| xolesca128 a întrebat:

Ma masturbez de la 8 ani si acum am 16 ani si o data am incercat sa ma masturbez iar dar nu mi se mai scoala indiferent de ce porno ma uit. Xine ma poate ajuta? Multumesc

26 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Un medic te mai poate ajuta.

| Emazio a răspuns:

Ia fa o pauza de la laba, ori nofap ori rareste foarte mult laba si vezi apoi ce se intampla

| doctorandus a răspuns (pentru Emazio):

"TL; DR VERSION YBOP, TGPE, si nofap au fost fondate in baza viziunilor a doi oameni care sunt considerati paria in comunitatile de cercetari referitoare la sex si relatii si in cea clinica." http://www.drjasonwinters.com/......anuary-10/

| doctorandus a răspuns (pentru Emazio):

Cu ocazia recentelor omoruri din SUA asupra unor asiatice, NoFap a intrat in vizorul presei:

The Daily Dot i-a acuzat ca au raspandit o ideologie a urii care a produs aceste omoruri.

Der Spiegel a analizat radicalizarea unora care tind catre acte de terorism si a numit cativa adepti ai NoFap spre exemplificare, iar Departamentul Securitatii Publice din statul Texas prognozeaza ca incel-ii pot deveni cel mai letal focar de teroristi autohtoni. SUA a inregistrat in ultimele doua decenii mai multe asasinate comise de teroristi care sunt crestini si autohtoni decat de teroristi islamici.

| RoCkKiD a răspuns:

Ia o pauza si o sa-si revina. Sau asta sau incepi sa fii mai pretentios la materialul de masturbare asa ca trebui sa cauti ca-ti place.

| doctorandus a răspuns:

Mergi la medic si in viata ta sa nu te iei dupa sfaturi medicale de pe radio sant.

| doctorandus a răspuns:

„Coacționar la clinica deschisă de Becali este Virgiliu George Vlăescu, un teolog care promovează intens multe teorii pseudomedicale pe diferite site-uri de extremă dreaptă."
—Alexandra Nistoroiu, PSEUDOMEDICINĂ! Clinica lui Becali face terapie cu vâsc pentru bolnavii de cancer. Febră indusă în tot corpul, ca să "fiarbă" cancerul! Libertatea, 29 martie 2019

„Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc."
—Brigaela, tpu.ro

| Emilian65 a răspuns:

Lasa masturbarea o perioada de timp si totul va fi in regula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare straniu ca erai tu atat de dezvoltat pe atunci, dar poate esti o rară excepție.
Cel mai bine este sa vorbești cu ai tai și sa te duci la un urolog sau androlog.
Sa nu cumva sa-ti fi făcut rău prin faptul ca ai început atat de repede sa te masturbezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate,eu ma masturbez de la 5 ani! Eu sunt si mai si!

| Catalin77945 a răspuns:

Lasa-te de ea cat mai poti

| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
La varsta de 8 ani pana pe la 15-16, daca nu spre 17 ani, penisul ar trebui sa aiba o singura functie, aceea de a mictiona, de a face pisu.
In perioada de pubertate, corpul tau se afla in dezvoltare, pana pe la 18 ani. Abia atunci, penisul preia si functia de organ al aparatului reproducator.
Deci, te-as sfatui sa o lasi mai moale cu masturbarea. Materialele pornografice iti induc o anumita dorinta de satisfacere sexuala si ajungi sa nu mai poti avea erectie cand esti cu o domnisoara, cand esti in momentele intime. Sa nu te plangi dupa aceea ca nu poti performa sexual in cadrul unei relatii cu o d-ra.
Multa sanatate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Octavian81):

Ce-ai fumat? Struguri?

| doctorandus a răspuns (pentru Octavian81):

E mai clar si mai cinstit sa spuneti: "Nu ne place ce spun stiintele medicale. Nu ne place ce spune psihologia. Vrem sa dam cu flit medicilor si psihologilor." Macar atunci e clar care e pozitia voastra.

| Octavian81 a răspuns (pentru doctorandus):

Ce spune medicina? Sa te masturbezi de la 8 ani? Nu cred.
Ce spune psihologia? Sa te uiti la porno de la 8 ani si sa te masturbezi?
Penisul are doua functii. Initial are functia de a elimina urina, pana cand adolescentul trece de pubertate, perioada dupa care penisul preia si functia aparatului reproducator.
Nu stiu altii cum sunt, dar eu nu am fost chiar atat de precoce la masturbat, nu m-am grabit ca la 8 ani sa ma masturbez.

| Octavian81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu cati ani ai, de aceea incerc sa nu te judec dupa raspuns. Eu am patit ca dupa o perioada mai lunga de masturbare, si urmarit porno, cand era cazul sa fiu in fata unei d-re si performez in cuplu in viata sexuala, nu am mai putut avea erectie. Se numeste anxietate de performanta si uneori e confundata cu probleme gen impotenta sau poate disfunctie erectila.
Anxietatea de performanta e ceva temporar, trece. Trece fara medicamente. Celelalte nu stiu daca trec fara. Asta e diferenta intre ele.

| doctorandus a răspuns (pentru Octavian81):

Suferi de efectul Dunning–Kruger. Despre medicina, psihologie si sexologie habar n-ai, nu te mai baga ca musca-n lapte la astfel de subiecte.

| doctorandus a răspuns (pentru Octavian81):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| doctorandus a răspuns (pentru Octavian81):

„Masturbarea în copilărie este un comportament normal, care începe de obicei la vârsta de două luni și atinge vârfuri la patru ani și în adolescență. Totuși, masturbarea excesivă produce anxietate părinților."
—De Alwis AC, Senaratne AM, De Silva SM, Rodrigo VS (septembrie 2006). „Bladder calculus presenting as excessive masturbation". Ceylon Med J 51 (3): 121–2. PMID 17315592.

„Masturbarea infantilă este considerată o variantă normală de comportament."
—Hansen, J.K.; Balslev, T. (noiembrie 2009). „Hand activities in infantile masturbation: a video analysis of 13 cases" (în engleză). European Journal of Paediatric Neurology (Elsevier) 13 (6): 508-10. doi:10. 1016/j. ejpn. 2008.10.007. ISSN 1090-3798. PMID 19010071.

Aceste puncte de vedere sunt confirmate în Slap, MD, Gail B.; Cataldo, RN, Ed.D., Laura Jean (7 iunie 2011). „Masturbation". În Longe, Jacqueline L. The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 și în Messer, Drew C.; Walker, C. Eugene (6 decembrie 2012). „Masturbation". În Ollendick, Thomas H.; Schroeder, Carolyn S. Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298. Notă: articolul lui Messer și Walker nu poate fi protejat de drepturile de autor.

În anul 2009, guvernul britanic s-a alăturat guvernului olandez și altor guverne europene în a încuraja adolescenții să se masturbeze cel puțin o dată pe zi. Orgasmul a fost definit drept un drept al adolescenților într-un pliant medical. Aceasta a fost făcut ca urmare a datelor și experienței altor state din Uniunea Europeană pentru a reduce numărul de sarcini înregistrate în rândul adolescentelor, bolile cu transmitere sexuală și pentru a promova obiceiuri sănătoase. Vezi Treptow, C. (14 iulie 2009). „U.K. Government Encourages Teen Masturbation?". ABC News, http://abcnews.go.com/Health/MindMoodNews/story?id=8072314&page=1

| Octavian81 a răspuns (pentru doctorandus):

N-am zis nimic despre rolul benefic al masturbarii in cunoasterea propriei sexualitati. Am zis doar ca nu ar fi indicat sa fie inceput asa de devreme, la 8 ani. Si nici urmarirea de materilae porno chiar la 8 ani. Abia are o puta mica, cu care se pisa. Masturbarea si explorarea sexualitatii ar trebui inceputa pe la 13-14, parerea mea. E parerea mea. Unii nu se masturbeaza deloc pana la 16-17 ani sau nici mai incolo pana cand nu fac sex, prima oara. Sunt si ei bolnavi pentru ca nu vor sa isi exploreze sexualitatea?

| doctorandus a răspuns (pentru Octavian81):

Daca nu simt nevoia sa se masturbeze, nu, nu sunt bolnavi, cel mult imaturi (nedezvoltati) din punct de vedere sexual.

Dar, inca o data: nu e nimic nesanatos ca un copil de 8 ani se masturbeaza. Consensul medical e foarte clar in privinta asta.

| doctorandus a răspuns (pentru Octavian81):

Presupusele efecte negative ale vizionării pornografiei de către copii/adolescenți au rămas nedovedite.

Surse:

Blumner, Robyn E. (13 mai 2001). „Moralists wrongfully punish youth for being curious about sex". St. Petersburg Times. St. Petersburg, Florida. Arhivat din original la 16 iunie 2015. Accesat în 12 februarie 2014. https://web.archive.org/......lly_.shtml

Heins, Marjorie (11 septembrie 2007). Not in Front of the Children: 'Indecency,' Censorship, and the Innocence of Youth. Rutgers University Press. pp. 80, 86. ISBN 978-0-8135-4388-8.

| Octavian81 a răspuns (pentru doctorandus):

Tu l-ai lasa/ pune pe copilul tau, fie fata, fie baiat, la 8 ani sa se uite la porn? Am o curiozitate.

| doctorandus a răspuns (pentru Octavian81):

Pune probabil ca nu, dar nu l-as pedepsi ca se uita.

| Emazio a răspuns (pentru Octavian81):

Si la americani la 21, la spanioli la 17, la altii la 20 si tot asa laughing) Ai ratat niste ore de logica si biologie la liceu, ori nu ai terminat inca liceul...

| doctorandus a răspuns (pentru Octavian81):

„Deși există o anumită literatură cu privire la formele tradiționale de mass-media (de exemplu, televiziune, radio, reviste), cercetarea empirică care examinează impactul expunerii la materiale sexuale non-violente asupra copiilor este extrem de limitată."
—National Academy of Sciences, Youth, Pornography, and the Internet

Thornburgh, Dick; Lin, Herbert S., ed. (2002). Youth, pornography and the Internet. Washington, D.C: National Academy Press. p. 155. ISBN 978-0-309-08274-7. OCLC 52856244. "Although some literature exists on traditional forms of media (e.g., television, radio, magazines), the empirical research that examines the impact on children of exposure to non-violent sexual material is extremely limited."