| Anee1667 a întrebat:

Bună TPU.
Ideea este că acest cont este folosit de mine şi de sora mea (ea are 18 ani eu 16).
Sora mea a vorbit cu un băiat de 19 ani şi s-au apropiat destul de mult, într-o zi am ieşit şi eu cu ei şi involuntar mi-a plăcut enorm de mult de el, sora mea era pe cale să accepte o relaţie cu el însă eu am pus paie pe foc, spunându-i tot felul de minciuni despre respectivul deşi ştiam că simte într-adevăr ceva frumos pentru el. Ea mă credea pe mine însă a preferat să discute si cu el adevarul iesind la iveala ..ca eu am mintit. I-am explicat ca il plac ba chiar simt ceva pentru el, iar ea mi-a spus ca de dragul meu renunta la el insa nu ar accepta ca eu sa am ceva cu el si ca ar fi mai bine sa nu intervina baietii intre noi.
Insa nu ma pot abtine din a-i da mesaje lui, de a-l vedea.
Sfaturi?
As vrea sa vada si ea raspunsurile

Răspuns Câştigător
| llleo a răspuns:

E inadmisibil ca o persoană să-ți interzică să iubești o persoană. Să comunici cu pers. respectivă. Aici e vorba de orgoliu, de prosteală. Normal și corect ar fi să faci ceea ce simți și ceea ce-ți dorești. N-ar trebui să-ți coordoneze nimeni propria persoană. Chiar dacă e sora, chiar dacă e mama, chiar dacă e tata. Inima n-are bun simț când vine vorba de dragoste.
Dacă e și el de acord să ieșiți, să vorbiți, nu ezita. Dar discută cu sora ta de 18 ani. Dacă și ea simte același lucru pentru el, mă tem că lucrurile sunt mai complexe. Voi luați decizia și vă sfătuiți reciproc. Aveți capacitatea necesară de a vă descurca singur, singurele. Fiți surori, mă!
Spor.

| Anemona2020 a răspuns (pentru llleo):

Pai și atunci și sorusa ar trebuie sa facă la fel nu? Sa se bage cu ăla. Ca doar face se simte. Ia gândește te puțin

| llleo a răspuns (pentru Anemona2020):

Da, ai dreptate. Am dat un răspuns general. Și ea la rândul ei, poate să facă ce dorește.

12 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Frumos ar fi din partea lui sa nu comunice cu amandoua in acelasi timp stiind ca sunteti surori,.
De asemenea sa stii ca minciunile tale s-ar putea la un moment dat sa fie decisive in relatia ta cu sora deoarece pe acest baiat il placi acum si maine nu. E posibil ca el sa se joace cu amandoua si apoi sa va faca sa sufere si ma intreb atunci cine va vor sustine. Veti mai fi una pentru cealalta?
Eu zic sa comunici cu el doar cand sora ta este de fata si sa iesiti in 3 daca chiar doriti. Nu cred ca sora ta merita ca minciunile din partea ta sa continue.
Poate sunt dur dar acel baiat de 19 ani va ajunge cu tine in pat apoi poate va disparea total.

| SG1995 a răspuns:

Cum să zic frumos : dearie you're a ***! Pe bune adică sora -ta il place, și el pe ea, iar tu o mucoasa te bagi între ei, mă rog nu ăsta e cel mai rău, ci faptul că pe ăla l-ai făcut de cacao în fața la sor-ta, și încerci să te bagi cu el pe la spate. Doah, fată îl locul tău mi-ar fi rușine să mai dau ochi cu soră -mea.

| Anee1667 explică (pentru SG1995):

Ideea este ca mereu am trait in umbra surorii mai mari care e mai frumoasa si mai apreciata.Chiar mi- a placut tipul, pe ea o plac majoritatea baietilor, ar avea de unde alege, e ciudat sa ti dea mesaj alti baieti si sa te intrebe " cum o cheama pe sora ta ", mereu a fost asa, acum am gasit un baiat care. imi place desi nu imi prea ofera atentie, sora mea e cu adevarat mai matura, ea a renuntat la el doar pentru a nu ma simti eu rau, insa il plac si nu pot sta deoparte desi incerc

| Ale5184 a răspuns (pentru Anee1667):

Nu iesi din "umbra" făcând asemenea lucruri. Ba mai mult, arati ca intr-adevar meriti sa stai in umbra ei. Caracterul tau lasa de dorit. "O plac mai multi, are de unde alege" serios?!?! Daca mergi pe principiul asta in viata o sa ajungi o ratata pe care nu o sa o bage nimeni in seama. Te miri ca baiatul ala nu iti prea ofera atentie Si atunci de ce te bagi? Vezi ca nu vrea sa aiba nimic cu tine, dar tu insisti. Iti trebuie si tie o relatie doar ca sa arati ca poti, ca sa arati ca ai fost mai buna decat sora ta. Asta e adevaratul motiv. Daca el nu te place, degeaba incerci. In viata intotdeauna va fi cineva mai bun, mai frumos, mai apreciat, dar asta nu inseamna ca faci lucruri de genu. Esti o frustrata si incerci sa iti depasesti conditia. Renunti la familie pentru o... Baga-ti mintile in cap si vezi-ti de scoala.

Răspuns utilizator avertizat
| Ale5184 a răspuns:

Ia uite. Se baga sora peste sora si te mai miri ca se baga "asa-zisele prietene" in relatia ta. Fetita, esti cam imatura. Sora ta renunta de dragul tau, dar tu, nu ai fost in stare sa ii spui direct ei, sa discutati. Ai preferat sa iti bagi joc, sa o minti pe sota ta doar ca sa iesi tu in evidenta. Sa-ti fie rusine. Mie mi-ar fi. E josnic ce ai facut.

| Ale5184 a răspuns:

Ai ales un raspuns castigator doar pentru ca iti convenea tie ce scrie acolo. Adevarul e altul. Are dreptate, nimeni nu iti poate interzice sa iubesti pe cineva, dar tu Nu iubesti persoana aia. Pur si simplu iti place si vrei sa arati ca poti.

| llleo a răspuns (pentru Ale5184):

Eu am mers pe prezumția că îl iubește. Acum e strict problema ei dacă face jocuri copilărești.
Și să știi că nu e frumos să vorbești în locul cuiva. Poate chiar o persoană iubește și ne dăm filozofi anapoda. Nu zic de ea neapărat.

| Anemona2020 a răspuns (pentru llleo):

Dar poate și cealaltă îl iubește și este mult mai mare și gândește mult mai ok. Nu crezi? In cazul in care amândouă îl plac foarte mult una dintre ele ori o sa sufere ori o sa prindă ura pe cealaltă sau in cel Mai bun caz una din ele va uita de el.

| llleo a răspuns (pentru Anemona2020):

Hai să incheiem subiectul. Fiecare vede lucrurile în felul lui. Tu ai dreptate în felul tău, eu am dreptate în felul meu. Până la urmă, ele știu cel mai bine ce e de făcut. Degeaba ne ciondănim noi. laughing
Spor, Rihanna.