| anonim_4396 a întrebat:

Sunt impreuna cu prietenul meu de 6 luni,iar pana acum noi ne-am vazut in fiecare zi, am stat mereu impreuna fara sa ne plictisim. De vreo 2 saptamani el tot insista sa iasa cu un prieten de al lui,pe care eu nu il plac deloc deoarece prima si ultima oara cand l-am vazut m-a jignit. Prietenul meu nu a avut nicio reactie in momentul respectiv,asa ca am stabilit ca eu sa nu ma mai vad cu prietenul lui,daca vrea sa se vada el cu el are liber de la mine. De cateva zile el iese in fiecare seara cu acel baiat... Eu nu ma simt bine,deoarece simt ca o sa-l influenteze intr-un mod negativ. Tipul respectiv se comporta intr-un mod execreabil cu prietena lui,ca si cu o sluga. I-am zis prietenului meu ca nu as vrea sa fie influentat de el,discutia a pornit deoarece intr-o zi dupa ce s-a vazut cu acel prieten mi-a vorbit urat(si el niciodata pana atunci nu mi-a vorbit in niciun context urat). De aici am dedus faptul ca poate sa-l influenteze si relatia noastra sa se strice sad Am inceput fara sa vreau sa ii interzic sa se vada cu el... Si de aici incep certurile. Prietenul meu imi promite ca nu e deloc influentat,ca pur si simplu nu suporta sa il pisez in legatura cu acel prieten,ca sunt prieteni demult etc. Pe mine ma deranjeaza faptul ca eu cand plec acasa,el se vede cu el. Nu fac nimic grav,pur si simplu stau la vorba. Dar pe mine ma deranjeaza ca eu merg acasa,prietenul meu ma stie ok, si eu il stiu pe el cu personajul ala. Gresesc asa mult eu? Ce sa fac? Nu mai vreau sa ne certam in fiecare zi.

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

O sa primesti foarte multe sfaturi de genul "da gresesti, il ti numai langa tine, lasa-l sa iasa" etc dar doar voi ar trebui sa stiti ce este intre voi de fapt.
Adevarul este ca nu e bine sa stati chiar zilnic impreuna la doar 6 luni de relatie deoarece va veti raci si satura foarte repede unul de altul dar nici sa iasa cu o influenta proasta. Puneti mai bine intrebarea daca nu cumva cine se aseamana se aduna iar el fiind la inceput sa comportat frumos pana si-a stabilizat relatia cu tine si de acum o sa vezi intr-adevar cine e.
Nu trebuie sa il ti langa tine 24 din 24 dar nici nu ar trebui sa accepte sa aiba ca si prieten pe cineva care ii jignesti si nu ii respecta iubita.Nu trebuie sa te ridice in slavi dar este o vorba "daca nu ai ceva bun de spus despre cineva mai bine taci". Poate el considera ca acel prieten este mai experimentat in ale amorului si simte nevoia sa invete lucuri dar tu trebuie sa ii explici ca tu vrei ca el sa fie el nu altul sau ce ii spune altul.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Probabil este prea imatur daca se lasa inca influentat de oamenii din jurul lui si nu isi dezvolta propriul caracter, propriile valori. Zic sa-l lasi, e doar un copil. Dar o parte din vina o ai si tu, fiindca nu ii permiti sa faca ce doreste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu știu de ce ții cu dinții să fii prietenă cu un idiot.
Ai impresia c-o să-l schimbi? C-o să-l modelezi... în timp?
Vise deșarte.
Caută pe altcineva. Are balta pește.

| Laura927 a răspuns:

Da i-a lasa-l draga in pace sa vezi pana unde merge treaba asta!
Eu iti dau un sfat prieteneste ca poate am mai multa experienta decat tine...
Pai sa imi vorbeasca mie vreun prieten de-al iubitului meu cumva urat..sau doar sa i se para iubitului meu ca mi-a vorbit oarecum ciuda, pai nici nu apuca ala sa vada iesirea pai cum se poate asa ceva.
plus ca prietenii iubitului meu nu deschid doua vorbe cu mine, eu vorbesc cu iubitele prietenilor nu cu ei ca baieti.
Da mai schimbam o vorba ceva dar foarte putin.
Cum se poate asa ceva sa ma insulte pe mine si apoi iubitul meu sa mai si continue sa mai iasa cu el?!
pai cu el sa ramana ca eu mi-am luat valiza si am plecat.
Pai azi ma insulta prietenul lui, maine poimaine imi propune vreun trio...
Asa ceva nu trebuie sa accepti, inseamna ca nu esti suficient de importanta pentru el daca continua sa vb cu ace baiat care te-a insultat.
Nu are personalitate si da dovada de lasitate.
Tu mai bine iti vezi de treaba ta lasa-l pe el sa se dea cu capul de zid singur nu cu tine ca o sa suportati amandoi consecintele.
Poti sa ii arati ce ti-am scris poate asa isi da seama ca e o parere neutra venita de la o persoana care nu va cunoaste.
Lucrurile asa se vad de afara, ca e un las fara personalitate.
Daca erai importanta ii freca un lu prietenul ala a lui si nu mai vb cu el.