| KissSummer a întrebat:

Buna TPUsad. nimeni nu ma intelege, mi'as dori ca in voi sa gasesc consolaresad. m-am despartit de prietenu' meu, pot spune ca a fost prima mea iubire adevarata, primul' baiat de care m-am indragostit cu adevarat, nu-l pot uita, ne'am despartit aseara si nu mai exista cale de intoarcere, ma simt vinovata ca nu i'am pretuit iubirea si mi-am dat seama prea tarziu, asta e unu'l din motivele despartirii pentru care regret enorm, dar al 2-lea motiv a fost ca nu am acceptat sa intretin relatii sexuale cu el, si asta nu regret, pentru ca ma gandesc si la mine nu numai la binele lui, pentru ca am doar 15 ani nu mi se pare normal ca la 15 ani sa intretin relatii sexuale, indiferent cat de mare ar fi dragostea dintre noi, si asta e al 2-lea motiv.sad dar primul' motiv il regret enorm de mult si pentru asta sufar si nu stiu ce sa fac ca sa'l uit, imi doresc atat de tare sa uit de toata suferinta asta care mi-a provocat'o dar nu pot, plang de aseara incontinuu, stiu ca nu merita dar nu ma pot abitine, eu cred ca am facut bine intr'un fel ca m-am despartit de el datorita faptului ca nu am fost de acord cu partea sexuala. Voi ce credeti? va rog am nevoie de sfaturi ca sa trec peste sa stiu cum sa depasesc momentu', inima mea e zdrobita, nu am pe nimeni alaturi, parintii nu ma inteleg, iar cea mai buna prietena a mea e plecata din tara, va rog cat mai multe sfaturi. Multumesc mult. sad :-

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt de acord cu @mason.Mai tarziu vei regreta ca nu ai facut-o cu baiatul pe care l-ai iubit si foarte probabil nu o sa mai iubesti, daca ceea ce simti pentru el e iubire adevarata, pentru ca pe asta o simti doar o data in viata.Si eu iubesc, si-mi pare rau ca nu am facut-o prima data cu EL dar e prea departe de mine, si n-o puteam face de la 3000 de km. Puteam s-o fac acum un an cu el, cand aveam 15 ani dar nu simteam ca il iubesc asa mult,si acum nu sti cat ma oftic ca nu am avut noaptea aia de amor, pe care atat am planuit-osad Crede-ma ca mai tarziu o sa-ti para rau. Poate unii spun ca doar asta vroia de la tine, dar orice baiat asteapta dar nu poate astepta la nesfarsit.Gandeste-te ca ai fi ramas cu o amintire frumoasa toata viatahappy
Cat despre despartire,n-o sa treci prea usor si mereu o sa-i simti lipsa si chiar daca vei fi cu altcineva, tot la el o sa te gandesti.

Nu cred ca am reusit sa te consolez, dar sa stii ca asa e cum ti-am spus mai sus:IUBIREA ADEVARATA NU SE UITA NICIODATA

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O sa te obisnuiesti tu si vei trece peste asta, e o etapa in care te simti naspa si e normal la inceput gandeste-te ca si eu sunt singur dar niciodata nu voi avea parte de o persoana iubita din cauza ca nu mai cred in asa ceva e dur si ma face sa ma simt rau dar cale mai buna nu exista.

| ѕოiℓε01 a răspuns:

Draga mea de aceea suntem noi aici ca sa iti dam sfaturi si sa iti fim alaturi big grin. In primul si in primul rand consider ca e cel mai bine ca te-ai despartit de el. tu nu trebuie sa regreti nimic. Incearca sa stergi cu buretele tot ce a fost in trecut gandeste-te doar la prezent si viitor. Daca unul dintre motivele despartirii este legat de faptul ca nu ai vrut sa intretii relatii sexuale inseamna ca acest baiat nu a urmarit decat un singur lucru si cred ca iti dai seama la ce ma refer. de aceea ar trebui sa nu suferi si sa plangi absolut DELOC. Ea gandeste-te el in momentele in care plangeai el suferea sau iesea cu fetele si se bucura de viata? Draga mea el nu merita lacrimile tale. gandeste-te in felul urmator de ce sa iti faci rau plangand si suferind in loc sa iesi afara cu prietenii si sa te bucuri de viata. stiu ca poate de multe ori ti s-a spus, dar nu s-a sfarsit lumea de baieti. trebuie sa fii tare si sa iti gasesti fortele si sa treci mai departe.
Fetele puternice au alternative, fetele slabe nici nu viseaza la
alternative.
O fata care stie cat valoreaza nu se teme ca ar putea fi
parasita, pentru ca banca ei de rezerva e plina, de aici relaxarea
si seninatatea de pe fata ei.
Si mai mult de atat, imaginea sa de sine nu sufera in fata unei
respingeri sau despartiri si asta fiindca stima sa de sine nu e dependenta de
partenerul ce-l are alaturi.
eu cred ca esti o fata puternica si o sa treci peste acest "esesc". Stii ce cred eu despre esecuri? Cred ca ele reprezinta un pas inainte. Aaaa si uite ca sa te simti mai bine incearca ca pe viitor sa pretuiesti iubirea partenerului ca sa nu te mai simti vinovata. Eu sper ca te-am ajutat!
PS: De cate ori ai lacrimi in ochi si plangi uita-te la sfaturile pe care ti le-au dat toti cei de aici si sunt sigura ca o sa te intaresti :X
Bafta!

| *Lyttle.me* a răspuns:

Hey! sad
Te inteleg perfect.suntem cu tine!
Am trecut si eu peste prima mea "dragoste" daca pot sa-i spun asa.nici eu nu puteam! simteam ca mor, pana a aparut un alt El, mult mai bun, care m-a ajutat sa trec peste orice. Ma chinuiam sa fac altceva ca sa mai uit de durere. Adevarul este ca aveam si destula ambitie sa fac asta, pana cadeam din nou. Asa te sfatuiesc si pe tine! Las-o naibi de relatie...incearca sa uiti! Fa altceva si cum ar fi iesi in oras cu mai multi prieteni, radeti, glumiti, incearca sa iesi din rutina zilnica care o aveai cu el.
Asemenea unui citat."Tine minte trei cuvinte: Viata merge inainte!"
Mult noroc!

| stweety10 a răspuns:

E greu sa suferi din dragoste, dar nu e imposibil sa treci peste asta. Gandeste`te ca nu merita sa plangi, nu e vina ta deloc. Fi mandra de tine ca nu ai acceptat sa ai relatii sexuale cu el de la varsta asta. Altele o faceau fara sa stea pe ganduri. Te inteleg ca suferi foarte mult, dar incearca sa uiti, stiu ca in momentul asta pentru noi e usor sa vorbim, dar pentru tine e enorm de greu sa uiti. Incearca sa nu iti aduci aminte de el, gaseste o preocupare. Exista si pentru tine un baiat care sa te merite, mai ales ca imi dau seama ca esti o fata cu capul pe umeri. Vei gasi pe cineva care sa te iubeasca si sa te pretuiasca. Totul trece. E adevarat ca prima iubire nu se uita, dar mai tarziu o sa iti aduci aminte de el si o sa te simti tare multumita de tine ca ai facut asta.

| anytimeanywhere a răspuns:

"Paşi de urmat în caz de despărţire

Chiar dacă ai avut o relaţie de cinci ani sau una de cinci zile, chiar dacă decizia a fost luată de tine, de el sau de comun acord, despărţirea nu e NICIODATĂ uşor de făcut. Când te desparţi de persoana iubită, uneori totul poate părea lipsit de sens. Sfârşitul relaţiei implică lipsa fizica a celuilalt de lângă tine şi iniţial îţi va fi greu. Cu trecerea timpului această senzaţie dureroasă se va preschimba într-o vagă nostalgie şi apoi, la un moment dat va dispărea şi te vei simţi pregătită să iei din nou viaţa în piept. Setul nostru de reguli te va ajuta să treci mai uşor peste acest momentul în care te desparţi, cu mai puţine lacrimi şi - să îndrăznim s-o spunem?- transformând totul într-o experienţă pozitivă.

Prietenii

Când treci printr-o despărţire ai nevoie de prietenii tăi, mai mult ca niciodată. Dacă treci printr-o perioadă foarte grea, spune-le, pentru ca ei să te poată ajuta. Dacă afişezi o faţă fericită şi nu le spui cât de rănită te simţi, ei nu vor şti cât de mult ai nevoie de prietenia lor.

Răbdarea

Roma nu a fost construită într-o singură zi, iar cei implicaţi într-o relaţie nu pot trece de la despărţire la "cei mai buni prieteni" peste noapte. S-ar putea să treacă ceva timp până să poţi fi prietenă cu "fostul" (în cazul în care îţi doreşti asta), aşa că ai răbdare şi veţi putea fi prieteni din nou – chiar prieteni buni, dar nu deocamdată. Probabil amândoi aveţi multe sentimente şi trăiri pe care trebuie să le experimentaţi, mai întâi, de unii singuri.

O şansă pentru a reflecta

Petrece un timp scriind în jurnal sau gândindu-te la ce vrei să-ţi aminteşti din această relaţie. Ţi-ai descoperit noi puncte de interes pe pe care vrei să le urmezi şi în lipsa lui? Ai învăţat ceva despre "cum te manifeşti într-o relaţie"? De exemplu: Poţi fi prea egoistă? Laşi prea mult de la tine? Eşti prea dependentă de persoana de lângă tine?

Este un moment bun pentru tine să înveţi mai multe despre cum trebuie să te comporţi într-o relaţie – informaţii valoroase pentru următoarea ta relaţie.

Încrederea

Este important să nu uiţi că dacă relaţia a eşuat nu înseamnă că tu ai dat greş sau că ceva este în neregulă cu tine. O relaţie presupune doi oameni şi dacă lucrurile nu au mers cu un anumit băiat, asta nu înseamnă că nu vei avea niciodată o relaţie "sănătoasă" şi fericită. Este un moment bun să faci o listă cu lucrurile pe care le apreciezi la tine şi la care te pricepi. (Roag-o pe prietena ta cea mai bună să te ajute dacă nu te descurci).

Obiceiuri sănătoase de dormit şi mâncat

Dacă treci printr-o despărţire, sau ai trecut de curând, este important să dormi şi să te hrăneşti bine. Te vei simţi mai echilibrată şi mai puţin emotivă. Nu privi lucrurile cu pesimism, sfârşitul relaţiei nu este uşor de asimilat pentru niciunul din parteneri, însă după trecerea unei anumite perioade vei vedea cu surprindere că ai învăţat nişte lecţii preţioase pentru viitor şi chiar că poţi privi în urmă zâmbind din cauza unei amintiri frumoase ce ţi-a rămas în suflet. "

toate aceste sunt de pe http://www.noifetele.ro/advice/sexlove.php?id=2 daca doresti mai multe sfaturi intra acolo :X succes si multa bafta

| stefan1995 a răspuns:

Buna iti las id-u meu in privat ca sa putem vorbi mai multe smug... BYE :-H

| Favorite a răspuns:

Auzi? Ce iubit e ala daca vrea sa faci dragoste cu el de la 15 ani? Ma rog.Mai sunt baietei de care te poti indragosti liulea nu este el singurullaughingIti zic eu 100%in pls nu e timpul de iubire.Stai la locul tau si e OKEY totulhappy

| DydMania a răspuns:

Este bine ca nu ai vrut sa intreti relati sexuale cu el...de aici ar fi trebuit sa iti dai seama ca nu are nimic in cap despre dragoste si facea se prefacea ca te iubeste doar ca sa profite de tine...stiu ca e greu sa il uiti dar ai sa vezi ca o sa gasesti un baiat care o sa te aprecieze pentru calitatile tale si nu pentru,, chestiile acelea''. Incearca sa faci lucruri ce te amuza sau te bine dispun.Ai grija de tinebig grin

| Lady112 a răspuns:

Draga mea tu nu te-ai gandit ca poate voia sa obtina doar sex de la tine?sad
Esti prea micuta si alegerea ta a fost de aur.
Hey, gandeste-te ca sunt si alti baieti care te merita.De ce sa suferi? Si nu mai zice ca nu poti sa-l uiti,pentru ca nu vrei, de aceea nu poti.
Eu zic sa incerci sa uiti de tot ce a fost intre voi doi, si sa gasesti pe cineva care iti va pretui iubirea.
Bafta:*

| alexandra_1157 a răspuns:

Eu cred ca ai facut bine ca te-ai despartit de el... si eu am fost in aceeasi situatie...deci daca tia cerut asa ceva inseamna ca nu'i pentru tine, dar daca te iubeste se va intoarce el la tine iubindute asa cum esti si cum vrei sa fii

| mason a răspuns:

Ce dragut happy Pai, nu stiu cum sa-ti spun, dar, eu cred ca nu il iubesti atat de mult in cat sa vrei ca el sa vie barbatul vieti tale. Crede-ma ca stiu ce spun. Varsta nu are importanta. Fie ca iti inicepi viata sexuala la 14 sau la 22 este tot aia, ba mai mult, la 22 de ani vei regreta ca ai facut-o prea tarziu si ca nu ai facut-o cu tipul pe care l-ai iubit cuadevarat candva. Dar tu acum te gandesti ca o sa te bata mama Balaur daca aude ca ai facut sex. Sa fii sigura ca si ea cand avea 15 ani statea cu baietii pe la colturi sau in scara blocului si ai baga mana in chiloti. Dar acum n-o fi ea proasta sa spuna ca asa e, acum face pe sfanta Filofteia, iar tu ca o prostuta o crezi. happy. Sfatul meu este sa faci ceea ce simti.