| Rucsiii95 a întrebat:

pe 15 noiembrie 2014 am luat pastila de a doua zi..nu mi-a venit menstruatia in luna urmatoare, adica decembrie..si dupa cum socotisem nici in ianuarie nu aparuse, cam pe 17 ianuarie am mers la farmacie si mi-a dat un tratament pentru venirea menstruatiei.tin sa mentionez ca facusem si un test de sarcina tot in ianuarie si a iesit negativ. dupa terminarea tratamentului.mi-a venit menstruatie, adica pe 23 ianuarie..si a durat ca de obicei, 5 zile. Mai exista vreun risc de sarcina?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Odată ce menstruația ti a venit si testele au ieșit negative, stai liniștită, nu mai poți fi însărcinată
Acea pastila are rolul de a ne deregla organismul ca sa nu rămânem insarcinate, din aceasta cauza menstruația ta nu a mai venit sau a întârziat.
Acesta este unul din efectele secundare ale pastilei.
Se spune ca se ia o data pe an...sau chiar de doua ori in viață, pentru ca nu este buna deloc pentru organismul nostru happy

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU vă mai luaţi "tratamentele" după recomandarea farmacistei!

TREBUIA să mergi la GINECOLOG pentru un control şi pentru ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine!
Apoi, dacă medicul SPECIALIST considera că întârzierea menstrei se datora "pilulei", probabil că îţi prescria Duphaston ( sau alt medicament echivalent )...

Faptul că menstra ţi-a apărut în urma tratamentului hormonal ( Duphaston sau altele similare ), NU înseamnă că putem exclude o eventuală sarcină!
Mergi la un control ginecologic!

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

In mod normal nu exista nicio posibilitate.

| Honeyyy a răspuns:

Logic si normal, deodata ce ti-a venit menstruatia nu esti insarcinata happy, dar niciodata nu poti sti pentru ca exista si menstruatia peste sarcina happy. Mai fa un test :* sau du-te la medic

| florynsoare a răspuns:

Du-te la un ginecolog si nu te mai lua dupa toate angajatele de la farmacie adica wtf sa fii mai sigura

| Rucsiii95 explică (pentru florynsoare):

Doamne de la farmacie este si doctor! happy