| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU! În toamna intru la liceu și sunt puțin emoționată. Îmi dați va rog niște sfaturi cum sa îmi fac un iubit(nu am avut niciodată)? Eu sunt o fire mai timidă, singuratica, sunt respectuoasa, sincera, loiala, dar îmi propun sa ma deschid fata de oameni și sa ii las sa ma cunoască, pentru ca m-am saturat sa am 2 prieteni, dar și aia sa ma dezamăgească. Îmi dați va rog niște sfaturi despre haine, relații, prieteni etc? FUNDĂ! P. S. Scuze pentru categorie

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Daca vrei asta trebuie sa cunosti multi oameni, gaseste niste colegi care vor sa iasa in oras, faceti din asta o rutina, aia invitati si alti oameni.

In scoala trebuie sa gasesti contexte din afara scolii si cam asta este singura varianta.

19 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

La varsta asta si dupa cum te descrii ti-ar trebui unul foarte timid si introvertit ca daca ii unu ceva mai deschis si popular la o varsta ca asta isi bate joc de una ca tine.

| RAY a răspuns:

Si daca o sa te deschizi fata de alti nu o sa fi dezamagita? o sa ai multi prieteni sinceri,esti genul de om care o a fie dezamagita mult de catre semeni ei,tu daca o sa fi sincera,respectoasa, loiala multi o sa iti bata joc de tine, baieti la varsta asta vor sex nu vor nunta, tu ai acolo in cap niste idei foarte fanatastice gen cum sa imi gasesc printul cu cre voi trai o viata, oameni mereu te vor dezamagi =asta e o regula

| Violleta2022 a răspuns:

Cum sa-ti afci iubit la 14 ani?
Tu crezi ca, daca ai ajuns la liceu esti deja fata mare de maritat?
lasa iubitul ca esti inca mult prea mica, pentru iubiti.
In primul an de liceu pune mana si invata foarte bine, ca s faci impresie foarte buna profesorilor si colegilor, ca toti anii de liceu sa fii luata drept o eleva desteapta. In plus, ochii baietilor vor fii atintiti asupra ta, deh, daca ajungi cea mai buna din clasa.
cat desper iubiti, dupa 17-18 ani, acd mai cresti si ai idee cu ce semananca iubirea aia, ca acum, nici nu poti face diferenta intre un prieten si un iubit.

| mihai69 a răspuns:

Haine? vezi cum se îmbracă restul. Degeaba te duci în blugi rupți Levis, dacă în școala aia e altă modă.
Ca să fii acceptată, urmărește rețelele sociale - grupuri de Wapp, FB, insta etc. ale elevilor de acolo. Intră și tu și fii cât mai activă ca să te poată remarca.
Relații, prieteni? Doar cu foarte mare grijă - ești încă prea tânără ca să ai discernământ și să te prinzi la timp dacă ești trasă spre un anturaj dubios. La început, toți se vor purta frumos, până vor avea ceva cu care să poți fi „controlată". Deci ferește-te să spui lucruri intime despre tine - e ca-n filmele americane: orice spui poate și va fi folosit împotriva ta!
Nu pune multă bază pe prieteniile de la început, lasă-le să se maturizeze; nu te agăța de persoane doar pentru că pare că „te plac". Ai răbdare să vezi care e „pe interes" și care „pe bune".

| Anonima975 a răspuns (pentru mihai69):

Mulțumesc frumos pentru răspuns! Cred ca tu trebuia sa primești funda!

| mihai69 a răspuns (pentru Anonima975):

Să fie cu folos. Cât despre fundă... neah! mai bine un pahar de vin și-o apă rece.
Și apropo de ce îți recomandă alți binevoitori mai sus: să înveți bine bl-bla-bla...
Nu spun că nu e bine să înveți bine! să nu înțelegi asta din ceea ce urmează, DAR:
- în România, a învăța cam înseamnă a reține pe de rost niște informații care pot (sau mai degrabă nu) să fie vreodată utile. Sunt extrem de puțini dascăli din păcate care știu SĂ PREDEA și își iubesc meseria și respectă elevii și școala pe care o reprezintă;
- dacă ai doar note mari, nu înseamnă mai nimic, în special că ai avea cunoștințe REAL utile pentru viață;
- adesea poți fi rejectată de grupul dominant din clasă, pe motiv de tocilară. E bine să știi pentru tine „chestii", dar la școală să știi mai mult să glumești, nu să ieși musai în evidență cu câte știi tu.
----
(Aici îmi permit să deschid o paranteză, apropo de chestia asta: încă mai zâmbesc și acum amintindu-mi de o fază din clasa a 8-a de la teza de Franceză - pe care o știam perfect față de colegii mei, eu având până atunci o meditatoare extraordinar de bună. Am terminat de scris teza în vreo 20 de minute, apoi am mai suflat la vreo doi trei colegi din jur; apoi m-a mutat la catedră, ca să nu mai pot vorbi u cei din jur - mai rău; așa am avut ocazia să-i ajut și pe cei din primul rând. big grin Văzând că nu mă astâmpăr, m-a mutat în ultima bancă. Evident, și colegii din ultimul rând au avut parte de ajutor.
Apoi, pentru că deja mă plictiseam, am scris pe o bucățică de hârtie "Poisson d'avril" (păcăleală de 1 Aprilie) și când am văzut că se apropie profa de banca mea, m-am prefăcut că o ascund în bancă. „Ce ai acolo?" Eu: „Nimic, doamnă... :O"
Crezi că a crezut? Pune mâna și scoate fițuica din pupitru, o desface, o citește, se roșește la față, se încruntă la mine: „Ai terminat de scris?!?", „De vreun sfert de oră doamnă..."
„Ieși afară derbedeule! Lasă lucrarea pe catedră!"
Te las pe tine să îți imaginezi cam cum am fost eu pe urmă pentru cei din clasa aia. A! Și un ultim detaliu: mă mutasem la ei în clasă de doar câteva săptămâni.)

| Plato a răspuns:

La asta te gandesti tu? Asta inseamna liceu? De ce nu te gândesti cum sa ajungi la olimpiada, de exemplu? Generatie distrusa si infecta.

Copilo, relatiile sunt pentru adulti, nu pentru copii confuzi si prosti. Ce fac aia din liceu e o joaca tampita de-a adultii. O relatie trebuie sa fie bazata pe iubire absoluta, nu pe ce freza are cretinul si ce fund are imbecila. La varsta ta nu exista astfel de iubire.
Relatia nu trebuie cautata, nu iti "faci iubit" pentru xa vrei si te plictisesti, sau de gura lumii, ci cand iti intalnesti sufletul pereche, cand iubesti, fetita inconstienta.

Despre haine? Imbraca-te mereu cum simti, nu cum e la moda.
Relatii? Ia-ti gandul, pune mana pe carte.
Prieteni? Ramai la 2-3, dar alege-i mai bine. Cand sunt multi nu au cum sa fie prieteni, sunt doar cunostinte.

Nu regasesc nimic din atributiile ce ti le-ai oferit.
Nu vad nicaieri fata timida si respectuoasă, ai vorbit ca una superficiala si redusă.

| CinevaCuCeva a răspuns (pentru Plato):

Coaie, de ce papucii mei ești așa stresat?
Liceul este locul in care experimentezi, vezi cu ce se mănâncă viața, copilărești și așa mai departe. Dacă tu/generația ta ați fost,, cuminți" și studioși, nu înseamnă că toată lumea trebuie sa fie la fel. Dacă este conștientă că este doar o prostie a copilăriei, este cât de cât Ok. Contează și liceul la care se va duce și ce dorește ea de la un,, iubit". Dacă vrea sa fie ca tipele alea care au fustă mini și să și-o tragă în Bmw-uri, este altă poveste

| Anonima975 a răspuns (pentru CinevaCuCeva):

Nu, nu vreau sa fiu o pitipoanca care are iubit cu BMW. Vorba ta, vreau doar sa experimentez diferite chestii (nu țigări sau alte tâmpenii care ma vor,, marca'' pe viata) și nu înțeleg de ce se crizeaza toată lumea pe aici când vreau și eu sa vad alta parte a vieții, nu doar cea în care ma joc cu păpuși pentru ca voi ieși din liceu și dacă stau doar cu cartea în fata și nu am puțin din,, școala vieții'' voi fi ușor de manipulat pentru ca nu am experienta și va fi totul complet nou pentru mine. Măcar tu înțelegi ce vreau sa zic

| Plato a răspuns (pentru Anonima975):

Mai fetito, degeaba te intelege, ca e tot un copil inconstient asa ca tine. Degeaba alegi raspunsurile care iti plac, ca de alea reale te vei lovi, nu de alea ce iti convin. Sunteti doi dezorientati.
Daca vrei sa bagi capul in pamant ca strutul, foarte bine. Dar mie oricum imi vei da dreptate la un moment dat, diferenta e doar daca o faci cu regret sau cu entuziasm.
Pana si din asta se vede nivelul tau, prin faptul ca refuzi realitatea si te imbeti cu apa rece, cu raspunsuri care iti plac de la copii mai cretini decat tine.

| Plato a răspuns (pentru CinevaCuCeva):

Cu "****" il iei pe tac'tu. Esti si tu un copil dezorientat, inconstient, asa ca nu cred ca are rost discutia.
Liceul e locul in care înveți, experimentezi cititul daca vrei. Atât.
Copilaresti? Sa copilaresti inseamna sa te joci si sa inveti, nu sa faci pe adultul cu relatii stupide de 2 luni. Relatiile si copilaritul nu au nicio legatura. Relatiile nu sunt pentru copii, deoarece sunteti incapabili sa înțelegeți ce inseamna o relatie.

| CinevaCuCeva a răspuns (pentru Plato):

Vezi că acel cuvânt are 5 litere, nu 4. ? Vezi că probabil am mai multă școală ca tine și un salariu mult mai decent decât ce ai putea avea tu in Grecia? Relație in liceu nu este chiar relație, este mai mult o prosteală pentru a înțelege cu ce se mănâncă o relație adevărată mai târziu, nu ce fac niste adulți în adevăratul sens al cuvântului. Ești incapabil de a percepe că nu toată lumea are același creier și mentalitate, că timpurile s-au schimbat așa că nu mă lua cu termeni din ăștia învățați pe net precum,, infect",,, dezorientat" și așa mai departe. Și în ultimul rând, dacă tot ești așa de inteligent, cult și trecut prin viață, ce puii mei cauți pe o platformă așa de rahat ca TPU?

| Plato a răspuns (pentru CinevaCuCeva):

Sa incerc sa destept dezorientati, aia caut.
In școli si salarii nici n-are rost sa intrăm.

"O prosteala" - si atunci care e rostul? O relatie trebuie sa duca la ceva, la o familie, nu sa fie o prosteala. Tocmai ce spuneam, copii ce se joaca de-a adultii apoi isi regreta copilaria.

| CinevaCuCeva a răspuns (pentru Plato):

Uite, majoritatea răspunsurilor tale de pe acesta a platformă sunt logice și coerente cu diversele situații pe care le văd aici, dar făcând pe cineva copil, fără ca măcar să cunoști persoana in cauză este nașpa. Și nu pot nega că sunt mulți care au uitat ce este o aia copilărie, dar nu cred că te poți aștepta la mult de la niste copii ce de abia au ieșit din pubertare, sunt mulți factori care influențează mentalitatea acestora, precum familiile de proveniență sau cadrul social din care aceștia provin. Nu poți obliga pe nimeni să învețe că așa e bine, mai ales că programa școlară nu are nicio corelație cu viața în sine. Lasă fata să-și vadă de prosteala ei, o relație la adolescență este pură, nu ca ce este mai tarziu, cel puțin prin asta am trecut eu

| Plato a răspuns (pentru CinevaCuCeva):

Pura? Prin ce, Doamne iarta-ma, e pura? Ei infiinteaza relatia doar pentru ca se plac fizic, atat. Ala se uita daca are sani, fund si e slaba, atat. Ea se uita la freza si haine, atat. Ce e pur in asta? Dimpotriva, e dizgratios. Asta nu inseamna relatie.

Cand zic sa invete, nu ma refer neaparat la ce preda scoala. Poa' sa puna mana pe o carte despre absolut orice, astronomie, existentialism, bursuci, cum se fabrica saibele etc etc.
Nu e asa simplu cum crezi tu. O "prosteala" poate avea urmari grave, iar o greseala din tinerete te poate afecta toata viata. Daca in inconstienta ei se "ofera" vreunui ratat ticalos, ala o foloseste, o lasa, apoi proasta plange-n perna si intra-n depresie. Degeaba zice ea ca nu se gandeste la asta, ca ala o sa o faca sa se gandeasca. O sa-i zica "daca nu vrei, inseamna ca nu ma iubesti", iar proasta cedeaza. Iar lucrul asta o poate urmari mult timp si-i poate afecta sau chiar distruge viata. Sau poate cine stie, o filmeaza si o santajeaza, cate si mai cate se pot intampla, de aceea nu exista ca un copil sa faca lucruri de adulti.

| CinevaCuCeva a răspuns (pentru Plato):

Cum am zis, contează și familia și mediul din care provin aceștia. Și mă refer la pur prin faptul că nu sunt interese, precum bani sau chestii din astea. Dacă ea este fata proasta sa cedeze unuia ca ăsta, atunci ai toată dreptatea din lumea, dacă nu, să sperăm că este cu totul altă poveste. Chiar dacă ar plânge ca proasta într-o pernă, este mult mai bine decât să se ferească, știi vorba aia, de ce fugi, de aia dai. Tocmai persoanele astea care se feresc au șanse foarte mari să rămână gravide, violate și așa mai departe. In această discuție este greu să găsești argumente deoarece este totul obiectiv, tu nu ai habar cum gândește fata asta, eu nu am habar cum gândește. Dacă are norocul sa dea de cineva care să o respecte, cineva cum am fost probabil noi in adolescență este bine, dar mă îndoiesc. Ca exemplu, ascultam in căști in parc,, Purple Rain", melodia aia de Prince, o ascultam mai tare, dacă stătea cineva langa mine pe bancă, ar auzi despre ce e vorba. Și așa a fost, s-a pus o tipă cu 3 culori de machiaj pe față și gagicul ei cu ceas din aur și tricou de la Lewis lângă mine și au început să mă ia mișto că sunt un comunist în extaz care asculta muzica de pe vremea lui Moromete, amândoi până în 17 ani. Deci, într-un fel ai dreptatea ta...

| Emma30555 a răspuns (pentru Plato):

E mai bine ca acesti adolescenti sa fie sociabili sa aiba prieteni si iubiti potriviti varstei lor adica relatii platonice ce nu implica sexul
Acestia au sanse mai mari sa devina adulti fara frustrari, complexe, si teama ca nu sunt adaptati sau acceptati. E adevarat ca nu ar trebui sa o preocupe asta la clasa a IX a, dar nici nu e ceva oribil o relatie inocenta. Bine ar fi pe perioada liceului sa aiba si alte preocupari cum ar fi dezvoltarea ei ca om, scoala

| ywar a răspuns:

Imi place ca tu nici nu ai intrat la liceu, nu stii cu ce se mananca dar vrei iubit. Haine cat mai scurte si stramte, la ore fara chiloti cat mai tine caldura si atitudine agresiva. Asta e reteta succesului intr-un liceu de elita.
Eu zic sa nu mai fii respectuoasa... sa te faci rebela, sa injuri, sa scuipi, sa fii nepasatoare, sa mergi pe principiul "merge si asa", "nu patesc nimic daca faca asa" etc. Reteta de succes.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Nu exista sfaturi mai bine decat sa eviți anturajele din liceu, si sa iti vezi de carte. Dacă va fi sa ai un prieten, va veni cand va fi momentul