| Diasiatat101 a întrebat:

In 2012 verisorul meu mi-a facut cunostinta cu un baiat iar dupa mai multe iesiri ne-am dat seama ca ne placem. Am format un cuplu.dar dupa 3 luni de relatie am aflat de la altcineva ca el este pocait (baptist) straight face cand l-am intrebat a zis ca doar parintii ca el nu are legatura cu asa ceva... dupa ce timpul a mai trecut ma tot chema la ei la adunare, ma punea sa ma imbrac in fuste si in rochii lungi, sa imi pun bentita pe cap..etc. Eu ca fraiera eram indragostita pana peste cap, si i-am facut pe plac. M-am dus la adunarile lor si m-am si imbracat cum a vrut el. La inceputul relatiei nu imi spunea nimic daca ma machiam sau daca purtam cercei. Dupa 1 an de relatie totul a devenit un cosmar. Ne certam mereu din cauza religiei, ne vedeam foarte rar, ma facea sa plang de foarte multe ori..eu am trecut peste de fiecare data. Intr-un an ne-am despartit de 6 ori ( eu puneam punct pentru ca nu mai puteam ). Si tot eu dadeam inapoi cand venea cu "scuze". Am crezut ca se va schimba ca va fi bine. Dar nimic. Din contra! El vroia tot timpul sa fac ca el, eu sa stau in casa cat el munceste si dupa daca are timp sa mai iasa si cu mine.Mergea la biserica non stop. Biserica pentru el era pe primul loc. Eu am 18 ani el are 21 si inca nu e botezat. I-am spus mereu ca sunt foarte multe cupluri care au religii diferite si care se iubesc, dar el nu accepta asa ceva si vroia neaparat sa ma dea dupa el. Acum de curand el si-a schimbat si parola la mess si mi-a zis ca are de gand sa isi ia botezu. Daca are de gand sa faca asa ceva sa isi ia adio de la mine. SI uite asa am pus punct relatiei de data asta definitiv.( parintii lui nu sunt de acord cu mine, nici nu m-au cunoscut dar stiu ca el e cu cineva de o alta religie si nu accepta deloc ) Parca traiesc in 1950 toamna. Noi am2 locuim in Belgia. El locuieste cu fratele mai mic iar eu cu parintii. Cum sa fac sa trec peste? L-am iubit enorm, stiu ca si el ma iubea dar mi-a facut prea mult rau. Orice as face gandul imi este tot la el. sad multumesc anticipat! ps : Scuzati categoria, dar e cea mai vizualizata

Răspuns Câştigător
| wolder a răspuns:

Sunt multe cupluri cu religii diferite, daca el se impune si vrea clar ca tu sa treci la el, atunci pune-l pe el sa treaca la religia ta sa vezi cum reactioneaza!

Ai facut bine ca te-ai despartit de el.
Religiile astea mi se par absolut ciudate cu regulile or OMUL ESTE LIBER SA ALEAGA, nu religia sa impuna.
Fa-ti un iubit care te iubeste cu adevarat, el nu te iubea- isi iubea mai mult religia si era absolut disperat dupa ea

7 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Eu am la tara niste adventisti vecini si sunt agresivi prin manifestari si comportament! I-as face carnati pe toti daca s-ar putea. Oameni mai prosti nu am vazut. Fereste-te de asemenea lighioane.

| Lionsgate a răspuns (pentru ywar):

Ce intelegi tu prin vecini agresivi?
Oameni prosti! laughing Om prost esti tu nai nici un drept sa judeci si sa critici banuesc ca is si mai in varsta ca tine! Tampita dracu!

| Alcyon a răspuns:

Ce vrei sa spunem? Ai facut bine ca te-ai despartit de el. Pocaitii sunt indoctrinati rau. Daca nu le impartasesti credinta, n-ai viata usoara.

| Diasiatat101 explică (pentru Alcyon):

Ai dreptate happy Multumesc de raspuns.

| Hαppiηеss a răspuns:

Trebuie sa treci peste neaparat, baiatul aceasta iti face mai mult rau decat bine.
Sunt o gramada de cupluri care au religii diferite si traiesc o viata in acest mod, mi se pare aberanant ca el sa-ti impuna anumite lucruri care nu apartin de religia ta ci de religia lui.
In mod firesc atunci cand doi oameni se iubesc cu adevarat religia, varsta, clasele sociale si multe altele sunt doar niste detalii care nu au nici cea mai mica importanta, dar din moment ce el pune pe primul loc religia lui si pe deasupra ti-o mai baga si tie pe gat deja este exagerat.
Tu trebuie sa constientizezi ca relatia asta nu aduce nimic bun, si de cate ori te gandesti la el adu-ti aminte si de toate lucrurile care te-au ranit si gandeste-te ca meriti ceva mult mai bun de atat.
Succes!

| Lionsgate a răspuns:

Jita prosta si mincinosa, da tu esti orba nu vezi cat i de mare lumea handicapato!