| Gaby123d1 a întrebat:

Sunt speriat si nu stiu ce sa mai fac. Nu stiam ce categorie sa pun scuze. Deci ieri am umblat pe un site de filme porno si mi-a aparut un screen pe telefon (Samsung Galaxy A5 2016 ) un mesaj de la politia romana care ma acuza de chestii false ca am vizionat filme porna, piratat de filme muzica etc... Si mi-a dat o amenda de 300 de lei sa o platesc doar cu paysafe. si mi-a blocat telefonul-l si nu mai pot accsesa sau vedea nimic in afara de aceasta amenda. Ajutor nu stiu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Dă-i un reset to factory.

| Gaby123d1 explică (pentru mihai69):

Cum adica sa dau reset to factory? cum fac asta?

13 răspunsuri:
| MCRgurl a răspuns:

E destul de riscant sa umbli pe astfel de site-uri de pe telefon, care are o protectie destul de slaba (majoritatea). Sunt extrem de multi virusi pe site-uri porno, si e indicat sa ai cel putin un antivirus, daca nu mai mult.Asta nu este un mesaj oficial de la politie.Desi pirateria e ilegala, nu au voie sa faca asa ceva.Si nu iti dau doar amenda, din cate stiam. Poti face intre 3-5 ani de puscarie pentru asta.Asa ca veneau direct la tine la usa, nu iti mai dadeau amenda.Si in special nu in felul asta.E ransomware.Adica ti-au encriptat datele si iti cer bani pentru a le debloca.S-ar putea sa mearga un reset, insa cel mai bine ai grija de acum inainte, si daca tot vrei sa umbli pe site-uri pentru adulti, instaleaza macar un antivirus.

| Violleta2022 a răspuns:

Telefonul este virusat!
Nu platii nimic ca nu este de la politie!
dar inschimb, vor afla toti din familie pe unde umblii tu!

| SG1995 a răspuns:

E un virus, poliția nu are cum să-ți în telefon, plus că din câte știu nu există vreo lege care să interzică vizionare de filme pentru adulți.

| Anonim0506 a răspuns:

E un virus.Instaleaza ceva antivirus

| xFlo a răspuns:

Nu iti face griji, e doar un virus.Atata timp cat filmele porno sunt pe internet sunt legale, daca nu erau legale nu erau pe interent, de exemplu pornografia infantila.

E ransomware. Nu plati, nu e de la politie

| Silviaemma a răspuns:

Poti suna la politie sa vezi daca e real

| SG1995 a răspuns (pentru Silviaemma):

Asta e tare:

"Alo, domnu politist sunt amendat că m-am uitat la porno?"

Prea tare! laughing rolling on the floor

| SERIALS a răspuns (pentru SG1995):

Aha e tare

| Julielia15 a răspuns:

Poti sa iti repornesti telefonul si sa inchizi repede pagina de google cu filme porno pana sa se deschida. In legatura cu politia nu trebuie sa platesti nimic

| Gaby123d1 explică:

Mihai69 cum adica sa ii dau reset to factory? cum fac asta?