| LoveYouR a întrebat:

Sunt foarte ingrijorata.Menstruatia nu mi-a venit de 2 luni.Luna trecuta am avut secretie maronie si nu mi-a venit menstruatia...iar acum am secretie normala.Trebuia sa imi vina pe 10 dar nu mi-a venit.Sunt virgina deci nu am cum sa fiu insarcinata.Ce se intampla? Poate fi vorba despre o dereglare? Pt ca prima menstruatie mi-a venit de 1 an jumate cam asa...si nu prea aveam ciclu regulat.Va rog sa ma ajutati.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt dereglari destul de frecvente in primii doi ani de menstruatie. Daca menstra nu apare pana pe 10-15 august, e bine sa mergi la medicul de familie pentru analize si trimitere la specialist (endocrinolog).

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În primul rând, din întrebările tale anterioare am înţeles că ai 14 ani şi ai menstruaţie de 1 an ( şi ceva ), dar cu "ceva" probleme ( întârzieri, abundentă, multe cheaguri, culoare închisă ).

De obicei, la început ( în primii 2-3 ani ) organismul este într-o transformare/dezvoltare continuă, deci se produc şi anumite dereglări hormonale care generează aceste întârzieri de ciclu!

Situaţia diferă de la fată la fată, NU este o "regulă" generală - iar simptomele descrise de tine ( în celelalte postări ) pot fi semne ale unor "probleme" de ordin medical - DAR, nu neapărat!

Sunt fete la care se întâlnesc întârzieri de la 1-3 luni, iar la altele nu le vine ciclul chiar 6 luni-1 an ( e adevărat că sunt cazuri mai rare )!

De asemenea, la majoritatea fetelor durează câţiva ani până ciclul devine regulat, asta se întâmplă ( în general ) în jurul vârstei de 18-20 de ani.

Apoi spui despre o secreţie maronie ( fără menstruaţie ), pe care ai avut-o luna trecută.
A fost cumva în perioada în care trebuia să-ţi vină ciclul? Ce aspect avea ( consistenţă, cantitate, miros, etc. )?

În concluzie, e posibil să fie doar o dereglare hormonală, dar e posibil să fie şi o "problemă" medicală!

Mai ales având în vedere "problemele" anterioare pe care le-ai avut cu menstruaţia ( întârzieri, aspect, cantitate, culoare ) - RECOMAND să mergi la un consult ginecologic, deoarece pot fi unele probleme ale ovarelor/uterului sau trompelor uterine!

E posibil să-ţi dea ceva tablete ( sunt anumite medicamente care se dau pentru asta, spre exemplu Duphaston ), eventual îţi face ecografie ovariană pentru a verifica starea ovarelor/uterului/trompelor - şi eventual, dacă sunt probleme cu acestea, o să-ţi prescrie tablete anticoncepţionale pe 3-6-12 luni.

Deci, NEAPĂRAT să faci un control ginecologic!

| MrVlad10 a răspuns:

Pai sincer si cuiva din familia mea i s-a intamplat si s-a dus la medic si i-a zis ca avea o drelegrare.A luat 7 zile medicamente si dupa aceia avea ciclu regulat.