| Estuardruma a întrebat:

Eu am 13 ani si am 12 cm ce trebuie să fac să îl am mai lung? Este normal să am 12 cm? Ziceți-mi niște sfaturi pentru marire.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Exista 1(un) singur sfat sau recomandare in aceasta problema care te framanta si anume sa stai in asteptare, ca sa mai treaca inca in jur de minim 2-3 ani, perioada de timp in care intregul tau organism se va dezvolta si va creste si penisul tau impreuna cu toate celelalte organe, proportional ca lungime si grosime. Multa sanatate!

| Estuardruma explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult! Dar cam pe la ce vârstă?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Estuardruma):

Dezvoltarea aparatului reproducator masculin se finalizeaza statistic de regula in jurul varstei de 16 ani cu o abatere de circa +/- 1an.
Depinde in cea mai mare masura de varsta la care baietii intra in pubertate : la o varsta precoce de doar 10-11 ani, la varsta normala de 12-13 ani, sau dupa varsta de 14 ani in cazul pubertatii tardive

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti cam mic la varsta ta. 12 cm din cap pana in talpi?

| Emilian65 a răspuns:

La 13 ani ai tai, penisul este foarte bine dezvoltat. Asteapta sa inaintezi in varsta si va mai creste si penisul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cam asta e media pe Romania la adulti, intre 12 si 14 cm.
vei mai creste vreo 2cm si vei fi top.

| wexceptional a răspuns:

Nu ai ce sa faci decat sa astepti sa creasca dar de ce ti l-ai taiat asa de scurt macar lasati breton daca e asa scurt.

| HabarnamJK a răspuns:

Coae... De cat vrei sa o ai la 13 ani?‍♂️

| Estuardruma explică (pentru HabarnamJK):

Mai mult.

| HabarnamJK a răspuns (pentru Estuardruma):

... Si eu am 13 ani. Si cred ca o avem la fel?‍♂️Deci... Mai asteapta pana la 14-15 ani

| decastelica1244 a răspuns (pentru HabarnamJK):

Eu la 13 o aveam de 16-17

| bogdanel333 a răspuns:

Ce înălțime și kg ai?