| Sfinnx a întrebat:

Pot spune ca am o problema destul de tampita si destul de intalnita in acelasi timp, in relatie.EL nu stie cum sa imi demonstreze ca ma iubeste.Desi ii repet "Vreau fapte nu vorbe".el spune ca nu stie cum.Acum hai sa nu exageram, cand spun fapte nu ma refer la sex.
Cum ar trebui sa imi demonstreze asta? Dar eu lui? Dau funda unui raspuns amplu si ajutator.
PS: stie ca nu mi plac florile si nici sa primesc cadouri. Vreau fapte care sa nu implice bunuri materiale etc.

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Si de ce nu-i spui ceea ce vrei exact,in loc sa ii repeti o expresie care ti-a placut?
De multe ori ajunge o privire sau un oftat la momentul potrivit,ca sa intelegi cate lucruri ascund sufletul unui om!
Asa cum il chinui,vei reusi sa-l exasperezi si sa-i tai orice urma de entuziasm in legatura cu voi doi.
Dragostea e ca vantul,se simte,nu se vede, ce fapte ai vrea tu?
Dezvolta ceea ce ai si bucura-te cat ai, pentru ca pe urma te vei intreba unde ai gresit, dragostea nu are nevoie de dovezi, sunt intotdeauna in fata ta!

| Sfinnx explică (pentru greece12):

Asta ptc suntem ca si cei mai buni prieteni. Aparem de parca am fi " friends with benefits".I-am tot spus si i am repetat dar e aiurea rau situatia.Nu prea vad nici o schimbare si ma doare atitudinea pe care o are fata de mine.Nu mi mai da atat de multa atentie ca la inceput, de iesit afara nu prea iasa ca nu are chef si se ascunde in spatele unor motive tampite.

| greece12 a răspuns (pentru Sfinnx):

Da,deja a obosit sa-ti tot demonstreze...
Stii, la varsta asta, o relatie e o mica lupta de orgolii, nu o excursie minunata in doi prin locuri necunoscute.
Fa un pas inapoi, daca vrei sa se dreaga lucrurile.

| sofisis a răspuns:

Ce prostie...cum adica sa iti demonstreze ca te iubeste? Simplul fapt ca e langa tine si ca iti accepta tampeniile astea spune rasunator ca tine la tine foarte mult.
Tu cred ca ai o placere asa sa il ametesti de cap si sa il vezi cum se agita degeaba.
Sunteti copii dar asta nu inseamna ca trebuie sa tratati chiar totul superficial.
Lasa naiba relatia sa curga de la sine pentru ca o sa te trezesti intr-o zi ca te lasa si o sa stai sa plangi si sa te intrebi : dar cu ce am gresit? E uite cu atitudinea asta imatura.
Gesturile se fac atunci cand se simt. Cu ce te incalzeste ca face niste chestii doar de gura ta? De unde stii ca el chiar vrea sa le faca? O sa il obosesti si o sa il induci in eroare. Barbatii nu gandesc atat de complicat ca noi. La ei si un pupic e un gest de iubire.
Hai termina cu prostiile si fii fericita ca ai langa tine pe cineva care te iubeste.

| greyhound a răspuns:

Cati ani aveti si de cat timp sunteti impreuna?

| Sfinnx explică (pentru greyhound):

15 ani aman2. Din 1 ianuarie. deci..cam 3 luni jum.

| greyhound a răspuns (pentru Sfinnx):

Mda, pai cam asta-i raspunsul intr-o coaja de nuca - sunteti mici si prostuti. Cateva lucruri de adaugat :
Femeile nici dupa o viata nu isi dau seama ce vor de la partenerul lor asta vis-a-vis de felul in care poate sa-si demonstreze iubirea.
Nici un barbat cu cap nu-si va varsa sufletul in fata unei femei dupa 2-3 luni decat in cazul in care vrea s-o...
Si adultii au probleme de comunicare, compatibilitate sau asteptari in relatii, imagineaza-ti la adolescenti ce jale e.
Relatiile in realitate nu-s ca-n Twilight, nu-i declari iubire eterna fetei la 2 ore dupa ce ai cunoscut-o si nu pornesti razboaie de dragul ei (figurativ vorbind)
Fii realista, n-o sa te cucereasca in fiecare zi dar nici nu inseamna ca nu tine la tine, cu timpul veti deveni mai comfortabili unul in preajma celuilalt, mai intimi, mai apropiati si abia atunci o sa-ti dai seama ca intr-adevar te iubeste.
Sau va veti desparti intr-o saptamana ceea ce e oarecum firesc la varsta voastra... responsabilitati vs independenta, intotdeauna cea din urma.

| drhotzu a răspuns:

Dragii mei copii, nu mai puneti atat de multa presiuni pe relatie, lasa-o sa se dezvolte normal, daca te iubeste o sa vezi el in timp mici schimbari, daca il presezi sa iti arate, atunci o sa faca gesturi "romantice" si "siropoase" doar ca sa scape de gura ta... nu pentru ca asa simte atunci. iar treaba cu sexul nu arata cat de mult va iubiti... sexul este altceva.
faptul ca te evita poate este din cauza ca esti prea "lipicioasa" (fetele tindeti sa fiti asa in varsta adolescentei, sa traiti mare dragoste, cu gesturi romantice si tot tacamul) fapt care poate pe el in sperie, sau face pe durul, daca vrei sa faci un experiment: fii rece cu el cateva zile, vorbeste pe un tot normal, nu il alinta, nu il "zmotocii" si atunci vezi ce crede el despre relatia asta...
iar daca nu este relatia pe care ti-o doresti nu te panica! continua pana gasesti acea persoana, pentru ca fiecare relatie pe care o ai pana la maturitate nu face decat sa te invete cum sa tii o relatie de o viata, fiecare relatie mai mult sau mai putin reusita aduce si lasa la tine un bagaj care ajuta sa cladeasca relatia "perfecta" nu exista suflete pereche, exista doar suflete care pana atunci au fost modelate de viata, putem spune, care se muleaza aproape perfect unul pe celalalt, si completandu-se fac un intreg.
asa ca lasa totul sa decurga natural, nu forta lucrurile, nu stiu cum sunt altii dar mie imi plac lucrurile care se intampla natural, si sa fac lucruri care asa imi par normale atunci cand le fac, nu pentru ca sunt obligat sa le fac atunci.
am avut si eu o prietena acum vreo 10-12 ani care dupa 6 luni de relatie imi tot cerea sa ii arat cat de mult o iubesc... stii ce s-a intamplat? i-am arat o data de 2, 3, 4 ori... iar dupa inca 6 luni i-am aratat de tot am gasit modul cel iubaret de a ii arata ca ne despartim.
PS: nu confunda niciodata dragostea cu dependenta de cineva sau de a sta cu cineva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i exact ce fapte doresti. Poate baiatul habar nu are cum sa isi arate dragostea fata de tine chiar daca aceasta exista.

| SeReNoo a răspuns:

Pai. in primul rand se vede ca la unul din voi este prima relatie. Sau poate chiar la aman2. Daca nu ar fi asa nu ati mai fi "copilarosi"
Lasati de la voi. Momentan nu cred ca va grabiti nicaieri. nu aveti ce pierde.
Prin. "vreau fapte, nu vorbe" cred ca o spuneti mereu la telefon, ci nu fata in fata, pentru ca asa este cu totu' altceva.
Ar trebui sa petreceti mai mult timp impreuna ci nu la telefon.
Cu mai mult nu pot sa te ajut. Bafta!