| loresiatat a întrebat:

Buna tuturor e prima oara cand intru pe TPU si sper sa ma ajute.ei bine am 20 de ani acum 5 ani am avut o relatie de 1 an cu un baiat a fost primul meu prieten l-am iubit foarte mult dar dupa un 1 el a decis ca trebuie sa ne despartim din cauza faptului ca e prea vagabont si erea prea gelos, ei bine am acceptat si am spus doar ok dar am 4 luni nu am mai avut chef de nimic si nu mai vorbeam cu nimeni, dupa astea 4 luni un baiat vecin mi-a spus ca ma place sa ca vrea sa avem o relatie, i-am spus ca il iubesc pe fostul si ca nu stiu daca il pot uita el mi-a spus ca o sa ma faca sa il uit atunci am spus ok. dupa 3 ani si inca sunt cu el dar simt ca nu il iubesc si ma gandesc tot timpul la fostul...acum 1 luna veneam acasa de la servici si fostul meu m-a vazut a fost prima oara cand l-am vazut dupa aproape 4 anii imi batea inima cu putere dar decat am salutat si am plecat dar seara l-am sunat si l-am invitat la mine si pur si simplu nu m-am putut abtine am facut dragoste a fost cea mai frumoasa seara, el are prietena si eu la fel el a disparut a 2 zi a plecat in strainatate dar inca vorbesc cu el pe internet si nu stiu ce sa fac credeti ca ar trebui sa renunt la relatia care o am acum? nu il pot uita pe fostul il visez ma gandesc tot timpul la el am momente cand nu vreau sa fac nimic doar sa ii privesc pozele nu ma judecati mersi dau funda chiar daca habar nu am ce e aia

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Tu ai fost sincera cu iubitul tau actual iai spus de la bun inceput nu cred ca il voi uita,ai spus asta pentru ca stiai asta,ratiunea isi spunea asta nu te implica intro relatie ca nu il vei uita din cauza emotilor fata de el, e devina actual ca vrea sa te scimbe, el a vrut sasi impuna ceva sa-l uiti tu in scimb scopul tau nu a fost vreodata sa-l uiti pe fostul iubit, deci ai facut un lucru care era rational spun eu, sfatul meu lasa-l pe actualul si formeazati o noua relatie cu fostul iubit, poate si el te iubeste, iubim trecutul mai mult ca prezentul

uite niste tipuri de iubire

Eros este iubirea romantică, pasională – ceea ce Tennov a numit iubirea intensă. În acest tip de relaţie, iubirea este cel mai important lucru din viaţă. Lee a spus că a căuta frumuseţea fizică sau un tip ideal simbolizează, de asemenea, acest tip de dragoste.

Ludus este un fel de joc sau dragoste fără angajamente. Minciuna face parte din acest joc. O persoană care urmăreşte dragostea ludică poate face mai multe cuceriri, dar rămâne fără angajamente.

Storge este un proces care se desfăşoară lent, iubirea bazată pe prietenie. Persoanele din acest tip de relaţie îşi doresc să participe la toate activităţile împreună. De cele mai multe ori, storge duce la o relaţie pe termen lung, în care sexul poate să nu fie foarte intens sau pasional.

Pragma este o relaţie pragmatică, practică şi reciproc avantajoasă. Aceasta poate fi nu tocmai romantică. O persoană care tinde spre acest tip de relaţie poate căuta un partener la locul de muncă sau în locul în care persoana petrece timpul. Sexul este probabil văzut ca pe o problemă de natură tehnică necesară pentru a face copii, în cazul în care sunt doriţi.

Mania este o iubire obsesivă sau posesivă, plină de gelozie şi extremă. O persoană îndrăgostită în acest fel este posibil să facă ceva nebunesc sau prostesc, cum ar fi urmăririle. Filmul Fatal Attraction (Atracţie fatală) prezintă acest tip de iubire.

Agape este iubirea blândă, afectuoasă, atentă, frăţească, altruistă nu egoistă. Aceasta este relativ rară. Maica Tereza a arătat acest fel de iubire pentru oamenii săraci.

7 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Nu esti de judecat ce ai facut tu este un lucrul normal firii tale, omul NU este proiectat sa fie monogam. esti tanara esti la varsta la care trebuie sa strabati cat mai multe cearsafuri, renunta la relatia asta infecta si fa-ti de cap

| sofisis a răspuns:

Ti-ai creat o obsesie mai mult legata de o idee decat de o persoana. Ai materializat-o abia dupa mult timp.
Oricum, cred ca nu e cazul sa il mai tii agatat pe amaratul ala cu care esti de 3 ani si de care mai pe scurt te folosesti si iti bati joc. Esti egoista si nu e ok. Normal e sa il lasi liber sa gaseasca o persoana care il apreciaza si iubeste cu adevarat. Nu sa il tii inchis in haosul tau sentimental.
Cat despre tine...de ce nu ai tupeu sa lupti pentru ceea ce vrei? De ce nu vrei sa fii fericita?
Sau ai impresia ca e ok sa stai cu bratele in sold si sa astepti? Daca chiar crezi ce spui si anume ca acest fost al tau e iubirea vietii tale, fa in asa fel incat sa afle si el si lupta pentru el.
Din moment ce s-a culcat cu tine, e clar ca prea multa iubire pentru actuala lui nu prea are. Sau respect...

| suffarstar a răspuns:

-_-

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Hmmm, perverso. Nu te judec, ai facut ce a trebuit, e omenesc, stai linistita. totusi, rupe-o cu tanarul asta.

| loresiatat explică (pentru TheLoveDoctorr):

Hehe chiar m-ai facut sa rad laughing incerc de cateva luni sa o rup cu el dar nu vrea nu ma lasa locuiesc singura si tot timpul sta aici nu stiu ce sa ii mai zic sa il fac sa plece sad

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru loresiatat):

Ii faci bagajele, i le pui la usa si gata, devine violent suni politia

| donniebrasco a răspuns:

Pai in primul rand nu esti corecta fata de actualul tau partener, e firesc sa iubesti pe omul ala, dar fi corecta si cu actualul. spune-i ca vrei sa o termini si indreapta-te catre fostul