| Anon31241212 a întrebat:

Buna, TPU! Sper ca veti avea rabdare sa-mi cititi intreaga poveste. As dori sa aud cat mai multe opinii de la voi.
Acum 5 luni, am inceput o relatie cu un baiat, fiind o relatie la distanta. La inceput totul era super. Nu stateam fara sa vorbim nici macar o ora, povesteam toate lucrurile posibile. Noi ne stiam dinainte, dar datorita situatiei cu corona nu ne-am putut vedea atunci. Dupa ceva timp insa, a inceput sa nu mai mai sune asa des, spunea ca ma suna si nu mai era asa. Am devenit si eu distanta, simteam ca-l deranjez, fiindca era mereu distant cand vorbeam. Am incercat sa-l intreb de ce e asa, imi spunea ca are mereu probleme acasa, el provenind dintr-un mediu destul de abuziv. Am inteles asta, am avut rabdare, i-am oferit toata libertatea posibila. Dupa ce trecuse ceva timp, nu ma mai facea deloc sa ma simt nu stiu iubita sau frumoasa, am inceput sa ma indoiesc de mine. Eu mereu ii spuneam ca-l iubesc asa cum este el. Dar ce mi-a pus capac a fost cand am sesizat ca devenisem o optiune, mereu le raspundea la alte fete inaintea mea, le aprecia mai mult decat pe mine, le complimenta. De atunci am incercat sa ma despart de el de mai multe ori, insa mereu cand incercam sa o fac, deodata devenea mai grijuliu, imi spunea ca se va schimba, ca nu a vrut, dar nu mi-a oferit niciodata o explicatie clara in ceea ce priveste aspectul asta. I-am spus ca daca ii place de alta nu e problema si ca ramanem prieteni. A mai trecut ceva timp, tot asa nu prea mai vorbeam. I-am spus sa mergem la munte, la mare impreuna, el spunea ca da si dupa zicea ca nu mai poate. Pe urma, a spus ca se revanseaza si la fel nu s-a intamplat nimic. Nici macar nu ne-am despartit oficial ca sa zic asa. In timpul asta cred ca de prin iulie a mai avut pe cineva. Dar nu stiu, mereu se intorcea la mine si imi spunea ca ma iubeste, bineinteles, eu sunt de parere ca iubirea trebuie demonstrata prin fapte, nu prin vorbe. I-am oferit din nou sansa sa ne intalnim, la fel a refuzat. I-am spus ca eu nu mai am puterea sa mai continui asa, numai eu sa trag de el. L-am rugat sa fie sincer, el mi-a spus ca nu a mai fost cu nicio fata in acest timp. Eu nu-i mai raspund la telefon si ma mai gandesc la el, as vrea sa fie totul ca inainte. Ma suna si de cate 20 de ori pe zi, dar i-am blocat numarul. I-am spus sa nu ma mai sune. Eu l-am ajutat mereu cand a avut nevoie, nu am fost posesiva, nici geloasa, i-am oferit libertatea de alegere, dar m-am saturat de jocurile astea imature. Ce parere aveti? Ar trebui sa trec peste? Sau sa-i mai acord o sansa?

Răspuns Câştigător
| ColonelulBurtăGrasă a răspuns:

Nu îi mai oferi nici o șansă dacă te iubea cu adevărat îți trăgea mereu atenție și avea sa aibă grijă de tine. El și-a găsit altă fată și nu vrea să îți spună. Personal nu îmi plac așa gen de băieți. El te crede de proastă, mai bine lăsăl. În relație trebuie să persiste iubirea adevărată dar nu fake-urile. Baftă? Totul va fi bine!

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu doamne, ăsta merită aruncat la coș, e bătaie de joc ce se întâmplă

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și toate, toate acestea s-au întâmplat de la distanță?
Se numește iubire virtuală și are valabilitate egală cu aceea a unui vis.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cate sanse sa ii dai? O sa faca el tot posibilul sa ajunga la tine daca chiar asta isi doreste. Daca nu... atunci nu vrea.

Parerea mea este ca ai facut bine. Daca tu nu te simti fericita intr-o relatie, atunci ii pui capat. Pana la urma e viata ta, trebuie sa te simti tu bine in primul rand.

| cristimihailov a răspuns:

E mai simplu sa treci peste... eu m-as gandi la viata ca la o plimbare prin parc, intr-o frumoasa zi de vara.

Acum vezi niste frunza pe jos care acopera strategic un rahat.

Ce faci? Calci cu sete pe frunze sperand ca nu se imprastie sau il ocolesti?

E mai usor sa-l ocolesti, chiar daca asta inseamna sa te abati un pic de la calea ta, decat sa pierzi ore incercand sa il speli de pe picior.

Dupa aia ramane mirosul, apoi ramane amintirea.

La fel si in situatia de fata. Protejeaza-ti sentimentele.
Mergi mai departe.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca nu esti in stare sa decizi singura cand ai atatea intamplari, pesemne ca si tu esti foarte imatura.

| MValentin a răspuns:

Si cu corona vara asta am mers la iubita mea de la distanță cu tren 650 km si am stat o luna in orasul ei la o garsoniera si el ce nu poate?
Nu stiu ce sa zic probabil nu a comunicat cu ai lui ca vreti sa va întâlniți sau nu are un temei sigur de a pleca sa te vada. Nu vreau sa jignesc, dar si eu pana acum 2 ani vorbeam cu vreo 3-4 fete si cu toate aveam o relatie stransa(tot la distanta), dar de cand am intalnit fata ceea ce m-o facut sa vreau sa ne vedem si sa ne facem un viitor timp de 2 ani pana in prezent doar ei i-am dat toata afecțiunea si atentia fara sa simt asta un compromis.
Încearcă sa vorbiti candva la telefon deschis sau prin mesaje ca va puteti alege mai bine cuvintele... explica-i cum te simti si cerei ajutorul, serios spune-i tu daca ai fi eu ce ai face?
Inca nu-i momentul sa treci peste in acest fel, macar stii ca vei face o alegere in urma unei conversații si schimburi de sentimente prin inima. Prin urma veti/vei alege, pleci sau ramai. Ai grija de tine si o zi buna!

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Deci sa inteleg ca voi nu v-ati intalnit niciodata pana acum,doar ati vorbit la telefon.Din ce am inteles din povestea ta mie mi se pare ca te cam evita,adica de ce nu vrea sa se intalneasca cu tine? Am inteles treaba cu coronavirusul ca pe atunci nu se putea, dar acum de ce nu poate, si baga tot felul de pretexte puerile? Toate intrebarile astea au un singur raspuns, pur si simplu nu il intereseaza doar mentine o conversatie de complezenta pe cand tu esti destul de serioasa in privinta lui, dar nu e suficient daca lupta numai unul pentru relatie.Nu este prea tarziu sa te debarasezi, au trecut decat 5 luni, nu iti mai pierde timpul pretios pentru cineva care sincera sa fiu nu te merita absolut deloc, sunt destule optiuni mult mai bune.Multa sanatate!

| mdc98 a răspuns:

De ce nu te-ai despartit pana acum de el? laughing

| daisukioneechan a răspuns:

Ce mârlan, eu n-am avut niciodata o iubită, si astia isi bat joc in asa hal uwu sad

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru daisukioneechan):

Ar putea fi din cauza ca esti un weeb, zic.