| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica "problema", ei bine, sunt intr-o relatie de vreo 7 luni, tin sa mentionez ca e o relatie la distanta, dat fiind faptul ca eu nu stau in tara.
Ei bine, vara asta, am petrecut cu el aproape 2 luni, timp in care am locuit impreuna la el, bineinteles.
Toate bune si frumoase, doar ca nu ma simt eu in relatia asta. Suna ciudat, stiu, dar au fost chestii minore care m-au facut sa ma intreb daca el e cel cu care vreau sa fiu tot restul vietii. De ex.: daca vroia sa mai ramana cu baietii, ma conducea acasa si apoi se intorcea la ei, nu am zis nimic la inceput, dar faza s-a repetat si m-am simtit aiurea. Intr-o zi, am inceput sa ma simt rau si el m-a lasat acasa si a iesit cu prietenii, nu am zis nimic atunci, pentru ca nu vedeam nici un motiv pentru care el ar fi trebuit sa stea langa mine, dar acum mi se pare ciudat. De pilda, azi toata ziua nu mi-a scris niciun mesaj si i-am lasat offline pe FB ca nu mi se pare normal sa nu-mi zica nici macar daca e bine sau daca s-a intamplat ceva... In fine, cand a intrat tot el era ala suparatu', zicandu-mi ca a stat toata ziua cu prietenii, mai mult mort decat viu...
Ne facem planuri de nunta, imi repeta-ntr-una ca in 2 luni ne vom muta impreuna, dar uneori ma face sa ma simt ciudat (ciudat intr-un sens rau)...
Orice parere e binevenita! Mersi celor ce s-au chinuit sa-mi citeasca romanul, dar chiar ma streseaza asta! happy

25 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Tu crezi că-l cunoşti foarte bine în 7 luni(şi ălea la distanţă)! În cele 2 luni de când sunte-ţi apropiaţi(poate şi sex)Băiatul sa săturat de tine şi aşteaptă să plci iară! Să fii iubită veşnic!

| neutrino a răspuns:

Ori el te minte, ori atat il duce capul. Deschide bine ochii.

| Demonull a răspuns:

Spui ca ai o relatie de 7 luni, si totusi va faceti planuri de nunta? mie personal mi se rupe filmu..relatie distanta 7 luni doar = nunta? never.
Nu, nu e normal sa te simti „ciudat„ cum spui tu, si mai ales pe el sa nu il intereseze.Eu unul, am ajuns la concluzia ca in relatiile la distanta nu putem vorbi de dragoste, ci de un atasament. puternic la inceput dar mai diluat peste cateva luni.

| Laya a răspuns (pentru Demonull):

DA, incep sa ajung si eu la aceiasi concluzie... Ma rog, faza cu nunta, am inceput sa vorbim despre acest subiect, datorita mamei lui...In fine, e aiurea rau! happy

| Cosmotel a răspuns:

Ce naiba sunteti atat de proaste, scuze termenul, si va maritati de la varste atat de fragede? Ce-o sa faceti toata viata?

| DariaAlina a răspuns (pentru Cosmotel):

Nu ești scuzat! Nu mai suntem în era lui Pazvante. Există libertatea de a alege, dacă nu ești fericit/ă poți oricând să schimbi opțiunea. Este problema fiecăruia ce are de gând să facă cu viața lui. Acum nu ești decât musca din lapte, ca baba ce stă pe șanț și comentează despre viața unuia-altuia. ( dar, vai! scuze termenul )

| Cosmotel a răspuns (pentru DariaAlina):

Calmeaza-te, ce te ataci asa? laughing)

| DariaAlina a răspuns (pentru Cosmotel):

Pe mine, mă, mi? Ești sigur?

| Cosmotel a răspuns (pentru DariaAlina):

E o vorba daca nu ai auzit de ea. Nu mai vorbi aiurea ca nu stii ce spui. Odata ce te-ai casatorit si ai mai facut si un copil crezi ca-i atat de usor sa te desparti? Nu vezi ca le este greu unor copile sa se desparte dupa 1 an de relatie pentru ca au intrat in rutina si le este greu sa o ia de la capat? Care libertate de a alege cu un divort si copii de hranit? Sa zici bine mersi daca te mai ia unul. tongue

| DariaAlina a răspuns (pentru Cosmotel):

Versiunea probatorie a femeii de 26 de ani
-căsătorită cu bărbatul ce-l iubea și au împreună un copil de 2 ani. Ăsta se hotărăște să o înșele de mai multe ori. Ea rămâne cu el pentru că o muscă de pe TPU spune că nu o mai ia nimeni cu un copil și că mai bine stă cu un om pe care nu-l suportă, făcând viața ăluia mic un chin la fel de mare precum chinul ei.
-versiunea probatorie a fetei într-o relație de un an.
nu-l mai iubește, stă totuși cu el pentru că a intrat într-o rutină din care îi este greu să iasă. ( și ce om stă de bună voie nefericit? )
Acum te întreb, ești sigur că vorbești despre femeia modernă? Din zilele noastre, cea actuală?
Pentru că nu este așa.

| Cosmotel a răspuns (pentru DariaAlina):

Sunt sigur ca o femeie matura, cu capul pe umeri, cauta sfaturi pe un site de la copilasi cu cosuri pe fata.
Lasa-ma cu scenariile rezultate de la prea multe filme vizionate.
Vorbim despre situatia de fata in care nu se regaseste nicio femeie moderna si independenta ci, o fetita de 19 ani care are o relatie pe internet cu un tip care se vede ca nu are niciun gand sa se insoare si cu care doreste sa-si intemeieze o familie.
Si am spus ca nu-i usor, nu ca-i un scenariu imposibil.
Musculita mica. tongue

| DariaAlina a răspuns (pentru Cosmotel):

Tu ne-ai băgat pe toate în aceeași oală! Ai spus femeile din ziua de azi... Să înțeleg că ești doar misogin.

| Cosmotel a răspuns (pentru DariaAlina):

Te rog sa-mi arati unde am spus ca femeile din ziua de azi? Mai sus ai precizat doar doua scenarii si eu pur si simplu nu sunt de acord cu tine si cred ca sunt mult mai multe. Asta ma face misogin pentru ca nu sunt de acord cu tine? In plus, eu nu am trecut la jigniri spre deosebire de tine.

| DariaAlina a răspuns (pentru Cosmotel):

Ce naiba sunteti atat de proaste, scuze termenul, si va maritati de la varste atat de fragede? Ce-o sa faceti toata viata?
1Tu ai fost primul care a jignit
2 Ai folosit pl, făcând referire la noi, fetele, femeile, în general
3 Nu am jignit, te-am făcut misogin, dacă e jignire pentru tine, atunci scuze.
4 Dacă nu am stat să reproduc fix ceea ce ai spus tu, asta nu înseamnă că nu am înțeles aluzia de la bun început. Atât happy

| Cosmotel a răspuns (pentru DariaAlina):

Faceam referire doar la cele care s-au maritat sau au de gand sa se marite atat de devreme. Cunosc multe cazuri si nu s-au terminat tocmai bine. De obicei barbatii erau mult mai in varsta decat ele. Daca te aflii in categoria asta, ma scuzi. tongue
Da, am luat-o ca pe o jignire, musculita mica. tongue
Imi place ca te strofoci atat sa castigi o disputa cu un tip pe internet folosind cuvinte pompoase si aranjand atat de frumos cuvintele frumos in pagina. laughing

| DariaAlina a răspuns (pentru Cosmotel):

Mă iei peste picior.
Doamne ferește, nu! Nu sunt căsătorită și nu-mi doresc. Nu folosesc cuvinte pompoase și imi place să scriu corect. Sunt ceva ce mulți numesc perfecționistă. Și da, îmi place să am dreptate, iar în cazul de față, chiar am.

| Laya a răspuns (pentru Cosmotel):

Nu am zis ca vreau sa ma casatoresc, doar vorbim despre asta... happy

| Laya a răspuns (pentru Cosmotel):

Ciudata mentalitate aveti, respectiv ai. Daca ai un copil cu cineva, nu-nseamna ca viata ta s-a sfarsit in momentul in care v-ati despartit. Crezi ca daca te insori n-o sa mai ai aceiasi libertate, ei bine, te-nseli. Eu sunt sigura ca nu se vor schimba prea multe dupa casatorie.
Nu cautam prea mult sfaturi, ci vroiam sa aud niste pareri, care daca se mai si contrazic cu atat mai bine. M-am uitat, din curiozitate, la profilul tau sa vad cati ani ai (daca tot m-ai facut fetita)... ei bine, m-am convins tongue!
Oricum, dragut din partea voastra ca ati citit si v-ati spus parerea happy!

| Cosmotel a răspuns (pentru Laya):

Atat ti-a trebui ca sa tragi o concluzie despre mine? Mai sa fie, mi-ar placea si mie sa ma uit la un profil si sa pot trage concluzii atat de usor.
Draga, nu te-am facut fetita pe langa mine ci fetita pe langa un asemenea angajament, si anume casnicia. Nu ti-a impus nimeni sa nu o faci, dar cred ca este prea devreme pentru asta si asta-i strict parerea mea.[punct]
Din moment ce iti expui povestea aici trebuie sa fii pregatita de oameni ca mine care isi exprima o alta parere fata de a ta, nu? tongue
Sa nu trecem la altceva ca nu-i frumos.

| Cosmotel a răspuns (pentru DariaAlina):

Atunci jos palaria la ceea ce ai spus aici, dar invata sa accepti si parerile altora. Daca tu crezi ca ai dreptate nu inseamna ca si ai, asta se numeste pur si simplu incapatanare.tongue

| Laya a răspuns (pentru Cosmotel):

Nu am tras nicio concluzie, era vorba doar de varsta ta, atat!happy Planurile de nunta venisera prea devreme si pentru mine, ma rog... tongue
Nu am putea trece la altceva, ca doar suntem oameni civilizati laughing!tongue

| DariaAlina a răspuns:

Bună Laya! Tata spune ca într-o lume care a devenit prea mare, plină de străini, e bine să știi că ai un prieten în iubitul care îți împărtășește idealurile, țelurile, simțul umorului, să știi că nu ești singură.
Dacă tu ai toate astea, crede-mă că ești cea mai norocoasă și dacă dai cu piciorul acum, vei ajunge să regreți mai târziu. Simțurilor tale, numai tu vei putea pune etichete: instinct feminin, paranoia, hormonii- ai de unde alege.

El este copilăros, neserios?

| MONYKKKKKKAAAAAAA a răspuns:

Poate are si el nevoie de libertate. happy Incearca sa fi optimista si sa dicutati problema. happy
O zis frumoasa sa ai.

| AlexWadăfac a răspuns:

Cine stie ce face cu ''baietii''. tu ar trebui sa fi mai presus de tot pentru el, nu ''baietii''; sper ca ai inteles pentru ce sunt ghilimelele.

| Laya a răspuns (pentru AlexWadăfac):

Stiu ca e cu baietii si mai stiu ca nu m-ar insela, doar ca uneori ma simt data la o parte... happy