| Cristina12345756 a întrebat:

vreau sa va adresez o intrebare si nu vreau critici.m.am hotarat sa folosesc ovule spermigene.stiu ca acestea sunt destul de sigure in orice perioada a ciclului dar daca intretin relatii intime cu prietenul meu in a 7-a zi a c.m, se termina in mine exista si cel mai mic risc? tin sa mentionez ca am c.m neregulat insa ultimele doua au fost peste 30 de zile

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Se poate ejacula intravaginal :)

Ovulele ( spermicide ) de Contracept M ( sau Pharmatex Ovule ) sunt mai recomandate decât tabletele anticoncepţionale deoarece nu au aproape nici un efect advers/contraindicaţii!

Ca şi siguranţă contraceptivă, oferă una similară cu a "pilulelor zilnice" - undeva în jur de 95-98 %!

Deci, doar 2-5 % şanse/risc de sarcină DACĂ sunt folosite CORECT!

Totuşi, au unele "DEZAVANTAJE" în privinţa folosirii CORECTE - vezi detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/pharmatex-ovule-vag_8228

http://www.medipedia.ro/......EPT-M.aspx

http://www.contracept-m.ro/prospect.htm

http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_4218_25.02.04.pdf?anmPage=1276&ID=25527

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cantitatea de substanta activa din fiecare ovul este de asa natura calculata/portionata incat sa fie suficienta pentru a omora spermatozoizii din orice cantitate de sperma posibil a fi ejaculata. Eficienta ovulelor este identica in orice zi a ciclului menstrual indiferent daca acesta este regulata sau nu, insa pentru o protectie oarecum marita/dublata va sfatuiesc ca strict in perioada fertila partenerul sa nu ejaculeze in vagin.In restul zilelor protectia este pe deplin asigurata deci se poate ejacula in vagin fara nicio restrictie ori de cate ori se doreste.

| corbulalbrosu a răspuns:

Gradul de protectie a ovulelor spermigene in cazul in care se respecta indicatiile din prospect se situeaza intre 95-97%. Eficienta lor este aceeasi in orice zi a ciclului menstrual indiferent daca acesta este regulat sau este neregulat.

| neutrino a răspuns:

Daca faci sex neprotejat, atunci nu mai sunt asa de sigure!

| SkyPilot a răspuns:

Nimic nu e sigur, prezervativele se rup iar contraceptivele sunt pe la 95-98%. Iar ciclul variaza si el, poti avea ovulatia cu 5 zile mai devreme. Riscul e mic in conditiile din planul tau, dar nu e zero. Poate sub 1%.

| e1xtz a răspuns:

Piticii mei...cica in sex nimic nu e sigur.
Eu am practicat coit-intrerupt ani de zile, cu diferite partenere, nu am avut vreo surpriza.

Acum na, pe aici toata ziua aici intreaba cate o suta de fete pe zi, daca au ramas dupa ce a stranutat iubitu' catre ea...sau ca a atins clanta dupa vecinu.

| FloareAlbastra123 a răspuns (pentru e1xtz):

Tipa aceasta nu se referea la coit-intrerupt ci la eficienta acestor ovule in cazul in care se termina in ea si vroia sa stie riscurile in aceasta situatie

| e1xtz a răspuns (pentru FloareAlbastra123):

Multumesc pentru lumina!
happy