| anonim_4396 a întrebat:

Prietena mea este foarte geloasa, cateodata rece, ne-am indragostit unul de celalalt mai mult din joaca, dar ea tinde sa se supere din orice si mereu ma aflu in situatia sa trag de ea, este singura femeie de care am tras, de la care am lasat de la mine, este geloasa, posesiva, cu un orgoliu' imens de mare, de ce spun singura, pentru ca in relatiile mele anterioare pur si simplu eram mai distant, arogant, rece, cu un aer total schimbat fata de ce sunt acum, fata asta m-a schimbat.

Nu ma intelegeti gresit si eu sunt la fel ca orgoliu, doar ca nu am mai fost in halul asta, o iubesc cu adevarat si mereu trebuie sa fiu eu "impaciuitorul", ea se supara din orice, este mereu geloasa, ne certam din toate rahaturile cu putinta, este si o diferenta de varsta intre noi de 8-9 ani de zile ea avand 29 si eu 21, am intrebat-o daca ea nu ma considera destul de matur, eu consider ca sunt pregatit din orice punct de vedere, inima, ratiunea imi dicteaza tot ce trebuie sa fac, imi place tot la ea, chiar si gelozia si nervozitatile pe care si le exprima, doar ca ma gandesc, cat am sa mai trag de ea, daca intr-o zi pur si simplu nu o sa mai lupt, daca mi se va lua de tot?

Cum sa procedez, noi avem certuri din bazaconii, cam in ultimele 2-3 zile pur si simplu o vad schimbata, a fost si rece si indiferenta si cateodata imi datea impresia ca parca nu ar vrea sa se implice, are si o latura mai inchisa gen introvertita, nu mai stiu ce sa vorbesc cu ea, pentru ca nu imi raspunde, sau imi raspunde greu (asta fiind pe net).

Uneori simt ca o agasez, ca o plictisesc, culmea cand vorbim la telefon radem amandoi, avem si discutii serioase, numai stiu cu cine sa vorbesc, prietenii mei sunt "ratoni" si daca le-as spune ar trata superficial si in gluma.

O ador pe aceasta fata, o iubesc si simt ca si ea ma iubeste, doar ca uneori parca se ascunde si parca isi taie singura craca, parca nu vrea sa se implice mai mult sa se avante, dar cateodata ma face sa ma simt fericit si implinit. Vreau din partea voastra doar o parere... Multumesc.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tu povestesti despre ceea ce simti doar tu pentru ea.Dar ti-ai pus problema daca si ea are(daca mai are) aceleasi sentimente pentru tine? Sau ti-ai pus intrebarea ca atunci cand te-a ales pe tine a vrut sa scape sau sa treaca mai usor peste o alta deziluzie in dragoste? Din cate spui despre ea inteleg ca este cam plictisita de tine si probabil de felul in care te porti cu ea.Dar nu are curajul sa ti-o spuna.Deocamdata.Dar o va face cat de curand.Si cred ca va trebui sa accepti asta.Nu este raspunsul pe care il astepti dar cam asa se poarta fetele(femeile)in asemenea situatii.Va trebui sa aveti o discutie serioasa in acest sens.Chiar daca nu iti va conveni ce va spune.Parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil ca se gandeste la diferenta de varsta si la alte diferente care provin din asta. Mai bine sa nu ramai agatat de ea, veti suferi amandoi.

| MiruD a răspuns:

Daca simti iubire si daruire din partea ei, uita tot ce iti face.
Cand iubesti treci peste orice.

| printesa00 a răspuns:

Traiti-va clipele.

| a12345a a răspuns:

Salut. nu prea sunt in masura sa vorbesc, avand in vedere ca sunt mai tanar. Dar voi incerca sa te ajut. De faptul ca tu o iubesti, nu ma indoiesc. Te-ai intrebat insa daca ea te iubeste cu adevarat? Iubirea presupune incredere in partener, iar daca ea e geloasa, inseamna ca nu are incredere in tine, deci... daca te-ar iubi, te asigur ca nu ai plictisi-o deloc. Simti si tu asta. Orice cuvant, orice privire din partea ei e ca o binecuvantare pentru tine. Pentru ca ai facut din ea centrul universului tau. Asta e iubirea. Se pare insa ca ea inca nu are incredere deplina in tine... Poate o discutie ar fi de folos; incearca-i sa ii castigi increderea; dupa asta, veti fi amandoi fericiti, pentru ca veti gravita unul in jurul altuia, pana la contopirea intr-o singura persoana (asta e viziunea mea asupra evolutiei sent de iubire in cel de dragoste); daca vezi ca ea inca nu vrea sa ti se ofere in totalitate, te sfatuiesc sa te opresti caci s-ar putea ca tu sa fii iubit pe o persoana, care de fapt este altcineva. Sunt inca necopt, nu prea stiu cum stau lucrurile, dar sper ca te-am ajutat! Multa bafta1

| Serbanoiu_Catalin_Nicusor_1968 a răspuns:

Traiti-va clipele frumoase din prezent. Deocamdata diferenta de varsta nu e un impediment, insa daca va ganditi la ceva serios, adica la casatorie (mai ales ea, ca e la o varsta destul de inaintata) ia in calcul si diferenta asta care se va adanci peste ani. Din cate vad, ea te iubeste si vrea sa te aiba doar pentru ea. Si mai e si varsta ei, repet, la care trebuie sa ia o optiune in vederea intemeierii unei familii. DEci e cam grabita.