| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.sunt foarte stresat nu pot sa dorm noapteahappy. am facut sex cu prietena de cateva ori si am folosit prezervativ, dar dupa ce ma terminam aruncam prezervativul ma stergeam si cam dupa 5-10 minute o mai faceam putin fara prezervativ.cateva minute. dar nu eram excitat si nu am ejaculat.credeti ca poate sa ramana insarcinata? Ea sta cu stres cu i se pare ca ia in kilograme in cateva zile si ca i se face rausad sunt foarte stresat...este posibil sa ramana daca nu am ejaculat in ea?

Răspuns Câştigător
| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Poti sa stai linistit ca nu te omoara nimeni!hee hee
Eu cred ca am mai bine de trei ani de cand fac fara cu prietenul meu si nu am ramas, toata chestia este sa nu lasi inauntru!
Poate se simte asa din cauza stresului si din cauza ca se gandeste tot acolo, iar subconstientul ei lucreaza si ii da stari d-astea!
Plus ca nu are cum sa aiba deja ameteli si prostiile astea pentru ca astea apar numai dupa o luna, iar cat despre kg in plus, alea la 2-3 luni incepe sa le ia!
Poate durerile de burta ii vin de la ciclu, cum urmeaza sa fie o mai sacaie cate un ovar!
Acum, ideea e alta, ca s-ar putea sa trageti alta sperietura, de obicei cand te stresezi foarte tare si esti agitat, ciclul intarzie cateva zile, asa ca spune-i prietenei tale ca daca o sa ii intarzie 2-3 zile sa nu isi faca griji pentru ca e din cauza de la stres!
Si dc nu isi face si un test de sarcina? ca sa stea mai apoi linistita! este test care arata dupa 10 zile de la contactul sexual daca esti insarcinata! asa ca, mergi la farmacie si ii cumperi unul, ca nu e numai vreo 10 lei, si stati linistiti amandoi!winking

| 244bogdan a răspuns (pentru AlinaaAli):

Pai am sa astept saptamana viitoare sa vad daca o sa-i vina ciclul, insa am sa incerc sa-i zic ca e totul in regula sa nu fie stresata ca sa nu-i intarzie.happy. poate sa ramana de la cateva picaturi? adica poate sa fi prezervativul putin spart si sa curga niste picaturi.sau in timp ce faceam fara pot sa apara scurgeri fara ca eu sa simt?

| AlinaaAli a răspuns (pentru 244bogdan):

Daca prezervativul a fost spart, e cam nasol, se poate s ramana, chiar daca au iesit cateva picaturi!
Am inteles ca exista ceva scurgeri pe care le au barbatii cateodata si nu simt, dar din cate stiu eu, asta se intampla la primul numar big grin
Cel mai bine, cumpara maine un test de sarcina si o sa va lamuriti, nu mai fiti stresati pentru ca nu rezolvati nimic asa!
Mai mult ca sigur nu e insarcinata si voi va stresati degeaba! sa va stresati daca iese testul pozitiv, nu acum cand nu stiti nimic sigur!

| 244bogdan a răspuns (pentru AlinaaAli):

Eu doar am presupus ca prezervativul sa fie spart sau ceva, dar nu cred pentru ca l.am aruncat plin.si daca testul iasa pozitiv ce as putea sa fac?

| AlinaaAli a răspuns (pentru 244bogdan):

Vezi? toate presupunerile astea se trag din cauza stresului! incearca sa gandesti altfel, ca nu ai lasat acolo si daca nu ai lasat nu se poate intampla nimic!
Daca iese pozitiv inseamna ca e insarcinata! si de aici voi hotarati daca il pastrati sau daca va anuntati parintii ca o sa fie bunici! ce varsta aveti?

| 244bogdan a răspuns (pentru AlinaaAli):

Eu am 19, si ea face 16.nu se poate sa opresti sarcina de la inceput cu ceva pastile...nu am mai trecut niciodata prin asta si nu stiusad

| AlinaaAli a răspuns (pentru 244bogdan):

Multi inainte!
exista pastila de a doua zi! care se ia la maxim 12 ore de la actul sexual!
Nu stiu cand ati facut-o voi si ai crezut ca ai lasat in ea, dar acea pastila se ia cam in maxim 12 ore, altfel o ia degeaba!
Daca vreodata o sa lasi din greseala sau mai ai banuila ca ai lasat, fugi la farmacie si ceri pastila de a doua zi, o sa iti explice farmacista cum trebuie sa le ia! numai ca acele pastile, nu este indicat sa le ia mai mult de doua ori pe an, pentru ca pot avea consecinte grave, pana la sterilitate!

| 244bogdan a răspuns (pentru AlinaaAli):

Binehappy multumesc mult de raspunsuri.Am sa astept peste 5-6 zile trebuie sa-i vina ciclul si sper sa vina sa nu ne mai facem griji.Pana la urma eu cred ca ea nu e insarcinata, dar ea nu poate sa doarma o sun si plange intruna pentru ca crede ca estesad nu stiu ce sa.i mai facsad

| AlinaaAli a răspuns (pentru 244bogdan):

Ti-am zis ce sa ii faci! Cumpara-i un test de sarcina, cand o sa vada ca nu e insarcinata, o sa vezi ca o sa ii treaca toate simptomele!
Sa ma ti la curent cu ce se intamplawinking

| 244bogdan a răspuns (pentru AlinaaAli):

Ok.Am sa te tin. Noapte buna si multumesc inca o data pentru tothappy

| AlinaaAli a răspuns (pentru 244bogdan):

Cu placere!
Noapte buna!

| sebysebyca a răspuns (pentru 244bogdan):

Eu zic sa te apuci sa cumperi scutece, pampersi, carut si sa te acomodezi cu cuvantul tata.cat despre socri,stai linistit, la inceput o sa-ti ia gatul, apoi ti-l pun inapoi. unde o sa mai gaseasca un ginere asa fraier sa arunce prezervativul apoi sa faca sex.doamne,vino doamne, in gradina ta ca e mare!

| kamykaze88 a răspuns (pentru AlinaaAli):

72 de ore... si este eficienta chiar si dupa 120 de ore

| AlinaaAli a răspuns (pentru kamykaze88):

Ai dreptate, cred ca ma gandeam la intervalul dintre ele!
Prima dintre tablete trebuie luata in termen de maxim 72 de ore de la contactul sexual, iar a doua la 12 ore dupa prima.
In nici un caz dupa 120 de ore!

| Mishelle060612 a răspuns (pentru AlinaaAli):

Nu speria baiatul, pastila se poate lua in maxim 72 de ore de la contact.hee hee

22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Normal ca poate sa ramana insarcinata. daca nu te speli foarte foarte bine cu multa apa si nu urinezi, spermatozoizii raman pe penis si pe uretra si ajung imediat in vaginul ei daca ii atingi vulva (sa nu mai zic daca o penetrezi). De luat in greutate, nu poate lua in prima luna de sarcina, deci asta nu este un semn. Dar asta nu inseamna nimic, majoritatea femeilor nu au semne ed sarcina in primul trimestru.

| whoocares a răspuns:

Fii linistit. nu are cum sa fie insarcinata. ca sa ramai, ovulul trebuie sa intalneasca un spermatozoid, si sa fie fecundat. Daca tu zici ca nu ai ejaculat inauntru. de ce va faceti probleme aiurea? Va stresati asa fara niciun motiv. O inteleg pe prietena ta. Na.fiind fata si la 16 ani. un copil e fix ceea ce ii lipsea, e normal sa isi faca griji. Dar tu spune-i ca e in regula si sa nu isi mai puna problema asa. pentru ca, asa cum au spus si ceilalti, de la stres i se trage tot. Si raul, impresia ca se ingrasa, etc. happy

| 244bogdan a răspuns:

Gata azi dimineata i-au venit problemele.luna trecuta i-au venit pe 4 si fiind februarie ma gandeam ca o sa-i intarzie cu vreo 2 zile.dar vad ca a venit mai repede...e in regula nu?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru 244bogdan):

Bună.
Învață să te speli după fiecare contact și să și urinezi, cu sau fără prezervativ.
Este în regulă dacă vine între 26 și 30 de zile, deși preferabil este la 28 de zile.
Pa, pa.

| hevybeea a răspuns:

Se poate intampla sa ramana 1 la o mie dar chiar daca ar fi ramas (ceea ce nu cred) nu i se face asa repede rau doar prin autosugestie, de ingrasat nici nu se pune problema, se ingrasa doar in a 2-3 luna.

| 244bogdan a răspuns (pentru hevybeea):

Multumeschappy seara asta i s-a facut rau in timp ce faceam mancare cu ea si apoi mi.a zis ca o doare burta.si nu stiu mi.e frica.astept sa.i vina menstruatia.cam peste o saptamana si vad atunci mai exactsad

| hevybeea a răspuns (pentru 244bogdan):

Eu iti zic sa stai linistit, daca nu te-ai terminat in ea si nici nu ai fost pe aproape atunci cu siguranta nu are cum sa fie insarcinata.

| 244bogdan a răspuns (pentru hevybeea):

Dap sper din toata inimahappy.ca e ceva serios i.am cunoscut familia si ma omoara tata ei daca o las insarcinatasad.si nu vreau sa-mi stric relatia cu parintii eihappy