| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.

Sunt stresata, foarte stresata din cauza ciclului.
Acum 1 luna mi-am inceput viata sexuala,am folosit prezervativ cel mai bun (durex-extra safe). Nu a fost spart nu nimic, pentru ca iubitul meu la sfarsit s-a uitat sa nu cumva sa fie rupt sau altceva.
Mentionez ca inainte sa-mi incep viata sexuala imi trecuse ciclul de 6 zile. Deci pe 8 imi trecuse si pe 13 am facut-o.

Acum problema este urmatoarea, acum 2 zile am mers la baie si am vazut sange pe clilot,mi-am pus tampon si seara cand am venit de la scoala era foarte putin patat.Apoi seara nu a mai curs nimic. Dimineata cand mergeam la baie si ma stergeam era sange in rest nu se umplea ca inainte, inainte ma tinea 7 zile si curgea foarte rau.Acum am pus iarasi absorbant si este putin patat,insa cand mers sa ma sterg este sange pe servetel.

Probleme de sarcina nu cred ca ar fi,pentru ca ne-am protejat cu mare atentie si mare grija.

Sa fie o dereglare, a ciclului?

Mentionez ca am 18 ani.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil nu e sarcina, desi stii ca nu exista metoda de protectie 100% sigura. Totusi, folosind corect prezervativ, riscul este extrem de mic. Insa nu exista o explicatie pentru care ai avea o asemenea dereglare. Cred ca ar fi intelept sa mergi la ginecolog.

| mona a răspuns:

Insarcinata nu cred ca esti, posibil sa fie vorba de o mica dereglare hormonala

| Manuellllaa a răspuns (pentru mona):

Oricum nici nu vreau sa aud de asta, nici de testul de sarcina.si nu are cum pentru ca am facut`o de 2 ori in interval de 1 saptamana jumate si a fost protejat de fiecare data, prima data nu si-a dat drumul abia dupa ce am incercat a 2 a oara la ultimul contact, apoi am facut dus si nu am mai continuat.Sunt foarte stresatacrying(

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi o dereglare hormonală datorată începerii vieţii sexuale.

Dacă este vorba de asta, atunci luna viitoare o să ai o menstră "normală".

Apoi, prezervativul se verifică ÎMPREUNĂ ( de ambii parteneri )!

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ori prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

De asemenea, având în vedere întrebarea ta anterioară, CONSTAT că ai mai avut dereglări ale menstruaţiei - ceea ce NU este normal la 18 ani!

Deci, situaţia de acum NU se datorează începerii vieţii sexuale - e POSIBIL să fie vorba de o afecţiune ginecologică!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană şi/sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic.

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

Toate cele bune.

| MrAnderson a răspuns:

Nu sunt expert, dar probabil asta e...o dereglare, iar organismul tau o sa sufere putin pana isi gaseste ritmul.
Sau poate ruperea himenului nu s-a vindecat complet inca.
Daca ar fi fost vorba de sarcina, ai fi resimtit deja simptomele specifice.