| anca212 a întrebat:

Trec printr-o perioada foarte urata.Prietenul meu cu care eram impreuna de 1 an mi-a spus ca vrea sa ne despartim pentru ca mi-am batut joc de sentimentele lui si intr-adevar asa a fost.El suferea mult la fiecare cearta,m-a iubit foarte mult si eu credeam ca niciodata nu o sa ma lase si il raneam mereu fara sa vreau.Dar lucrurile s-au schimbat, Il vreau mai mult decat orice.Il iubesc enorm si vreau sa se intoarca la mine.Cand mi-a spus sa ne despartim eu am plans si m-am rugat de el sa ne impacam.Si a spus ca daca eu nu ma rugam de el el nu mai avea acum nimic,dar se gandeste daca nu cumva e doar mila si nimic mai mult,Nu crede ca mai iubeste, nu crede ca mai simte nimic. Vrea pauza sa gandeasca bine.Dar nu cred ca nu ma mai poate iubi in doar 2 sapt... Spuneti-mi ce sa faaac.Va rog

Răspuns Câştigător
| Andandut a răspuns:

Uneori chiar este prea tarziu...
Te-ai trezit la realitate cand el ti-a demonstrat ca ai pierdut totul. Daca nu-ti spunea sa va despartiti, tu tot mizerabil continuai sa te porti cu el, crezand ca iti este permis totul.
Ei uite ca a fost destept baiatul fiindca a realizat ca iubirea nu inseamna suferinta. Cand iubesti te mai abtii de la a rani persoana iubita. Ranesti o data, de doua ori, de sapte ori, dar la un moment dat trebuie sa stii sa te mai si opresti.
El s-a indepartat de tine asa in timp, mai ales ca ai zis ca suferea mult la fiecare cearta. Daca il vedeai ca sufera mult la fiecare cearta, trebuia sa mai incetezi cu certurile si sa realizezi ca asa il vei pierde si se va indeparta. Uite ca l-ai pierdut, felicitari!
Nu vreau sa te critic sau sa te fac sa te simti aiurea cu vorbele mele, dar crede-ma ca esti tare vinovata. Pai cum sa te mai iubeasca acum baiatul? Cum sa mai aiba incredere in tine? Mereu o sa traiasca cu frica ca iar o sa-l faci sa sufere.
Schimba-te, renunta la egoism, la orgoliu, la certuri, cedeaza mai usor daca vezi ca el e asa sensibil. Demonstreaza-i ca te-ai schimbat si poate atunci iti va mai acorda o sansa, chiar daca nu o meriti!

14 răspunsuri:
| frumusikgirl1 a răspuns:

Uh....arata-i ca iti pare rau si ca tii la el in privinta a tot ce s-a intamplat. Pe scurt.

| Oana92 a răspuns:

Imi pare rau...de el. O meriti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uh,urăsc finalurile triste, aşa că, fă tot posibilul să fie un final fericit.
Are nevoie de timp ca să ce? Ca să se covingă că?
În intervalul ăsta, fă tot ce nu ai făcut până acum.Arată-i că-l iubeşti.Invită-l în oraş.Nu acceptă? Insistă. Cedează,pentru că te iubeşte.
Fă tot ce simţi. Spune-i tot ce crezi că nu mai poţi ţine-n tine.
Doar aşa îl poţi recâştiga, dacă întradevăr nu e prea târziu.Dar, hai să gândim pozitiv, da? Să auzim veşti bune! Demonstrează-i că NU e prea târziu, că oricine merită o a doua şansă.Ţi-ai dat seama de ceea ce ai şi nu admiţi să-l pierzi.

O să-ţi ţin pumnii.

| anca212 explică (pentru anonim_4396):

Vine deseara la mine.Mi-e frica de ce o sa-mi spuna. Daca imi zice ca ne despartim si sa nu ma mai rog de el?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anca212):

Nu renunta la el.
Arata-i ca il iubesti si ca te poti schimba.

| Andandut a răspuns (pentru anca212):

Deci a iesit totul bine aseara?

| blueheart a răspuns:

Trebuia sa pretuiesti persoana care te iubea.Intotdeauna pretuieste ceea ce iti este daruit din suflet.Nu-ti bate joc de sentimentele celui care tine la tine cu adevarat.Cateodata e prea tarziu pentru un "Imi pare rau","Iarta-ma". Celalalt nu poate uita toata suferinta pe care i-ai lasat-o in suflet.Iti va trebui rabdare si multa iubire pentru a sterge durerea din sufletul lui. Daca esti sigura ca il vrei cu adevarat, lupta pentru a-i castiga din nou dragostea. Daca faci asta doar de teama de a nu-l pierde, renunta si lasa-l sa fie fericit alaturi de cineva care nu-l va rani. Cateodata e prea tarziu pentru un maine...Pretuieste prezentul si ceea ce iti ofera el.Viata e prea scurta pentru a trai cu regrete si suferinta.

| SerafimHD a răspuns:

Lucrurile intotdeauna au o limita de timp care trebuie respectata!

| adrianamara a răspuns:

Probabil vrea sa-ti dea o lectie sa vezi si tu ce inseamna indiferenta pentru o persoana indragostita!

| AditzaAditsssa a răspuns:

De ce i-ai facut asta? Stiai ca te iubeste si nu ti-a pasat...Ai gresit! E normal ca dupa tot ce i-ai facut sa aiba indoieli si sa nu te mai vrea.Tu daca ai pati la fel, cum ti-ar fi?
Vorbeste cu el, poate iti mai da o sansa.Eu zic ca mai are ceva pentru tine, dar incearca sa te pedepseasca, sa vezi si tu cum e sa iubesti iar celuilalt sa nu ii pese.Arata-i ca intr-adevar regreti, ca stii ca ai gresit si ca vrei sa repari ce ai facut.Totul depinde de tine, de cat de mult iti doresti relatia asta. Iubirea adevarata nu face rau, de-asta nu reusesc sa inteleg cum de ti-ai batut asa joc daca spui ca il iubesti enorm. Oare nu te doare mai mult sentimentul de pierdere, de infrangere? Asta trebuie sa realizezi tu, ce vrei cu adevarat si care iti sunt sentimentele.Nu poti rani la nesfarsit un om, doar pentru ca tu nu stii ce vrei.Fii constienta ce vei face daca iti da a doua sansa, poate va fi ultima.Demonstreaza-i ca poate avea incredere in tine, cu fapte, nu cu vorbe, arata-i ca regreti, repara ceea ce ai facut.Tu il cunosti cel mai bine si stii ce ai de facut!

| MeandYou123 a răspuns:

Asa e omu', pretuieste un lucru, o fiinta abia atunci cand nu-l mai are.Ti-ai facut-o cu mana ta.

| Alexutza1312 a răspuns:

Incearca sa-si schimbe impresia despre tine.Totusi,nu trebuia sa-l faci sa sufere, mai ales daca te iubea. Spune-i ca-ti pare rau pentru ce ai facut si sa te ierte.Recastiga-i increderea si fa tot posibilul sa va impacati.El poate te mai iubeste, dar orgoliul sau ii este ranit si doar se apara.Si afirmatia de mai sus cum ca tu ai plans si el nu mai vea nimic este doar un pretext; daca tu intr-adevar il iubesti lupta ca el sa vada asta si ca sa vrea sa va impacati.Bafta! Funda?

| anca212 explică:

Da.Ne-am impacat si a spus ca pana acum nu ii pare rau. Spera sa nu ne mai certam si sa nu fie nevoit sa imi spuna iar sa ne desp0artim.

| Andandut a răspuns (pentru anca212):

Pai ai grija ce faci! Poarta-te frumos, fii atenta cu el, intelegatoare, rabdatoare, nu tipa la el, fii dragastoasa, alinta-l, incearca sa eviti certurile iar atunci cand apare o cearta fii tu cea care cedeaza prima, inainte ca el sa inceapa sa sufere si sa fie foarte afectat de cearta.Renunta la orgoliu si la egoism si mai pune-l si pe el pe primul loc, nu numai pe tine. Ai grija ce faci ca sa nu-l pierzi de tot.Acum din cate se vede mai poti repara situatia, dar mai tarziu nu se stie. Deci poarta-te frumos. Bafta!