| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor, sunt fată, fac imediat 16 ani, am 1, 63 înălțime și 47 kg. Am ciclu de peste 3 ani, dar nu am sani deloc. Mama, bunica toate au sani foarte mari, dar eu nu am deloc. Țin să mentionez că vara trecuta aveam cupa A și in câteva săptămâni efectiv au dispărut (și nu am slăbit sau ceva) nu știu ce s-a intamplat...si sunt foarte tristă când văd că toate fetele, colegele, prietenele au sani, și încă mari, iar eu? Eu de ce nu am? Am fost la ginecolog, dar nu a vrut să ma ajute cu nimic...
Vreau și eu să ma dezvolt, m-am săturat de sutienele alea de la chinezi pline cu burete...
Voi merge si la endocrinolog si daca nu imi da nimic sa ma ajute (cum ar fi tratamentele hormonale) iau de capul meu.
Până atunci, un sfat ceva? O cauză a situației mele?
Dau vot și funda

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa sanilor este din cauza ca esti foarte slaba.
In orice caz, mama si bunica ta erau la feld e slabe si fara sani la varsta ta.
Incearca sa mai pui vreo 5-6kg pe tine si iti vor apare si sanii.
Te asigur eu ca, la 30 de ani, vei avea si tu sanii mari, dar pana atunci, rabdare!

| corbulalbrosu a răspuns:

Din nefericire pentru tine, faci parte din randul femeilor care au avut ''ghinionionul'' ca in codul lor genetic inscris in cromozomii aflati in ADN, sa fie transmisa informatia genetica potrivit careia marimea finala a sanilor sa fie cea cu care esti inzestrata. Din pacate este cu totul IMPOSIBIL ca informatia genetica existenta in cromozomi sa poata fi modifica sau macar sa fie si influentata, prin tratamente medicale sau alte metode naturiste ori empirice care s-ar folosi. Unica metoda de marire a bustului care produce rezultate certe/sigure o reprezinta implantul mamar in cazul in care nu apare fenomenul de respingere din partea sistemului imunitar. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Chiar și fără sâni, o fată poate fi atrăgătoare.
Alta: poți să iei orice hormoni vrei - poți doar să-ți dai organismul peste cap definitiv, sânii NU vor crește în niciun caz. Așadar, dacă preferi să fii o femeie bolnavă ȘI fără sâni... fă cum te taie capul.
Dacă totuși dorești să ai o pereche de sâni, va trebui să aștepți să ajungi la maturitate și apoi să apelezi la o operație de chirurgie estetică pentru montarea unor implanturi.

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru mihai69):

Am auzit cazuri de fete care au făcut astfel de tratamente si le-au crescutvenit sanii
În ce fel imi voi da organismul peste cap? Ce se întâmplă?

| mihai69 a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Poate la fetele care anterior erau... băieți! e singurul tratament hormonal care are un oarece efect și asupra dezvoltării sânilor. Dar e vorba despre altceva: când se face schimbare de sex.
Cum îți dai organismul peste cap? Simplu: prin dereglarea ciclului menstrual, și nu numai - poți ajunge la amenoree, disfuncții ovariene etc. Asta vrei?
Apropo de schimbarea de sex: acei așa-numiți „she-males" (google it!) au marea majoritate implanturi, nu apelează la tratament hormonal. De ce oare? Că ar fi și mai simplu, și mai ieftin, nu crezi?

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru mihai69):

Multumesc mult pentru răspunsuri! Ma voi interesa si voi cumpara hormoni transexuali

| Horus35 a răspuns:

Și e atât de important să ai sâni sau nu? De ce-ți dorești sâni mai mari?

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru Horus35):

Cum adică mai mari? Nu am absolut deloc

| Horus35 a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Nu pot să înteleg ceea ce inseamna pentru tine "absolut deloc" și ma face sa cred ca te subestimezi.