| anonim_4396 a întrebat:

TPU! Ma confrunt cu o problema destul de grava! Mi-a intraziat menstruatia, trebuia sa-mi vina pe 6 ianuarie si nimic. Am de pe 7 niste dureri in partea de jos si ma simt balonata. Mentionez ca sunt inca virgina si cu prietenul meu doar "m-am jucat" si nu a implicat scurgere de sperma in apropiere de vagin sau altele si s-a spalat mereu pe maine cand era vorba de ceva. Trebuie sa mai spun ca in am mai avut o intarziere de 2 luni ( octombrie, noiembrie 2011) si mi-a venit pe 6 decembrie si m-a tinut foarte putin ( 3-4 zile) si pe mine, normal ma tinea 5-6 zile si aveam si zile cu el foarte abundent. Sunt foarte speriata, nu stiu ce sa fac, este vorba de o raceala sau iar am probleme? Cand am fost la doctor cand am avut intarziere de 2 luni mi-a spus ca de la stres si la ecografie nu mi-a iesit nimic pe uter. Plss sfaturi, pareri!

11 răspunsuri:
| Ana94 a răspuns:

Se mai întâmplă să-ţi întărzie că şi eu am mai avut întârzieri d-astea.Ba odată chiar mi-a venit de 2 ori într-o lună (o dată la îceputul acelei luni,a doua oară la sfârşit). Dacă eşti încă virgină nu prea ai de ce să te îngrijorezi în ceea ce priveşte menstruaţia, dar dacă tot ai dubii, poate ar fi bine să mergi la un doctor.

| Cita a răspuns:

Probabil e din cauza temperaturii,picioare fara soseste, imbracat subtire. Stai fara griji, probabil este o dereglare hormonala.

| xKaяikatuяix a răspuns:

Buna!
Daca este primul an, menstruatia nu vine regulat. Cum ai zis ca ti-o intarziat 2 luni, este normal in primul an oh go on. Si normal nu vine in aceeasi zi in fiecare luna. Pana abia in anul 2 sau 3 de cand ti-o venit menstruatia v-a incepe sa vine regulat, fara intarzieri de luni.
Stai linistitawinking. Este normal ce se intampla. Toate fetele patesc asa happy!

| IceCream22 a răspuns (pentru xKaяikatuяix):

Este deja al 6-lea an( am 16 ani si jumatate). Pana anul asta am avut menstruatii regulate, dar anul asta a implicat mai mult stres, oboseala.

Răspuns utilizator avertizat
| dutsa24 a răspuns:

Nu stiu cu ce sa te ajut...cel mai bine e sa mergi la doctor...mie mi-a intarzia 2-3 luni am fost la medic(sunt virgina)mi-a spus si mie de la stres (si mi-a mai spus ca s-ar putea sa nu pot avea copii)
asa ca sfatul meu e sa mergi la doctor e cel mai sigur,,...

| loOveeep a răspuns:

Nu este nimic grav stai linistita, sanse sa fii insarcinata nu sunt, adica dintr-o proportie de 100% sunt sanse de 99, 1 % deci, minime happy, esti doar racita daca spui ca ai si dureri si balonare nu este nimic grav nu te speria, ia niste antibiotice, o sa iti vna si iti recomand vitamina E o sa iti vina mai repede, funda?

| blari a răspuns:

Parerea mea ar fi sa mergi iar la doctor ca sa te asiguri ca totul e ok si daca chiar e de la stres sa incerci sa fi mai relaxata...bafta!:*

| ZuZu16Bby a răspuns:

Este posibil sa fi facut o hemoragie inauntru si cd o sa fie sa`ty vina o sa fie fluxul abundent si va trebui sa schimbi absorbantul ft rpde dar nu nimic periculos am patit si eu se datoreaza mult din cauza stresului...straight facekiss

| sabina18 a răspuns:

Si mie mi se intampla acelasi lucru. Trebuia sa-mi vina pe 6 si nici pana azi n-a venit. Eu nu sunt virgina, dar am facut-o o singura data si m-am protejat.Am facut si un test dar a iesit negativ.Sunt si eu putin stresata ca pana acum nu mi-a venit.

| 30crak a răspuns:

Buna,am patit si eu sa imi intarzie mai multe zile, balonarea si durerile de burta sunt normale.probabil ca ai racit. alte chestii nu sunt posibile.