| Gaby123d1 a întrebat:

Sunt speriat si nu stiu ce sa mai fac. Nu stiam ce categorie sa pun scuze. Deci ieri am umblat pe un site de filme deochiate si mi-a aparut un screen pe telefon (Samsung Galaxy A5 2016 ) un mesaj de la politia romana care ma acuza de chestii false ca am vizionat filme porna, piratat de filme muzica etc... Si mi-a dat o amenda de 300 de lei sa o platesc doar cu paysafe. si mi-a blocat telefonul-l si nu mai pot accsesa sau vedea nimic in afara de aceasta amenda.Si nici nu pot inchide telefonul. Ajutor nu stiu ce sa fac. Funda! Daca da-ti raspunsuri spuneti si cum pot face asta.

2 răspunsuri:
| Ironwin a răspuns:

Absolut sigur este o inselatorie ( cum spune si tpuuser999) Politia nu iti blocheaza telefonul, daca nu poti altfel, scoate bateria, Nu te speria, nu se intampla nimic, este doar un atac de la un hacker. Daca nu reusesti cu restartul mergi la un service gsm si se rezolva.

| tpuuser999 a răspuns:

Este o inselatorie. Politia Romana n-o sa ceara niciodata plata amenzilor prin paysafe.
Singura sanse ar fi sa instalezi un antivirus, sa incerci sa elimini manual virusul, sau sa dai reset la telefon.