| AndaAndore a întrebat:

Vreau si eu cateva pareri. Maine vreau sa fac o cina romantica pentru iubitul meu si apoi. stiti voi. Intrebarea mea este, ce as putea prepara asa ceva mai special? si daca puteti sa`mi dati si reteta :d si nu foarte greu de preparat. Va multumesc anticipat :* Fundaa >: [ scuzati categoria ]

Răspuns Câştigător
| AdelinaChp a răspuns:

O cina romantica ha? :X:X:X foarte deosebit.
in mod clasic ca sa zic ashea ar fi frumos sa faci niste spaghete tongue sunt ff bune si nu sunt nici greu de pregatit ( app. sa nu faci greseala de a pune niste paste la fiert 5 min si dupa le ungi cu bulion si gata laughing prietenul meu a facut odata ashea si vai de mine ce a iesit I don't want to see laughing) )
1. o fata de masa frumos aranjata, vesela, tacamuri ( ceva rosu de preferat )
2. spaghetele le fierbi pana vezi ca se inmoaiee bine, bine si ca dresing amesteci niste faina cu un fel de mezel si niste ceapa calita in tigaie si iese o minunatie tongue
3. imbraca ceva sexy :->
Ji iti urez o cina de vis kiss
fundis`aa :X zbye kiss

7 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Ideea cu pastele,mi se pare foarte buna,pentru ca sunt gustoase si usor de preparat. Nu stiu cati bani ai,cat de bine te pricepi la bucatarie,caci idei sunt mai multe. Stiu ca baietilor le place foarte mult pizza. Daca vrei sa incerci o "falsa pizza",care nu are cum sa dea gres,iti spun de ce e "falsa". Pentru ca nu o faci cu aluat,care fie vorba intre noi,poate iesi sau nu,ci cu paine,de preferat paine alba,de toast,dar poate fi si normala,pe care o tai in bucati astfel incat sa acoperi tava(de preferat rotunda),unsa in prealabil cu putin ulei.Daca cuptorul nu merge prea bine,poti sa folosesti o folie protectoare,un pergament. Locurile goale le acoperi cu bucati mai mici. Ungi aceste bucati cu suc de rosii sau bulion diluat cu apa,sau cu rosii proaspete,curatate de coaja si tocate marunt. Trebuie sa fii atenta, sa nu pui prea mult, sa fie pizza prea acra.Acoperi painea cu bucati de salam,sunca,taiate bucati mici sau mari,ciuperci,cascaval ras,masline,chiar si putin ardei gras. dupa imaginatie si buget. Apoi,pui condimente de pizza sau ce ai, piper, putin cimbru. O coci circa 20 de min la 175°C(la foc moderat). Poti sa faci un pandispan rotund, pe care sa-l tai sub forma de inima, sa-l insiropezi si sa-l ornezi cu frisca.Foarte usor de facut si gustoase,sunt merele, taiate, coapte si servite cu frisca.

| ema69 a răspuns:

Cel mai potrivit ar fi sa-i faci ce sti ca ii place cel mai mult,sa nu ai surpriza de a face cine stie ce delicatese si care pe el sa nu il incante. Daca nu e pretentios,poti sa ii faci un pui in cuptor,e simplu si bun:un pui de marime medie il ungi cu untura sau ulei,il condimentezi bine cu sare,piper si delikat atat la exterior cat si pe interior,il invelesti in folie de aluminiu,il pui in tava si la cuptor cu el, la foc mic, pentru cam 2 ore.Inainte cu 15 min de a-l scoate,il dezvelesti din folie, ca sa se rumeneasca frumos.Iar ca desert poti face clatite cu ciocolata, sigur sti cum se fac.Ce e mai important abia acum urmeaza:desertul 2:sa ai la indemana un tub de frisca, un toping de ciocolata, cateva banane...si sa dati frau liber imaginatiei.

| angelmiki a răspuns:

Timp de preparare:
1 h30 min (complexitate redusa)

Ingrediente:
carne de porc,
ulei sau untdelemn,
piper,
sare,
usturoi,
cimbru.

Mod de preparare:
Carnea se taie in bucati nu prea groase, sa se patrunda mai repede in interior, sau se fasoneaza in bucati mai lungi, care se leaga cu sfoara.

Dupa aceea, se asaza intr-o cratita sau tava, de preferinta din tuci, potrivita cu marimea fripturii si, nesarata, se unge bine cu grasime sau untdelemn; in cratita se pun 4-5 linguri cu apa si se introduce in cuptorul bine incins.

Dupa circa 20 minute, cind s-a format o crusta la suprafata carnii, se pipereaza si se sareaza putin, intorcindu-se din cind in cind, ca sa se rumeneasca uniform si stropindu-se de fiecare data cu sosul.

Cind carnea a inceput sa se rumeneasca, se acopera cu un capac, care va retine vaporii formati, mentinindu-i fragezimea. Cind friptura este gata, se adauga in sos 3-4 catei de usturoi, taiati in felii, sau o ramura de cimbru, stropindu-se bine cu acest sos, astfel isi pastreaza mai bine aroma.
SI LA DESERT negrese

Intr-un vas se amesteca untul, zaharul, laptele si cele 2 linguri de cacao.
Se pune vasul pe foc si se amesteca continuu pana fierb in clocot. Se fierbe crema obtinuta cateva minute apoi se da la racit.

In jumatate din cantitate se adauga nuca, faina, galbenusurile, praful de copt, aromele si albusurile batute spuma.

Compozitia se toarna intr-o tava unsa si tapetata in prealabil si se da la cuptor la foc mijlociu. Cand blatul este copt se lasa putin la racit pentru a se putea scoate din tava fara sa se rupa. Se taie in cuburi.

Fiecare cub se trece prin crema ramasa, apoi prin nuca macinata sau nuca de cocos.

Se tine la rece macar 12 ore.( poti si 1-2 ore dar in frigider )

| angelmiki a răspuns:

Timp de preparare:
1 h30 min (complexitate redusa)

Ingrediente:
carne de porc,
ulei sau untdelemn,
piper,
sare,
usturoi,
cimbru.

Mod de preparare:
Carnea se taie in bucati nu prea groase, sa se patrunda mai repede in interior, sau se fasoneaza in bucati mai lungi, care se leaga cu sfoara.

Dupa aceea, se asaza intr-o cratita sau tava, de preferinta din tuci, potrivita cu marimea fripturii si, nesarata, se unge bine cu grasime sau untdelemn; in cratita se pun 4-5 linguri cu apa si se introduce in cuptorul bine incins.

Dupa circa 20 minute, cind s-a format o crusta la suprafata carnii, se pipereaza si se sareaza putin, intorcindu-se din cind in cind, ca sa se rumeneasca uniform si stropindu-se de fiecare data cu sosul.

Cind carnea a inceput sa se rumeneasca, se acopera cu un capac, care va retine vaporii formati, mentinindu-i fragezimea. Cind friptura este gata, se adauga in sos 3-4 catei de usturoi, taiati in felii, sau o ramura de cimbru, stropindu-se bine cu acest sos, astfel isi pastreaza mai bine aroma.
SI LA DESERT negrese

Intr-un vas se amesteca untul, zaharul, laptele si cele 2 linguri de cacao.
Se pune vasul pe foc si se amesteca continuu pana fierb in clocot. Se fierbe crema obtinuta cateva minute apoi se da la racit.

In jumatate din cantitate se adauga nuca, faina, galbenusurile, praful de copt, aromele si albusurile batute spuma.

Compozitia se toarna intr-o tava unsa si tapetata in prealabil si se da la cuptor la foc mijlociu. Cand blatul este copt se lasa putin la racit pentru a se putea scoate din tava fara sa se rupa. Se taie in cuburi.

Fiecare cub se trece prin crema ramasa, apoi prin nuca macinata sau nuca de cocos.

Se tine la rece macar 12 ore.( poti si 1-2 ore dar in frigider )
Sper ca tea placut si tie si lui EU NU STIU SIGUR DACA E POTRIVIT DAR SPER SA II PLACA SI TIE. FUNDITA PLIZZZ!

| TormentOfSins a răspuns:

Sa nu uiti sa te adaugi si pe tine in meniu ☺

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-i cocoselul intre 2 felii de paine si papail! Succes!

| SteFaNia_9478 a răspuns:

Pai cel mai potrivit pentru o cina romantica este vinul rosu, o pizza, sau niste spaghetti, ceva de genu...