| acsva a întrebat:

Buna TPU, vin si eu cu o intrebare.
Acum o luna aproape, am facut un avort medicamentos, din cauza unei situatii, v-as ruga sa nu ma judecati pentru asta…
Eu am avut contacte sexuale de atunci si stiti vorba aceea, dupa ce te arzi sufli si in iaurt, asadar, imi intarzie menstruatia, trebuia sa-mi vina acum 3 zile.
Am facut astazi un test de sarcina si este negativ, intrebarea este, este concludent testul? Daca se intampla sa raman insarcinata din nou dupa avort, testul trebuia sa fie pozitiv?

Multumesc frumos

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Testul e concludent dupa vreo 20 zile de la contact.
cat despre menstruatie medicul nu ti a zis ca s-ar putea sa fie dereglari dupa bombele hormonale folosite la avort?

| Violleta2022 a răspuns:

Asa-i cand te arzi, sufli si-n iaurt iar la sex foloseste INTOTDEAUNA PREZERVATIV ca sa nu ti se mai intample niciodata asa ceva, deci nu ai mai avea motive sa te sperii de sarcina, odata ce spui ca ti-ai invatat lectia acum.

| dullcat a răspuns:

Buna.Sa stii ca testul de sarcina nu prea este concludent dupa doar 3 zile de la intarzierea menstruatiei, indiferent de ce scrie pe ambalajul produsului de aceea e recomandat sa il faci la o saptamana sau doua dupa intarzierea acesteia.Iti recomand sa citesti :

https://www.donna-medicalcenter.ro/blog/test-de-sarcina.html

https://www.reginamaria.ro/......e-rezultat

Fii cu capul pe umeri si foloseste prezervativ, fiindca aparitia unei sarcini nu e o joaca.

| Emilian65 a răspuns:

Testul făcut de tine nu este concludent, deoarece l-ai făcut prea repede. Ce sa fie concludent, el se face la 21 de zile de la ultimul act sexual.

| Eireann a răspuns:

Daca avortul a fost acum o luna nu exista "trebuia sa-mi vina". O sa dureze luni pana cand menstruatia o sa se regleze din nou. Testul nu este concludent decat daca a fost facut la cel putin 21 de zile de la ultimul contact sexual.

| iulia0514 a răspuns:

Dacă ai avut contacte sexuale neprotejate răspunsul este da poți rămâne însărcinată oricând, testul de sarcina se face la 21 de zile de la primul contact sexual neprotejat ca dacă zic de la ultimul nu are sens având în vedere că poate chiar azi ai avut un astfel de contact și te trezești că afli prea târziu!

| Eireann a răspuns (pentru iulia0514):

Zici de la ultimul fiindca daca a avut un contact in urma cu o saptamana in care s-a si produs fertilizatea nivelul de hCG nu este suficient de crescut incat sa poata sa fie detectat in urina daca face testul azi, ca e la 21 de zile de la primul act sexual.

| iulia0514 a răspuns (pentru Eireann):

Am mai pățit-o ca a înțeles greșit și a făcut la după 21 de zile de la ultimul contact sexual și nu înțelegea cum e posibil sa aibă mai multe săptămâni de gestație

| Miruna333 a răspuns:

,,dupa ce te arzi sufli si in iaurt'' inseamna sa fii mult mai prudenta, nu sa iti fie frica ca poti ramane insarcinata, adica sa te protejezi
Iar menstruatia intarzie din N motive, 3 zile nu inseamna nimic, si nu, nu este concludent.

| Robert2526 a răspuns:

Testul nu este concludent in acest moment. Totusi, ai motive serioase sa crezi ca ai fi putut ramane din nou insarcinata? Dupa un avort medicamentos, dureaza ceva pana vine urmatoarea menstruatie, nu ai de ce sa te panichezi in acet moment