| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU ..este normal sa imi vina menstruatia de 2 ori pe luna ..luna acesta mi-a venit pe 6 octombrie dar trebuie normal sa imi vina pe 26 mi-a intarziat 10 zile. iar de o saptamana m' am apucat sa fac sport(gen:sarit de corada, abdomene etc )max 30 min pe zi ..si de fiecare data cand terminam ma dureau putin ovarele si gaseam o picatura de sange pe lenjeria intima..Astazi cand am ajuns de la facultate am obs pe lenjerie ca si cum mi' ar fi venit menstruatia ..de 7 ani imi vine regulat ..nu am avut probleme de genul cu intarzierile sau sa imi vina de 2 ori intr'o luna. nu am intretinut relatii intime ..as dori niste sfaturi? este normal? ..multumesc

1 răspuns:
| CristianGrigor1986 a răspuns:

Orice activitate noua are repercusiuni asupra organismului. Faptul ca te-ai apucat recent de sport, sugereaza acest lucru.Din ce mi-ai spus, trag concluzia ca esti virgina.In cazul asta, imi dai nr tau de telefon? big grinbig grinbig grinbig grinbig grin Glumesc desigur(dar o adresa de mess?winking Spun asta deorece picaturile de sange pe care le observi sunt semne ca himenul s-a rupt putin(stai relax, sunt putine sanse sa se rupa de tot)E o chestie putin cunoscuta, dar gimnastele si cele care practica calaria se defloreaza doar practicand sporturile respective(or mai fi si alte activitati asemanatoare - eu de astea stiu). Pentru un sfat autorizat apeleaza la medicul de familie sau ginecolog.