| HoneyBunny2 a întrebat:

Buna tuturor. De doi ani ma confrunt cu aceasta problema.Acum doi ani am avut o relatie cu un baiat,nu a mers,ne-am despartit. Dupa scurt timp am cunoscut pe cineva cu care sunt si azi.E un baiat foarte de treaba,simt si stiu ca ma iubeste,mi-a demonstrat-o in toate felurile posibile,este exact cum mi-am dorit sa fie un iubit pentru mine,m-a ajutat foarte mult in momentele in care mi-a fost greu, si ceea ce ma leaga cel mai tare de el e faptul ca e mereu acolo cand am nevoie.Si asta am cautat mereu,pe cineva care sa imi acorde tot timpul si atentia lui. Dar problema este,ca eu ma gandesc inca la fostul,de doi ani,zi de zi ma gandesc la el,nu il pot uita dar nu stiu exact ce simt pentru el,doar ca ma gandesc mereu la el si imi doresc sa fiu langa el,si el vrea sa ma impac cu el.Dar simt ca nu as putea sa il parasesc pe actualul deoarece tin la el si nu vreau sa il fac sa sufere,si stiu ca fostul nu ar putea sa imi acorde atata atentie cat imi acorda actualul. Cu aceasta problema ma confrunt de doi ani si nu stiu ce sa fac, dar cu inima in doua parti nu pot fi fericita. Va rog dati-mi un sfat. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| kittykat28 a răspuns:

Parca spui povestea mea laughing am fost in aceeasi dilema si cred ca încă sunt..doar ca e mai usor sa dai sfaturi decât sa le aplici asa ca..se pare ca nu îl iubesti îndeajuns de mult pe actualul pentru al uita pe fostul, deci relatia voastră continua degeaba, plus ca il vei răni..si nu cred ca asta e ceea ce îți doresti. poate o discutie serioasa cu fostul e ceea ce ti-ar rezolva problemele..adica poate si el se mai gandeste la tine si poate e dispus sa facă un compromis pentru a petrece mai mult timp împreună. Bafta!

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Problema e ca tu i ignori existenta la fostul si de fapt asta e o obsesie permananta, acceptal in viata ta ca a fost, sa nu il urasti, sa nu ignori gandurile care il includ si pe el, descarcate emotional nu tine in tine plangi, descarcate verbal, nu uita un iubit e cel mai bun psiholog, din momant ce i ascunzi asta inseamna ca ti teama, frica ca nu te va intelege ceea ce nu-i bine, esti sigura ca il iubesti sau stai ca asa te-ai obisnuit cu el, ti la el ca e langa tine aia nu-i iubire, iubire e cand e in toate ganduriile tale

Răspuns utilizator avertizat
| Nawiz a răspuns:

Eu zic sa ramai cu actualul fiindca celelalt nu te merita, plus ca actualul zici ca iti acorda toata atentia lui si nu prea se cuvine sa il parasesti.

| Ionela14121997 a răspuns:

Din punctul meu de vedere ti-a-si spun sa ramai cu actualul atât timp cât nu te-a rănit și nu te- a făcut sa suferi, îți oferă tot timpul lui, niște ce sa îți facă și ce sa îți ofere, el te merita!
Sa nu îți bați joc de el dacă e astfel cum îl descrii tu.
Fostul te-a rănit odată, și o va mai face deoarece știe ca tu o sa te întorci din nou la el, te va răni inevitabil.
Suferi acum după el dara dacă te vei împacă vă fi o suferință prelungita și de ce nu statornica.
Îți spun din propria experienta, și am ajuns sa am o iubire adevărată.
Dacă te vei despărți de actualul s-ar putea sa suferi mai mult, pentru ca după vei realiza ca ar fi meritat el mai mult, și apoi sa nu îți spun că ai făcut greșeală vieții tale.
Sau mna fa ceia ce simți!
Dar ai grija ca ceia ce te va face acum sa te simți bine pe viitor sa nu te facă sa regreți.
E la alegerea ta.
Fostul e cumva un pic mai golanas?
Ai grijă! Deschide capul bine!