| anonim_4396 a întrebat:

Buna,tuturor! Am si eu o "problema", prietena mea este foarte geloasa, cateodata rece, ne-am indragostit unul de celalalt mai mult din joaca, dar ea tinde sa se supere din orice si mereu ma aflu in situatia sa trag de ea, este singura femeie de care am tras, de la care am lasat de la mine, este geloasa, posesiva, cu un orgoliu' imens de mare, de ce spun singura, pentru ca in relatiile mele anterioare pur si simplu eram mai distant, arogant, rece, cu un aer total schimbat fata de ce sunt acum, fata asta m-a schimbat.
Nu ma intelegeti gresit si eu sunt la fel ca orgoliu, doar ca nu am mai fost in halul asta, o iubesc cu adevarat si mereu trebuie sa fiu eu "impaciuitorul", ea se supara din orice, este mereu geloasa, ne certam din toate rahaturile cu putinta, este si o diferenta de varsta intre noi de 8-9 ani de zile ea avand 29 si eu 21, am intrebat-o daca ea nu ma considera destul de matur,eu consider ca sunt pregatit din orice punct de vedere, inima, ratiunea imi dicteaza tot ce trebuie sa fac, imi place tot la ea, chiar si gelozia si nervozitatile pe care si le exprima, doar ca ma gandesc, cat am sa mai trag de ea, daca intr-o zi pur si simplu nu o sa mai lupt, daca mi se va lua de tot?
Cum sa procedez, noi avem certuri din bazaconii, cam in ultimele 2-3 zile pur si simplu o vad schimbata, a fost si rece si indiferenta si cateodata imi datea impresia ca parca nu ar vrea sa se implice, are si o latura mai inchisa gen introvertita, nu mai stiu ce sa vorbesc cu ea, pentru ca nu imi raspunde, sau imi raspunde greu (asta fiind pe net).
Uneori simt ca o agasez, ca o plictisesc, culmea cand vorbim la telefon radem amandoi, avem si discutii serioase, numai stiu cu cine sa vorbesc, prietenii mei sunt "ratoni" si daca le-as spune ar trata superficial si in gluma.
O ador pe aceasta fata, o iubesc si simt ca si ea ma iubeste, doar ca uneori parca se ascunde si parca isi taie singura craca, parca nu vrea sa se implice mai mult sa se avante, dar cateodata ma face sa ma simt fericit si implinit. Vreau din partea voastra doar o parere... Multumesc.

5 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Daca domnisoara asta la aproape 30 de ani nu stie sa tina o relatie si sa te faca fericit, e problema ei. Ce fel de complexe are, ca la 30 de ani sa fie geloasa si posesiva?

Daca i-ai explicat de N ori situatia si ca nu are de ce sa se supere, problema e la ea. Ori astepti sa se schimbe, ori o parasesti, ori suporti situatia.

Mai poarta o discutie cu ea, spune-i c-o iubesti ca nu vrei sa va mai certati din nimicuri pentru ca aceste nimicuri va despart. Daca te iubeste ar trebui sa incerce sa se controleze.

| neutrino a răspuns:

Este normal sa fie " rece" cu tine, ea nu se poate simti implinita cu aceasta relatie, iar tu stii bine acest lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ii dai verde, pur si simplu. In acest moment posibilitatile sunt multe si toate sunt impotriva ta. Ori te-a inselat, te insala sau e pe cale sa te insele. Diferenta de varsta la randul ei e un impediment. Familia, prietenii sau cunoscutii sigur o ataca cu chestia asta si devine la un moment dat un lucru pe care nu il mai poti trece cu vederea, mai ales dupa ce dispare pasiunea de la inceput. In plus ti-ai jucat cartea cel mai prost posibil, poti lasa de la tine doar cu oamenii care ori sunt destul de inteligenti incat sa iti aprecieze efortul ori cu oamenii care tin la tine. Restul de 99.9% dintre oameni (in special femeile) vor trata acest lucru ca pe o slabiciune si il vor intoarce impotriva ta, exact cum ti se intampla tie acum de ai ajuns sa tragi singur, ca boul, de o relatie.

Oricat de mult tii la ea, dragoste cu sila nu se poate. Nu faci decat sa prelungesti suferinta si sa amani inevitabilul. Pune piciorul in prag, explica-i ca tu nu trebuie sa tii pamantul pe umeri si daca mai vrea sa continue aceasta relatie e timpul sa se schimbe. Cel mai probabil te va parasi si va fugi la cel cu care deja te inseala sau va rasufla usurata ca a scapat de o grija. Evident, va fi vina ta. Orice vei face, tot vina ta va fi, vina a fost stabilita in momentul in care ti-a stabilit slabiciunile.

Desigur exista si sansa ca ea sa realizeze ca greseste si sa incerce o schimbare, dar acesta e cel mai rar comportament al oamenilor, observat in natura. Si o va face doar daca tine foarte mult la tine, lucru care nu prea se mai intampla daca r fi sa ne luam dupa ce ne-ai povestit aici.

Pana la urma ai 21 de ani, ti-a ramas o gramada de timp in care poti invata din greseli.

| HPPJATO a răspuns:

Parerea mea e ca ea te cam vede ca pe un copil. Nu ar mai trebui sa tragi atata de ea. Este clar ca nu este dedicata relatiei cum esti tu. Ar trebui sa ai o discutie deschisa cu ea, cand e linistita si sa ii spui ca nu se mai poate si ca ai vrea sa iti explice de ce este atat de distanta si de ce considera ca trebuie sa fie geloasa.

| anomis11 a răspuns:

Cred ca in relatia voastra nu prea exista comunicare in legatura cu ceea ce simtiti.convoac.o la o discutie serioasa si intreab.o ce isi doreste cu adevarat, ce isi doreste pe viitor, dc are comportamentul acesta fata de tine, si cu siguranta vei afla...multa bafta