| mellyy a întrebat:

Acum cateva zile doar ce am venit din vacanta de o saptamana de la iubitul meu.in timpul acesteia s-a intamplat sa facem neprotejat de fiecare data, mai mult de atat o faceam in fiecare noapte de mai multe ori consecutiv doar stergandu-ne cu servetele umede, sau normale.de cateva zile ma simt altfel decat inaitne, mai ciudat, mananc mai mult, dorm ziua mult, urinez mai des. posibil sa fiu insarcinata? daca da, cam ce procente aveti fiecare ca acest lucru este un fapt concret? am inteles ca daca nu te speli bine dupa fiecare act sexual, chiar si dupa o jum de ora tot nu e bine si cresc riscurile de a ramane insarcinata...

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Erai in perioada de fertilitate maxima de pe 28 pana pe 1. Metoda voastra de a face sex are un risc crescut de sarcina, apreciaza ca 60% este o evaluare corecta.
Testul de sarcina il poti face de-abia dupa 21 de zile de la ultimul contact sexual, pana atunci, numai raspunsurile pozitive sunt concludente. Adica daca faci un test mai repede de 21 de zile, il iei in considerare numai daca este pozitiv. Daca este negativ nu inseamna absolut nimic.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Spalatul sau stersul cu servetele nu au absolut nici un efcet contraceptiv.
Oricum, e prea devreme sa ai semne de sarcina, asa ca probabil totul este in mintea ta. Oricum, daca sunteti anamndoi sanatosi si fertili, e o posibilitate mare de sarcina, probabil minim 30% (daca el nu a ejaculat niciodata in vaginul tau si daca perioada nu era cea mai fertila). Daca erai in perioada fertila, poti aprecia un risc de sarcina de 50-60% daca nu a ejaculat niciodata si practic 100% daca a ejaculat.

greece12
| greece12 a răspuns:

Mi-e tare teama ca ai ramas insarcinata.
Erai in perioada fertila,chiar daca nu a ejaculat inauntru,poti ramane insarcinata de la lichidul lui seminal care contine spermatozoizi.
Sa faci test de sarcina acum,il faci degeaba. Faptul ca nu mai ai rabdare,nu e relevant,acum nici tu, nici testul de sarcina, nici medicul nu-ti pot spune daca esti insarcinata.
Exista teste de sarcina care pot fi folosite din prima zi in care ti-a intarziat ciclul.Deci,asteapta ziua in care presupui ca ar fi trebuit sa iti vina ciclul, si abia atunci, poti face un test de sarcina.

| poliku a răspuns:

Idem Brigaela!
Daca ti frica de o posibila sarcina fugi la un ginecolog.Plus de asta daca e sa fie o sarcina nedorita sa ai timpul necesar in care vreun medicament sa mai functioneze.Tot ginecologul te poate sfatui ce sa iei si cum.

| poliku a răspuns:

Din cate stiu eu cam dupa 7, 8 zile. Daca ai decis sa iei un test de sarcina prospectul acelui produs iti poate da atatea sfaturi aproape egale cu ale unui ginecolog! Iti spune cand sa il faci, cum, in ce mod si alte sfaturi.

| liviu89 a răspuns:

Deci chestia asta s-a intamplat 6zile dupa ciclul tau si ai stat o saptamana cu el.in perioada aia esti cea mai fertila servetelele umede si spalatul nu ajuta chiar deloc si treaba cu coitul intrerupt merge, cun pe cineva pentru care a mers pana la 26 d ani acum are un baietel frumos de aproape un an si a facut acel baietel cu aceiasi metoda deci chiar daca nu a ejaculat in tine sunt sanse de fertilitate

| liviu89 a răspuns:

Pentru test mai asteapta
Poti sa o intrebi pe tanti de la farmacie dupa cat timp va fi testul de sarcina mai valabil (fara rusine)

| liviu89 a răspuns:

Ps nu conteaza daca se stergea si cat timp trece intre perioadele in care voi ati facut sex aici este vb de lichidul preejeculator acel lichid contine spermatozoizi in cantitate putin mai slaba si baiatul nu isi da seama cand acel lichid iese

| mellyy explică:

Nu a ejaculat in vaginul meu. aveam cca.6 zile dupa menstruatie cand am ajuns la el, plus inca o saptamana in care s-a intamplat in fiecare zi.nu stiu ce sa zic

| mellyy explică:

De acord,numai ca nu sunt in tara e o situatie mai dificila,nu am cum sa merg la un doctor ginecolog aici. Singura posibilitate este sa mai astept putin eventual si sa imi iau un test de sarcina, iar apoi in functie de raspuns vad ce este de facut. Doar ca asteptarea asta parca e lunga. Cred ca este cam devreme sa incerc sa fac un test, dar cat sa mai astept pana sa-l pot face?

| mellyy explică:

Off Dumnezeule. Pai mi-a trecut menstruatia si dupa 6 zile asa am plecat la el,am stat o saptamana, deci. Precizez ca dupa fiecare act sexual el ejacula, dupa cca.20-30 min iar urma un alt act sexual, iar ejacula, iar se stergea.si tot asa, deci chiar daca se stergea si eu la fel, logic mai ramane ceva si atunci sansele cresc.

| mellyy explică:

Daca incerc un test de sarcina la numai cateva zile este posibil ca rezultatul sa fie cel corect? Sau este inca devreme sa-l fac si sa mai astept? Ideea e ca.nu am rabdare sa mai astept

| mellyy explică:

Liviu89-deci daca eram in perioada fertila creste si mai mult posibilitatea,iar cu tot ce mi-ai zis, ar cam trebui sa ma astept la o posibila sarcina, cu alte cuvinte...am sa mai astept cateva zile si am sa fac testul de sarcina...menstruatia la mine nu este regulata, si nu ma pot baza pe asta, mai ales ca stiu ca poate venii si peste sarcina.

| mellyy explică:

Am facut un calcul...17 mai a fost prima zi de menstruatie, a durat 4 zile... dupa care pe 24 mai am plecat la iubitul meu. Deci eram in perioada fertila de pe data de 28 mai pana pe 31 cand am plecat, nu?

| mellyy explică:

Ms pentru indrumare si pentru parere. Totusi ma simt foarte slabita,mananc si parca nu ma mai satur si de la excesul asta de orice fel de mancare,dulciuri si orice fel de mancare,am o stare de greata asa continua, mereu stau in pat si imi caut o pozitie care sa nu ma faca sa vomit in adevaratul sens al cuvantului, parca simt ca in orice moment daca ma agit am sa vomit...azi dimineata m-am trezit din somn ca imi venea sa urinez la 7 fix ceea ce nu mi s-a intamplat niciodata. Sa ma trezesc la ora asta, sa simt ca imi vine sa urinez si sa fiu nevoita sa ma duc la toaleta.stau in pat si ma simt ametita, repet ma simt slabita...