| Sexnthecity a întrebat:

Recent, m-am imprietenit cu un baiat si am cazut la comun acord sa fim prieteni cu beneficii, cu toate ca mereu ieseam in diferite localuri si stateam destul de des impreuna. Cand eram cu el se comporta cu mine ca si cum am fi impreuna. Treaba e ca el a plecat la facultate si e destul de departe de mine acum iar eu ii cam simt lipsa. Vorbim, dar mai mult eu ii dau importanta decat el mie si ma deranjeaza chestia asta. Il inteleg, e intr-un oras mai mare, lume noua, tot e frumos acolo si nu are de ce sa isi bata capul cu nimic. Ma simt neimportanta ca si persoana cand vad ca nu imi acorda suficienta importanta. Deci ca si cum aici a fost ce a fost si acum ca a plecat nu mai e nimic. Nu stiu ce sa fac. As vorbi cu el si i-as explica ce nu imi convine dar nu prea am curaj si nu vreau sa creada ca is disperata. Sincera sa fiu m-am cam indragostit de el.

17 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Atunci cand ati cazut de comun acord sa fiti prieteni cu beneficii, era clar ca aici se va ajunge.Prieteni cu beneficii insmena sa fiti prieteni dar sa faceti si sex, niciunul dintre parteneri nu are vreo obligatie fata de celalalt, nu seaman cu o relatie adevarata in care ii poti reprosa ca de ce nu te suna, de c enu te cauta.Probabil nici el nu a vrut sa aiba obligatii la momentul respectiv, nici tu.Acum,ca te-ai indragostit de el, ceea ce era de asteptat, incepi sa te comporti ca o iubita si poate...asta nu cred ca ii va placea lui, pentru ca el nu simte nici un fel de obligatie fata de tine, daca a luat in serios chestia asta cu prieteni cu beneficii.
Am avut si eu o astfel de chestie cu fostul, doar ca eu mai eram inca indragostita de el si am acceptat doar sperand ca va reveni la mine.Crede-ma nu adus la nimic bun.Eu sufeream ca el isi facea de cap iar eu il asteptam.Cel mai bine este sa ii spui adevarul, iar atunci o sa luati o decizie impreuna. Daca nu se poate o relatie, mai bine nu v amai vedeti deloc in alte contexte decat ca prieteni, amici.
Bafta!

| DeeaMarry a răspuns:

Chiar tu ai spus ca ati convenit sa fiti prieteni cu beneficii, deci mi se pare aberant sa spui ca te simti neimportanta. Te-ai complacut in situatia aia, deci nu stiu de ce te plangi acum.
V-ati simtit bine, dar acum e momentul sa va gasiti fiecare pe altcineva, sau sa continuati cand vine el pe acasa.

| OnuOnulică a răspuns:

Sincer sa fiu nu prea avem cu ce sa te ajutam.
Cel mai bine ii spui in fata ce simti tu pe moment si poate te intelege.
Acuma nu ca nu te baga in seama probail baiatul are si el treaba.
Mai ales ca acuma e la facultate.

| Darkmagic a răspuns:

rolling on the floor
Mai fato...
E a doua oara doar azi, cand vad pe acest site expresia "friends with benefits".
Voi in Ro mai aveti ceva creier in cap, sau il folositi de frumusete? big grin
"Prietenia" asta cu "beneficii" e valabila in State, unde sexul se face sportiv, ai voie sa intrebi pe oricine daca vrea sex cu tine, daca zice "ok", o faceti, daca zice "No", pai E NO.
A doua oara daca o intrebi dupa "no", te duci la zdup pentru hartuire.
Cine naiba v-a bagat voua in cap asemenea tampenii? laughing
Romania e inca PREA traditionalista pentru asa ceva, si cea mai buna dovada e ca...tu ai "muscat-o".
Iarta-ma ca nu raspund propriu-zis "intrebarii" tale, dar prostiile valabile aici chiar nu se potrivesc in Romania.
"Prieteni cu beneficii" in...Moldova? laughing
Scuze dar chiar suna grotesc...
Romancele INCA mai sunt facute sa iubeasca mai fato.
Alcatuieste-ti tu inca 2-3 "relatii" cu "beneficii" pentru ca ai vazut prea multe filme, si o sa vezi ce "bine" o sa-ti fie... big grin
Aviz si celorlalte care ar putea sa fie inclinate sa se creada "americance" de Tecuci... big grin

| ILoveMI a răspuns (pentru Darkmagic):

Auzi...eu cred ca tu ai capul pe umeri doar ca sa nu iti ploua in gat. Vorba aceea.
Oamenii sunt la fel peste tot iar instinctele primare se dezvolta in tine fie ca esti din Moldova, fie ca esti din America.
Daca tu ai impresia ca oamenii de aici sunt traditionalisti, permite-mi sa te contrazic. Faptul ca alegem sa nu fim chiar atat de desfranati pe fata, nu ne face niste incuiati din punct de vedere mental si sexual.
Faptul ca inca tinem la aparente iar nu este un indiciu al traditionalismului.
Documenteaza-te putin si ai sa vezi ca industria porno internationala este formata din mult mai multe romance decat americance. Asta una.
Doi ....cine te-a invatat pe tine ca daca poti mentine o relatie cu beneficii inseamna ca nu esti facuta sa iubesti? Cum de in capul tau una o exclude pe alta, nu pricep.
Ceea ce mi se pare mie cel mai urat din partea ta este aceasta catalogare : "Aviz si celorlalte care ar putea sa fie inclinate sa se creada "americance" de Tecuci" - sa inteleg ca o femeie daca este nascuta in Tecuci este din nastere si din oficiu inferioara unei "americance" ...sau cum?
Ma rog...

Cat despre problema expusa, in momentul in care accepti o relatie fara atasamente emotioanle, e de la sine inteles ca NU trebuie sa incepi sa simti absolut nimic.
Esti neimportanta ca persoana. Imi pare rau ca sunt asa de directa dar asta e consecinta relatiilor de genul asta. Ai fost ca un fel de surogat pentru el si ar fi trebuit ca si el pentru tine sa fie acelasi lucru.
Ceea ce e extrem de clar este ca tu nu esti suficient de matura nici emotional, nici sexual incat sa ai genul asta de relatii.
Incearca sa rupi legatura cu el de tot. Nu il mai cauta pentru ca nu iti poate aduce nimic bun.

| Darkmagic a răspuns (pentru ILoveMI):

laughing Alta care a "stat" in SUA prin programele tv.
Imi dai si mie adresa ta te rog?
Sau esti mioritica si vorbesti din auzite?
Cand o sa locuiesti ani si o sa ai "relatii" ca sa SIMTI cat de...de plastic sunt si iubirea si sexul aici, atunci sa vorbesti, ok?
Pana atunci abtine-te ca spui prostii daca tu crezi ca toata lumea si toate femeile sunt "la fel" si in nord si in sud si in SUA si in Europa si unde mai vrei tu...

| ILoveMI a răspuns (pentru Darkmagic):

laughing)) ce te-ai impacientat atata?
Hai sa iti dau un sfat : nu mai face presupuneri happy Asta asa de la o mioritica stata in SUA prin programele tv...sau poate nuwinking
La baza toti oamenii suntem la fel. Ne separa ideologiile bagate in cap de societatea in care ne incadram din punct de vedere geografic. Dar lucrurile instinctive sunt aceleasi.
Daca te coafeaza iti pot da o adresa din California, asta asa pentru linistea ta mentalawinking
Nu presupune ca daca un om nu a trecut prin aceleasi locuri ca tine, e mai prost (sau neinformat) decat tine.
Si totusi revenim la aceeasi problema : de ce o relatie bazata strict pe sex elimina capacitatea unei persoane de a iubi?

| Darkmagic a răspuns (pentru ILoveMI):

"Si totusi revenim la aceeasi problema : de ce o relatie bazata strict pe sex elimina capacitatea unei persoane de a iubi?"

La intrebarea asta iti raspunzi singura pentru ca eu nu am chef sa scriu romane.
Pentru una care crede ca o brazilianca e LA FEL in mentalitate, in sex, in sentimente...cu o daneza, sau ca o romanca e la fel in cele de mai sus cu o americanca ori ca o japoneza e identica cu o italianca...chiar am scris destul. big grin
Ramai asa, sa nu te schimbi. big grin Relatiile "prieteni cu beneficii" chiar "functioneaza" in Romania, de aia nefericita s-a pomenit indragostita dupa o luna... laughing

| ILoveMI a răspuns (pentru Darkmagic):

Avand in vedere ca deja mi te-ai adresat cu "una" de doua ori ..ai dreptate. Consumam prea multa energie si talent.
Ramai tu la mentalitatea ta, care nu iti permite sa intelegi complet ce am spus eu. Pentru ca e clar ca ai inteles fix pe langawinking

| Darkmagic a răspuns (pentru ILoveMI):

rolling on the floor
In primul raspuns dat tie, m-am adresat cu "alta".
In al doilea, cu "una".
Logic ca "una-alta"...pentru tine inseamna la fel. happy
Ideea e ca romancele din fericire (cu exceptia tutelor care fac sex de la 15 ani) INCA sunt facute sa iubeasca si sa fie iubite, NU sa aiba "relatii"..."de plastic".
DE AIA doamna, NU se pot mentine relatiile de tip
"friends with benefits", si cel mai bun exemplu este chiar cazul intrebatoarei.
Fata s-a indragostit, punct.
Despre ce vorbim? big grin
Sfatuieste-o tu ce sa faca in cazul asta, eu i-am spus doar sa nu mai incerce asa ceva pentru ca NU E FACUTA pentru astfel de "relatii".
Comprende?
Multumesc. happy

| ILoveMI a răspuns (pentru Darkmagic):

Si totusi trebuie sa recunosti ca te-am facut sa mai consumi ceva materie cenusie pentru inca un raspuns.
Acelasi lucru i l-am spus si eu. Nu asta era ideea acestei polemici.
Orice femeie isi doreste sa iubeasca si sa fie iubita. Orice femeie viseaza la un happy end...asta apropo de filmele americane. Indiferent de unde e ea.
Doar ca uneori viata si barbatii te fac sa pari cum ai spus tu. de plastic.
Asta nu pricep barbatii... nici o femeie nu se naste panarama sau lipsita de sentimente sau de capacitatea de a iubi.
Ma rog...nu mai are importanta.
Fata asta a noastra nu e facuta pentru o astfel de relatie clar. Ceea ce incerc eu sa iti explic este ca nu natura geografica o face nepregatita. Ci persoana ei strict. Pentru ca la fel de bine vecina ei de la 3 poate sa isi faca viata numai din relatii de genul asta, fara a avea nici o urma de nefericire.

| Darkmagic a răspuns (pentru ILoveMI):

laughing Bine.
Nu "natura geografica" sau mentalitatea sau un anume...traditionalism o face sa fie "nepregatita".
Ai dreptate. big grin
Intereseaza-te tu ...cam cate indience s-ar preta unei relatii de felul asta...si cate suedeze, si apoi explica-mi mie de geografie, traditionalism si alte asemenea.
Succes. big grin

| unknøwn a răspuns (pentru Darkmagic):

Moldovencele şi-o trag mai ceva ca americancele.
Dacă ştii să comunici, merge oriunde, orice, oricând.

| ILoveMI a răspuns (pentru unknøwn):

Lasa-l tu ca a respirat prea mult aer american si nu mai intelege ce se petrece pe planuri mioritice.

| Zabbyel a răspuns:

In 100 cazuri am observat 99 in relatii genu feminin acorda mai multa importanta relatiei.noi baieti nu prea(ne place sa fim mai liberi) poate nu stie sa acorde importanta (asta nu inseamna ca te place mai mult sau mai putin) prea multa vorba strica ma explic? daca da lasa-l asa cum e si nu il bate prea rau la cap
voua NIMIC nu va convine laughing

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Hei, parca era vorba de "prietenie cu beneficii", nu? Cred ca te-ai indragostit de el de vrei mai mult

| BlueViP a răspuns:

Prieteni cu beneficii inseamna ca dragostea iasa din discutii. Treci peste, asta a fost