| EmilyLCS a întrebat:

As avea nevoie de pareri la urmatoarea problema, mai ales din partea fetelor/femeilor mai cu experienta in acest domeniu. Am 20 de ani iar acum 3 saptamani mi-am inceput viata sexuala. Stiu ca imi fac griji degeaba, dar mi-e frica sa nu fi ramas insarcinata cu toate ca niciodata nu am continuat mai mult de jumatate de minut din cauza durerii. Am fost si la ginecolog, i-am explicat si mi-a zis ca este imposibil sa fi ramas din atat.
Oricum, din cate am inteles, multe fete isi fac griji din punctul acesta de vedere la inceput. Voi ce parere aveti? As aprecia daca ati descrie pe scurt experientele voastre si cum ati depasit momentele de frica.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Musique a răspuns:

Heh, e ceva normal la început, cu toate că mie nu mi s-a întâmplat.
Trebuie doar să știi că dacă își dă drumul înăuntru poți rămâne însărcinată, în rest sunt șanse foarte mici, iar dacă vă protejați, sunt aproape nule.
În primul rând însă contează încrederea și comunicarea din relație. Până când punctele astea nu-s îndeplinite, nu știu cât de sigură e începerea vieții sexuale...
Baftă și scoate-ți din cap problema asta laughing

| EmilyLCS explică (pentru Musique):

Relatia dintre noi doi este una minunata. Tocmai de aceea am luat hotararea de a-mi incepe viata sexuala cu el. Increderea si comunicarea sunt pe primul loc. Doar ca de cateva zile am inceput din senin sa imi fac griji, nu imi dau seama de ce. Scenariul s-a repetat de 4 ori in aceasta perioada, dar doar pentru aproximativ jumatate de minut, dupa cum am scris si mai sus, din cauza durerilor. Am sa incerc sa ma linistesc, si iti multumesc din suflet pentru raspuns!

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce exprienta ai nevoie poate de biologie atat, daca tea penetrat vaginal si sperma lui a intrat in vagin da e posibil, daca e tea penetrat protejat nu e posibil simplu, nu e greu de inteles, pentru a ramane gravida trebuie sa la ovulatie si sa faci sex neprotejat atat

| EmilyLCS explică (pentru RAY):

Iti multumesc pentru raspuns. Aceste lucruri le inteleg, ma refer din punct de vedere emotional.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată/femeie :)

N-am idee cum decurge la voi actul sexual, deci nu pot să ştiu sigur care este cauza acestor dureri ( dar o bănuiesc )...

Oricum, vezi mai multe detalii ( care te vor ajuta să depăşeşti "problema" ) în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-singurul/

Evident, dacă faceţi sex neprotejat, chiar şi la acele "încercări" de penetrare, există RISC de sarcină :(
În plus, la deflorare, poate să apară o ovulaţie SPONTANĂ ( indiferent de perioada CM-ului ) - moment în care eşti cel mai fertilă :(

Dacă partenerul tău a ejaculat în ultimele 48 de ore ( înaintea actului sexual ), atunci lichidul preseminal CONŢINE spermatozoizi - deci, există RISC de sarcină chiar dacă nu te-a penetrat ( sau chiar dacă nu a ejaculat în tine )!

Vezi alte detalii ( pe care ar trebui să le cunoşti ) în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......ele-semne/

http://www.tpu.ro/......nt-dupa-6/

Toate cele bune!

| EmilyLCS explică (pentru bursuc001):

Am citit informatiile de pe link'urile pe care mi le-ai lasat. Mi-au fost foarte utile.
Am vorbit atunci cu el, iar in ultimele 48 de ore nu a ejaculat. Totul este in ordine, nu am dureri/ greata etc. Ciclul este neregulat dar daca voi suspecta ceva, voi face un test.
Iti multumesc pentru informatii! big grin

| bursuc001 a răspuns (pentru EmilyLCS):

Cu plăcere happy

Mă bucur că ţi-au folosit acele informaţii!
Raportat la dureri, mă refeream la menţiunea făcută de tine - acele dureri care au intervenit în cadrul actului sexual - ele se datorează, cel mai probabil, faptului că NU eşti destul de excitată & "umedă" ( probabil este vorba de un preludiu insuficient ).
De asemenea, este preferabil să faceţi o pauză de o săptămână între "încercările" de a face dragoste - asta pentru ca tu să ai suficient timp să-ţi revi atât d.p.d.v. fizic, cât şi emoţional!

O seară frumoasă!

| EmilyLCS explică (pentru bursuc001):

Durerile le pun pe seama faptului ca sunt la inceput. In timp vor trece. Sunt in pauza de o saptamana. Intr-adevar te cam afecteaza, mai ales emotional ^_^
O seara frumoasa!

| bursuc001 a răspuns (pentru EmilyLCS):

Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Momentele de intimitate desavarsesc iubirea.Nu ai de ce sa fii tematoare, acest lucru va afecta relatia.Traieste acele momente cu intensitate, lasa-te coplesita de sentimentul de implinire.O lege a lui Murphy spune:"cand ceva trebuie sa se intample, se va intampla!"