de saptamani de sarcina? Daca e sa o luam dupa luni, am 5 luni dar dupa saptamani imi ies 6 luni... cine imi da si mie un raspuns plzz?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cum poti spune ca ai 5 luni?
5 ori 4 egal 20.
6 ori 4 egal 24.
Deci ai 6 luni plus o saptamana.
24+1=25 saptamani.
Grea matematica asta!

| lilisor23 explică (pentru darrio2007):

Nu este grea matematica dar daca e sa o luam ca o luna are si 30 si 31 de zile iar februarie are 28 de zile nu are cum sa fie *4... deoarece daca ne uitam cu atentie pe calendar o luna are 4 saptamani si 3 zile de aceea numarand dupa saptamani si transformandule in luni nu imi ese... numarand din luna in luna ese mult mai putin

| darrio2007 a răspuns (pentru lilisor23):

Cand este vorba de sarcina nu putem vorbi de matematica, care este o stiinta exacta.

| ToKen a răspuns:

25 sapt. = 6 luni si-o saptamana