| Stoica_Raluca_Elena_1997 a întrebat:

Pe 29 am avut al doilea contact dupa un an de zile.
Menstruația mi-a venit pe data de 11 dimineata si pe 15 s-a terminat. Nu eram in perioada fertila. Insa am facut-o neprotejat. El nu a ejacuat in mine. Nu a fost un contact lung sau cu orgasm. Nu am putut rezista presiunii iar actul a durat cam 2 minute. El are probleme cu erecția nu se prea " trezește " iar eu am hipotiroidism de 7 ani cu tratament insa degeaba. Oare am ramas însărcinată? De cand am facut-o am o stare obositoare dar in ultima vreme mi-am revenit. nu am grețuri, vărsături, constipație. Doar ca nu mai pot manca asa mult ma simt balonata si ma inteapa sub coaste. Maine ar trebui sa imi vina menstruația. Mi-au aparut cosuri si pe chiloti o secreție verde. Dupa ce mananc ma balonez si imi chioraie matele si simt o durere intepatoare langa buric in dreapta. Am un gust acru in gura Va rog imi puteti spune oare am șanse sa raman însărcinată? Va rog fara jigniri. Am avut si dupa acest incident tulburări emoționale.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau formarea si instalarea unei sarcini care sa provoace simptome de sarcina se poate considera ca fiind aproape IMPOSIBILA datorita faptului ca sexul a fost intretinut la cateva zile dupa ovulatie cand nu mai exista ovulul viabil si de asemenea nu a ajuns sperma in vaginul tau. Din 2 "nimicuri" nu se poate naste/forma "ceva" denumit sarcina. De asemenea te informez pentru a sti si in viitor ca simptomele de sarcina nu pot sa apara niciodata in cele 2 saptamani de dinaintea menstruatiei sau dupa eventuala fecundare a ovulului. Este determinat stiintific faptul ca unui ovul fecundat ii trebuie un timp de 8-12 zile, perioada necesara parcurgerii distantei dintre trompa uterina si uter (adica locul unde se produce fecundarea si cel in care se realizeaza fixarea). Doar dupa parcurgerea acestei "calatorii" si in acest timp de 9-12 zile, se produca nidatia adica inradacinarea ovulului in endometru. Toate simptomele si senzatiile reale sau imaginare (care pot fi doar de natura medicala daca exista cu adevarat), probabil de natura psihica, se produc doar in subconstientul tau si se datoreaza fricii, nelinistii, stresului sau altfel spus paranoiei, privind teama de a se fi produs, sau de a exista o sarcina chiar si IPOTETICA. happy Multa sanatate!

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la doctor, noi nu sunte m doctori.