| bogdannn9696 a întrebat:

Va scriu iarasi in legatura cu povestea pe care am scriso acum cateva zile. Pe scurt am intretinut relatii intime protejate cu prietena mea si dupa terminatea actului am fost sa verific prezervativul si spre surprinderea mea acesta a fost spart cam la 3-4-5 cm de la varful lui. Prietena mea mi-a spus ca trebuie sa ii vina menstruatia in data de 12 (maxim). Ieri in data de 7 a duruto burta pentru o perioada scurta, aprox o ora, durere care a spus ca este dinainte mentruatiei, am intrebato daca e sigura de acest pucru si ea mia spus ca e sigura pe tru ca stie sa deosebeasca durerile. In acel moment m-am bucurat pentru ca am crezut ca scap de griji dar acea durere a durat doar o ora si dupa a disparut si pana acum nu a mai duruto deloc si deja incep sa ma panichez pentru ca nu stiu ce sa fac si ce sa fac daca a ramas insarcinata. Este adevarat ca mai sunt cateva zile pana ar trebui sa ii vina menstruatia dar sunt foarte stresat in momentul de fata si nu stiu ce sa fac. Ce credeti e posibil sa fie insarcinata? Imi puteti da ceva sfaturi? Chiar nu stiu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sa te linistesti deoarece nu rezolvi nimic cu aceste stari de panica.Este devreme pentru a avea durerile premenstruale constante. Pentru linistea ta ovulatia in cazul ei se putea produce in 29 aprilie adica cu 14 zile inainte de prima zi de menstruatie si in acest caz incepand de maine (fiind a 10 zi dela ovulatie) se poate face testul de sarcina prin analiza de sange. Se poate face testul de determinare a hormonului de sarcina hCG la orice laborator de analize medicale contra unei sume de circa 45 de lei.Precizia testului este de 98-99%,nu poate fi interpretat si nu necesita o verificare ulterioara.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca luna trecuta menstruatia a inceput in data de 12 aprilie si ciclul ei este regulat de 28 de zile ovulatia se putea producein data de 26-27 aprilie iar in cazul unui ciclu menstrual mai lung de 30 de zile ovulatia se putea intampla in data de 28spe 29 aprilie. Ovulul dupa eliberare din ovar are la dispozitie maxim 24 de ore in care poate fi fecundat astfel ca in acest caz ovulul nu mai era viabil (era mort pentru procreere) in data de 1 mai seara cand a avut loc actul sexual.Probabilitatea de a se intampla asa este foarte mare insa nu se poate exclude in totalitate si posibilitatea de sarcina care este foarte mica dar exista.

| bogdannn9696 explică:

Daca ajuta cu ceva, ultima ei mentruatie a fost in 12 luna trecuta si a spus ca dureaza cam 4-5-6 zile maxim si mentruatia ii vine regulat.