| Faranume97 a întrebat:

Buna TPU! Vreau si eu sa inteleg ceva.E normal cand un barbat iubeste o femeie sa se duca si la altele?(Nu ca amanta) doar pentru sex.A zis el mai demult ca un barbat poate sa iubeasca cat de tare o femeie ca tot se duce la alta. E normal asa ceva? Eu stiu ca el tine la mine, si daca ne despartim ma chiar cauta, dar nu pot sa inteleg gandirea acestor barbati... dau funda(astept mesaje si de la barbati) fara luat la misto.

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e firesc sa faca asa ceva, ai fost naiva pentru el.

| wildthing a răspuns:

Nu, nu e normal. Daca iubesti o femeie, nu mai ai nevoie si de altele!
Asta e doar un golan de doi lei, care totusi vad ca reuseste sa te faca din vorbe.winking

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu, nu e normal dar ce sa zica si el ca sa se scoata?laughing) nu exista asa ceva. Doar isi bate joc tine iar tu vad ca il crezi.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este normal.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu se întâmplă foarte des, dar mna.
2. Asta înseamnă că este în stare să iubească în mai multe feluri diferite. cu capul și cu organul.
3. dar nu pot sa inteleg gandirea acestor barbati... Nu ai cum să o înțelegi fiindcă nu ești bărbat. Apoi, ei când fac asta, ei nu gândesc.Omul e și animal. Iar când e animal, nu gândește.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Atat timp cat relatia intre ei merge bine, nu mai conteaza ce face el in rest, eu asa zic.

Foarte bine zis "omu cand e animal nu gandeste", ca el simte dorinta asta de diversitate sexuala ca asa e el genetic programat, nu tine de gandire, trebuie sa-si urmeze softul, ca altfel nu se simte bine si se poate bloca si sa nu mai poata face nici acasa cu partenera, nu e asa simplu.
Multi nu cunosc natura umana din pacate.

Adica acesti barbati fac ce vrea natura sa faca, sa f cat mai multe, deci dupa natura ei sunt perfect normali.

| Mosotti a răspuns:

E normal sa se duca la altele doar pentru sex, pentru ca ce are iubirea cu sexul? Iubirea inseamna ca tii la omul ala, ai sentimente fata de el, te intelegi cu el, iti pasa de el, comunici, te porti frumos, n-are nici o treaba cu un sex simplu.
Si unii chiar daca iubesc o femeie si e f bine, simt uneori dorinta de diversitate sexuala si atat, nu e absolut nici o problema.

E f simplu sa intelegi.
Poti face sex fara sa iubesti, poti iubi fara sa faci sex, deci nu neaparat are legatura iubirea cu sexul.
Ce, eu daca te iubesc pe tine si ne intelegem, dar la strand iau pe una in brate si am orgasm pe ea, inseamna ca nu te mai iubesc? Ce treaba are? Am avut orgasmul 10 secunde si gata, altceva cu aia n-am.

Daca relatia voastra merge bine, de ce sa te desparti? Ce treaba ai tu ce face el daca intre voi merge bine treaba? Si e bine ca se duce sa-si faca diversitatea sexuala, ca daca are chestia asta, daca nu se duce, se poate bloca si sa nu mai poata face sex cu tine.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Mosotti):

Sper ca răspunsul tău este dat la "caterinca".

| Mosotti a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Nu e deloc dat la caterinca, e cat se poate de serios raspunsul meu, iubirea si sexul sunt chestii diferite de multe ori.
Ce, cand te masturbezi iubesti? Deci nu are treaba.
Iar daca relatia mea cu tine merge bine, ce ma int pe mine unde te mai duci tu?! Nu ma mai int, pe mine ma int sa mearga relatia bine si atat.

Normal ca de preferat e sa nu se intample asa din cauza ca se pot lua boli daca nu se protejeaza, insa am zis, exista barbati care au nevoie de diversitate sexuala tocmai, asta ajuta ca sa mearga si relatia sexuala de acasa bine, ca altfel s-ar putea bloca si sa nu mai mearga acasa.

| wildthing a răspuns (pentru Mosotti):

Mah frate, ma ingrozeste gandirea ta! Daca ai tine-o doar pentru tine, nu ar fi nici o problema, dar cand incerci sa influentezi si alte persoane sa gandeasca la fel ca tine, e absolut oribil. Dezgustator!

| Mosotti a răspuns (pentru wildthing):

De ce? Asta e parerea mea, fiecare are dreptul la o opinie, si am si explicat de ce am acea opinie, iar omu preia ideea care i se pare lui cea mai buna si mai logica.

Lasa draga ca nu am zis sa dea in cap sau sa faca vreo infractiune sa fie asa dezgustator.

Sunt chiar si femei care au dorinta de diversitate sexuala mai des, asta este chiar daca iubeste doar pe un singur om si e f buna relatia, iar daca am o relatie cu unul din astia si merge relatia foarte bine, de ce sa o stric doar ca-si face el sau ea problema cu sexul si in alte parti?! Ar fi pacat, ca o relatie inseamna mult mai multe decat un simplu sex si atat.

Iar daca relatia mea merge si ma simt f bine in ea, ne intelegem, ne sexam, ne respectam, de ce m-ar deranja ce face in rest? Poate sa faca ce vrea atat timp cat treaba intre noi merge bine.
As fi egoist sa ma supar ca se simte bine asa in felul lui, mai ales daca relatia merge bine intre mine si el.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ai cum sa compari autosatisfacerea cu o relație între doua persoane. Este o comparație extrem de nepotrivita. De ce mai încercăm să avem relații dacă e normal sa avem diversitate sexuala? Adică pentru ce? O relație nu are cum sa meargă ea știind ca tu mergi la alta iar tu știind ca ea merge la altul. Cred ca ma număr printre persoanele destul de "open mind" (ca să o dau și eu ca alții, putina romana putina engleza) dar cu genul acesta de gândire chiar nu sunt de acord. În cel mai rău caz, de vrei diversitate sexuala, vorbești cu partenerul/partenera, cauți un club de swinger și te duci nene odată acolo și îți "piperezi" relația (gândirea lor). Dar în ce ai descris tu, nu exista relație în care poate fi vorba de "iubire".
Sa nu mi-o iei în nume de rău. Ne exprimam doar părerea. Nu sunt aici nici sa ma cert, nici sa conving pe cineva sa aibă aceleași principii ca ale mele. Dar nu e ok sa spui cuiva ca e normal sa creadă ceea ce crezi tu. Seara liniștita!winking

| floresdemayo a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Nu e la "caterincă". Așa e gândirea lui. happy
Și-ar da singur și un premiu.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru floresdemayo):

Trist. Chiar îmi pare rău sad. Nu am vrut sa cred ca cineva poate într-adevăr sa gândească asa.

| Mosotti a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Pai eu am o relatie cu tine doar pentru un sex? Ca oricum il facem si pe ala, am relatie cu tine ca ma inteleg, ca avem ceva discutii si pasiuni comune, ca ne respectam, ca ne simpatizam unul pe altul, ne comportam frumos, ne face placere compania celuilalt.

Insa daca ma inteleg cu omul ala si are problema asta, ce sa fac? Ca oricum eu ma simt bine in relatie si are grija sa fie foarte bine, il las sa-si faca treaba si aia e, atat cat nu ma afecteaza, nu vad unde e problema.
Ca omu ala clar are o problema, si asta este.

Evident ca asta e o problema negativa ce o are, nu e chiar in ordine sa simti asa nevoia de diversitatea sexuala, insa asta este, ca om sa ma inteleg bine mai rar gasesc, nu arunc asta pentru ca face el nu stiu ce desi pe mine nu ma afecteaza, tin de relatia aia si aia este.
Cand nu mai imi e bine, atunci e altceva, se pune altfel problema.

Eu pot sa zic ce consider, fiecare alege parerea care ii convine, fiecare dam parerile noastre aici.
Eu zic ce cred, si ea sau el preia sau nu preia in functie de cum gandeste, asta e, dar e normal sa existe mai multe pareri argumentate in felul lor, si omu isi alege care vrea din aia.

Eu poti sa-ti zic tie ca e normal cum gandesc eu, tu alegi daca e sau nu, nu eu. Eu doar iti dau dreptul de a alege. Pun si altfel de parere pe masa, nu trebuie sa ai toate parerile la fel, ca aia nu e democratie.

| Hammurabi a răspuns (pentru Mosotti):

Deci tu ai fi de acord ca și prietena/soția să meargă la altul pentru sex pur și simplu, pentru că acel "altul" ar fi mai dotat și ar satisface-o mai bine decât tine?
Pe ideea că femeia care te iubește trebuie să aibă ce e mai bun, chiar dacă nu-i poți oferii tu așa ceva?

Ai trăit tu așa ceva?
Sau doar teoretizezi aiurea să agiți lumea pe aici? laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu, aici era vorba despre unii care au nevoie de diversitate sexuala, nu conteaza ca o satisfaci si tu bine sau il satisfaci. Aici era vb de cazul cand tu o satisfaci bine dar simte dorinta sa mai schimbe.
Sunt oameni care simt nevoia sa schimbe sexual partenerul uneori, asa sunt ei, insa pot fi oameni minunati cu care sa te intelegi f bine si sa ai o relatie foarte buna, stiu cazuri, deci am trait astea.
Caz in Germania cand el nu mai putea face deloc sex ajungand impotent la 38 ani din anumite motive, si ea se ducea la altul pentru asta, dar se intelegeau f bine si relatia mergea f bine, sentimental era cu el nu cu altul, pentru ca o relatie nu sta doar pe un sex.

Persoanele care au aceasta dorinta de diversitate sexuala, se pot bloca daca nu fac asta, si apoi sa nu mai poata face nici cu partenerul de acasa, deci trebuie sa-si faca treaba, aia e.

Si atunci daca relatia mea merge f bine, ne respectam, ne intelegem, ne iubim, tinem unul la altul, ne compatibilizam in ceva discutii si pasiuni, care e treaba? Pana la urma nici nu m-ar interesa nici cine o satisface mai bine, ci cum ma inteleg cu acea persoana, adica partea sexuala e pe locul doi de fapt.
Dar daca va satisfaceti si bine, chiar ca nu mai conteaza.

Si daca sa zicem ca eu nu i-as putea oferi ce e mai bun la pat, nu-i nimic, daca ne intelegem in restul, aia e mai important, ca aia inseamna relatia de fapt, sexual, aia se rezolva cumva, nu trebuie sa faci neaparat o relatie nu stiu cum pentru un sex, aia e mai simplu de rezolvat, f greu e insa sa gasesti pe cineva cu care sa te intelegi.
Dar nu neaparat de cazul asta era vorba.
Pana la urma nu putem fi toti dotati la maxim, unu e mai dotat, altul mai putin, asta este, conteaza sa iei ce e bun de la acel om si atat.

Si e normal sa fiu de acord sa-si faca treaba, ca imi e mie bine asa, ca sunt cu omul ala cu care ma simt bine si ma inteleg.

Iar daca am avut norocul mare sa dau de cineva cu care sa ma inteleg, nu ma mai intereseaza altceva si cu cine face sex sau nu face, vreau sa fiu cu omul ala, mai ales daca si emotional si sexual ma simt bine cu el.
Ca are el dambla sa schimbe, sa schimbe atat timp cat ma iubeste pe mine si se intelege cu mine, si nu-mi afecteaza mie relatia.

| Emma30555 a răspuns:

Când iubești cu adevărat nu prea simți nevoia de diversitate. Dar nu toți oamenii sunt la fel, unii nu pot iubi cu o implicare atât de mare, nu sunt construiți în felul acesta.

| Goete a răspuns:

Intrebarea e daca Tu accepti asta sau nu. Daca accepti e normal, sunt relatii liberale si tu poti merge de asemenea la altii sau altele

| haileewatson a răspuns:

Nu e normal, face misto de tine si nu te iubeste. Te-a fraierit de tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu este deloc normal. Atunci când chiar iubești pe cineva, nu mai simți nevoia sau dorința de a o face și cu alte persoane. Și chiar dacă se mai întâmplă sa simți, intr-o anumită măsură, o anumita tensiune sexuală fata de altcineva decât partenerul tău, tot nu faci de astea. Sau cel putin încerci sa nu mai faci dacă sa întâmplat. Și asta tocmai pentru ca simți ca e greșit fata de cel/cea pe care îl/ o iubești. Pana la urma, sa iubești înseamnă sa iti indrepti privirea cu totul către persoana iubita. Înseamnă sa fi acolo pentru cel iubit mereu, pe toate planurile.
Bărbatul despre care tu vorbești, cel mai probabil simte mai mult doar un atașament fata de tine. Dar nu te iubește suficient cât sa renunțe la aventurile lui. Ele sunt mai importante pentru el.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu multi simt asa, insa sunt unii care au aceasta problema, simt nevoia de diversitate sexuala fara legatura cu, ca iubeste pe acel cineva sau nu.
Aia e o nevoie primara care nu se leaga de iubire, nu am zis ca e bine, dar am zis ca daca este, aia e, iar daca e asa, e normal sa faca ce zice ca el face, asa cum am zis.

Ptr ca daca nu isi face jocul stii ce se poate intampla? Se poate intampla ca acasa sa fie blocat sa nu se mai excite la persoana de acasa, si oricum e mai rau pentru relatie atunci.

Nu e asa simplu, nu uita ca natura cam asta si dorea, ca barbatu sa f cat mai multe, si astia care-s asa, de fapt sunt considerati normali din punct de vedere al naturii.
Si ca sa-i oblige sa se duca si la altele, ii face sa se blocheze daca face doar cu o persoana, el de fapt nu poate controla nimic, culmea.
Trebuie sa faca ce i se spune cum ar veni.

Deci trebuie sa cunoastem putin si natura umana.

Dar daca merge bine relatia, unde e problema pana la urma? Omu isi face treaba unde o fi cand are nevoie, si casa e casa, partenera e partenera si e f bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Știu ca exista destule cupluri ce conviețuiesc în felul acesta. Și, pana la urma, așa cum ai spus si tu, dacă ei se înțeleg așa și nu ii deranjează lucrul acesta, atunci este în regula, presupun. În fond, fiecare are libertatea sa facă ce vrea și ce îl face fericit. Problema este atunci când doi parteneri isi doresc lucruri diferite intr-o relație.
Și, iti înțeleg și punctul tău de vedere, dar în continuare rămân de aceeași părere. Chiar dacă firea noastră umană nu este de cele mai multe ori blândă cu noi și chiar daca ne face, uneori, sa ne dorim lucruri mai mult sau mai putin bune, asta nu înseamnă ca toată viață noastră este dictata de ea. Sau ca trebuie sa fie dictata de ea. Dacă ar fi așa, atunci nu s-ar mai naște gânduri împotriva ei. Sau mai bine spus împotriva anumitor acțiuni ce tin de aceasta natura a noastră. Sunt și au fost destui oameni ce au reușit sa treacă de aceasta dorința primara de dragul altcuiva sau din alte motive. Iar asta nu ia blocat în vreun fel, în intimitatea lor cu persoana iubita de acasă sau pe alte planuri. Cred ca aici depinde mult de ce isi dorește și de cum vede fiecare lucrurile. Si in continuare consider ca atunci cand ajungi la o anumita iubire, acea iubire te face sa iti canalizezi întreaga atenție asupra persoanei pe care o iubești. Și te face sa iti dorești sa ii fi fidel în orice aspect. Chiar și pe plan sexual. Eu cel putin am invatat ca se poate

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde cat de tare e impulsul, ca daca e impuls puternic, a te abtine e un chin, si nu ai sa faci mult timp asa.
Deci depinde.

Ai invatat ca se poate sa fi fidel ca ti s-a permis de catre creier, altfel cucu, n-a fost impulsul puternic.
Acuma nu stiu ce treaba are iubirea cu fidelitatea neaparat?!
Pe langa ca poti iubi doua persoane la fel de mult, asa cum iti iubesti ambii parinti la fel, sau iti iubesti la fel ambii copii, daru daca ai 3 copii, ii iubesti la fel de tare pe toti trei.
Deci merge si asa.
Depinde de caz. Nu scrie nicaieri ca trebuie sa iubesti doar o persoana.

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Logic ca nu este normal asa ceva! De ce? Simplu : te iubește = trebuie să încerce să te facă fericită în orice moment. Tu ești fericita știind că el este între picioarele alteia? Mai mult ca sigur nu! Te supără, te deranjează, te raneste! Bărbatului /băiatului respectiv i-ar plăcea ca altul sa fie între picioarele tale? Cum el vrea diversitate sexuala, asa vrei și tu. Ce are? E doar sex, nu? Hai ma ce naiba?!

| BabaOarba a răspuns:

Unora li se are normal, altora nu. Rezolvarea e simpla: ca o relatie sa mearga bine, cei doi trebuie sa se potriveasca si sa gandesca la fel.

Deci, daca el are nevoie de altele, atunci ii spui ca si tu ai nevoie de altii. Daca nu-i convine, atunci sa se abtina. Daca nu se abtine iar tu vrei monogamie, gaseste-ti pe altcineva care gandeste ca tine.

| Antoniuh a răspuns:

Daca te iubește nu ar lăsa să te vadă supărată. Nu te ar supăra el. E vrăjeală și nu te merita