| Bunygiiis a întrebat:

In septembrie am facut sex si un accident s-a produs, cu o zi inainte de ovulatie. Totusi, am luat pastila de a doua zi si menstruatia a fost prezenta, dar acum daca ma apas pe burta simt ca e tare. Este vreo sansa sa fiu insarcinata?

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca ai luat pastila cat mai rapid posibil... nu ar trebui sa fie cazul de sarcina. Acum... dupa cate zile mai exact simti asta la burta? Pana la urma poate este doar paranoia si nu ai nimic, poate esti balonata. Sarcina, referitor la semne cum ca ar creste burta si ar fi mai tare, este exclusa de acum, pentru ca nu se vede asa de repede. Abia dupa 4 saptamani incep semnele de sarcina.

| StefanChriss a răspuns:

Buna! Daca ai luat pastila in primele 24h de la contactul sexual si ai si avut o menstruatie normala ulterior, nu sunt sanse sa fii insarcinata. Daca totusi te streseaza foarte tare aceasta idee, ia si fa un test rapid de sarcina sa te linistesti.