| Sarah35277 a întrebat:

Buna, trec direct la subiect. Sunt virgina și vreau sa mi încep viața sexuală, nu știu cu cine sa mi pierd virginitatea adică cu o persoana pe care o cunosc de mai mult timp (4ani ) sau cu o persoana pe care o cunosc de mai puțin timp (3luni) dar cu care ma înțeleg mai bine? Și as vrea sa mai știu dacă doare tare? Poți rămâne însărcinată și dacă se folosește prezervativ? Și dacă nu folosim prezervativ pot rămâne însărcinată la primul act sexual? Ar trebui sa îmi pierd virginitatea cu o persoana mai experimentata? Mi e frica ca dacă o sa îmi pierd virginitatea cu un partener virgin,nu va fi special și va ieși un dezastru. Voi ce ziceți? Dau funda, rog seriozitate ❤️

Răspuns Câştigător
| Delcatty a răspuns:

Te grabesti si nu inteleg de ce. Pentru o femeie e bine sa aiba cat mai putini parteneri.
Incepe-ti viata sexuala cu iubitul tau, nu cu persoane cunoscute la intamplare. De ce zic asta? Pentru ca prietenia voastra se poate ruina, pot aparea sentimente care sa nu fie reciproce. Astfel, o sa fii tot mai dispusa sa faci sex cat mai repede, sa apara probleme, sa sari din floare in floare si e un lucru pe care sa il regreti mai tarziu.
Inteleg ca ai niste curiozitati. E bine ca ai intrebat pe TPU si ca nu esti impulsiva. Asta apreciez.
Poate sa doara, dar e mai bine sa fii relaxata, sa iti zici ca nu e de nesuportat, incordarea face lucrurile mai neplacute.
Nu poti ramane insarcinata daca foloseste prezervativ, doar daca se rupe.
Oricand nu folosesti prezervativ exista o sansa sa ramai insarcinata. Unele sunt foarte mici, depinde de perioada fertila si daca el a ejaculat sau nu, dar crezi ca merita riscul? Multe femei raman insarcinate din greseala, ma intreb cum...
Repet, pierde-ti virginitatea cu iubitul tau. Atunci nu o sa mai conteze daca e virgin sau nu. Mai ales ca si tu esti.

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Tu îți începi viața sexuală așa aiurea cu oricine? Câți ani ai? 14?

| Sarah35277 explică (pentru Adry05):

Nu, nu vreau sa mi o încep cu oricine de aceea. Doar ca vreau dintre persoanele de care sunt mai apropiata, sa-mi aleg un partener mai potrivit și nu am 14 dar mersi ca ți ai luat din timp sa răspunzi la intrebarea mea?

| RoCkKiD a răspuns:

Cu o persoana pe care o cunosc de mai mult timp (4ani ) sau cu o persoana pe care o cunosc de mai puțin timp (3luni) dar cu care ma înțeleg mai bine?
-Cu ala de care iti place mai mult.

Și as vrea sa mai știu dacă doare tare?
-Depinde de la fata la fata, ideea e sa fii excitata deci uda si sa comunici cu partenerul.

Poți rămâne însărcinată și dacă se folosește prezervativ?
-Sansa e foarte mica dar da, se poate, prezervativele pot avea defecte de fabricatie sau se pot rupe.

Și dacă nu folosim prezervativ pot rămâne însărcinată la primul act sexual?
-Da

Ar trebui sa îmi pierd virginitatea cu o persoana mai experimentata?
-Este irelevant, la varsta ta desi toti va laudati nicicare nu stie ce face. Prima data nu iese ca in filme, doar, nu stiti ce faceti si durerea e putin probabil sa se opreasca dupa ce e rupt himenul.

Daca nu cumva vrei sa ajungi fata de biserica fa ce vrei cu cine vrei si cand te simti pregatita. Daca stai si astepti sa te mariti o sa iti dai seama ca iti gasesti un tip cu care nu esti deloc compatibila in pat si o sa urmeze o viata de nesatisfactie, posibil inselat si divort.

| Violleta2022 a răspuns:

Este o povara, virginitatea asta, asa-i?
Atarna greu?
Nu-i nimic special in a-ti pierde virginitatea cu oricine, dimpotriva.
Ce vei face, cand vei intalni barbatul vietii mai tarziu, care va dori sa fie el primul in viata ta... si tu nu mai ai ce-i oferii?
Ai implinit 30 de ani si esti virgina, de a devenit o asa povara?

| Sarah35277 explică (pentru Violleta2022):

Nu este o povara și nu vreau sa o pierd cu oricine. Barbatul vietii sigur nu va fi nici el neatins și sigur nu ma va lua pentru virginitatea mea. Îți multumesc ca ți ai luat din timp sa răspunzi la asta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sarah35277):

Atunci nu merita sa-ti sacrifici virginitatea, cu un oarecare!
S-ar putea sa ai mari regrete, cand iti vei intalni barbatul veitii si nu vei mai avea ce sa-i oferi... ca i-ai oferit unui fitecine, fecioria.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este indicat ca actul sexual si mai ales cel de dezvirginare sa fie intretinut cu o persoana fata de care simti atractie sentimentala. Daca vaginul tau este intact/neatins si nu ai practicat niciodata masturbarea intravaginala prin metoda cunoscuta ca ''degetica'' in acel caz dezvirginarea aproape intotdeauna este extrem de dureroasa sau chiar insuportabila, situatie in care pe moment se renunta si se amana dezvirginarea pentru o alta data.
Este si indicat si recomandat sa fie folosit prezervativul fiindca in acel caz dispare orice posibilitate de a se forma o sarcina nedorita si de asemenea senzatia de durere efectiva resimtita va fi mult diminuata fiindca nivelul durerii va fi de numai 1/3 sau 1/4 fata de durerea care apare in cazurile in care NU este folosit prezervativul.
Daca partenerul de sex este si el virgin si nu are niciun pic de experienta sexuala, se poate ca totul sa se termine lamentabil, sa fie un fiasco total. Multa sanatate!

| Sofer a răspuns:

Iti pierzi virginitatea cu baiatul de care iti place mai mult.

| Sarah35277 explică (pentru Sofer):

Asta e ideea ca nu știu dacă și el tine la mine la fel de mult?

| ancaval a răspuns:

Părerea mea e să-ți scoți din cap prostiile astea și să te apuci serios de carieră, viață profesională, presimt că ești tinerică.

Nu e rușine să mai fii și nici grabă să te scapi repede. Toate la timpul lor și cu persoana potrivită.

| Sarah35277 explică (pentru ancaval):

Și raspunsul tău îmi este folositor, dar sa stii ca nu e vorba de rusine nici graba. Simt ca sunt pregatita sa mi încep viața sexuală, doar ca am cateva nelamuriri de aceea am intrat pe TPU. Îți multumesc ca ți ai luat din timp sa mi răspunzi?

| ancaval a răspuns (pentru Sarah35277):

Faci cum consideri tu.
Cu mare drag!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă o preselecție

| GouDidodino a răspuns:

Eu cred ca e mai ok sa începi cu o persoană mai experimentată, cu unul neexperimentat s-ar putea ca dezvirginarea sa nu se produca

| Sarah35277 explică (pentru GouDidodino):

Multumesc de raspuns????