| minieasdg99 a întrebat:

In fiecare luna am avut menstruatia pe 8, luna trecuta am intretinut relatii sexuale neprotejat pe data de 16 luna trecuta, astazi mi-a curs pe slip o chestie thinking de culoare maronie. acum cateva ore. nu prea pare a fi CM, poate fi o sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca menstruatia a inceput mereu in data de 8 luna de luna, se poate considera ca ciclul tau menstrual este unul destul de regulat cu o ciclicitate de 30-31 de zile. In acest caz si perioada fertila se poate determina si aceasta s-a situat in perioada cuprinsa intre 20-26(27) ianuarie si ovulatia s-a produs cam in data de 25-26 ianuarie cel mai tarziu. Este stabilit stiintific ca ovulul este viabil si poate fi fecundat intr-un interval de maxim pana in 24 ore din momentul eliberarii din ovar. Fiindca ovulul dupa trecerea celor 24 de ore nu mai poate fi fecundat, intra intr-un proces de degenerare si de dezintegrare care are loc/se produce in urmatoarele 2-3 zile, urmand ca resturile ovulului sa fie resorbite de organism. In consecinta este destul de putin probabil ca in data de 16 ianuarie in organismul tau sa se fi produs deja ovulatia cu circa 9-10 zile mai devreme decat ar fi fost normal. Pentru a se produce o astfel de ovulatie in avans cu circa 10 zile ar fi trebuit sa intervina o dereglare hormonala majora (destul de putin probabila). Drept urmare se poate concluziona ca teoretic probabilitatea formarii unei sarcina poate fi considerata ca fiind prea putin verosimila chiar si in situatia in care ar fi ajuns sperma in vagin. Totusi este destul de suspecta aceasta sangerare in acest moment deoarece ar mai fi 4-5 zile pana la data menstruatiei. Posibilitatea de a reprezenta o sangerare de nidatie nu poate fi total exclusa, insa totul depinde de ceea ce se va petrece in zilele urmatoare. Multa sanatate.

1 răspuns:
| BibiMilano a răspuns:

Nu cred ca e sarcina, poate fi simptom al CM asteapta sa vezi daca ti vine CM daca nu fa ti un test de sarcina!