| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor sunt într-un mare haos sentimental. Va povestesc pe scurt. L-am cunoscut pe actual meu soț pe Facebook si in scurta vreme ne-am căsătorit. Înainte de El vorbisem cu un băiat tot pe Facebook si urma sa ne întâlnim ca sa ne cunoastem personal doar ca lucrurile nu au mers asa cum trebuie. El intrase într-o depresie bipolara si el a întrerupt relația, eu la vremea respectivă nu stiam de ce, ce are si ce s-a intamplat cu el. Am suferit foarte mult dupa el. Pt ca chiar ma atasasem mult. La scurt timp aproximativ 3 luni l-am cunoscut pe actual meu soț și dupa 5 luni ne-am casatorit. Au trecut doi ani de atunci dar nu e asa cum ar trebui să fie. Ba mai rau nu e deloc afectuos cu mine e plecat toata ziua la lucru. Ma simt singură si neiubita. Între timp ma aud cu tipul cu care vorbisem înainte de a ma căsători. Ma simt foarte bine cand vorbesc cu el. Chiar mi-a spus că daca as divorța doreste sa fie cu mine. Imi pare nespus de rau ca nu am continuat relația. Sunt confuza si nu stiu ce sa fac. Astept sfaturi din inima

Răspuns Câştigător
| Mandreiv a răspuns:

Prima data incearca sa rezolvi problemele din actuala relatie si abia pe urma fa-ti planuri legate de tipul respectiv. Poti incerca sa raspunzi si la unele întrebări :ce iti garanteaza ca daca vei divorta si te vei combina cu tipul respectiv lucrurile vor fi mai bune? Ce iti garanteaza ca episoade de depresie bipolara cum ii spui tu nu vor mai fi? Iti poti da seama de o persoana pana nu ajungi sa convietuiesti o perioada cu ea sau sa o cunosti mai bine si nu doar din discutii pe Facebook?

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Mandreiv):

Deja l-a inselat pe actualul sot vorbind si simtind chestii cu fostul.
Sigur asta nu stie, ca daca ar stii i-ar da jet.
Asa face ea cand are probleme, cand relatia cade isi face rezerve.
Acum ca i-ai bagat mintile putin in cap si ai sfatuit-o sa faca cumva sa-i fie ei bine ( nu altora ) s-a gandit ca rezerva aia e cam proasta si prefera sa bage putin timp si energie in relatie, poate merge.
Daca nu merge, o sa isi gaseasca alta rezerva.
Nu e dragoste intre ei, e doar interes.
"Impreuna la bine si la rau mergem la altii ".
C'est la vie.

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Asa, si cu actualul sot nu era bine si la inceput? In toate relatiile e asa, e bine la inceput si cu timpul apare monotonia si scade intensitatea, conteaza doar sa tineti suficient de mult unul la altul ca sa nu luati asta ca pa un sfarsit al relatiei ori sa stiti sa gestionati situatia in asa fel incat sa puteti readuce noutatea in relatie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca iti schimbi sentimentele dupa cum bate vantul, si iei decizii marete dupa primele limbi, toata viata ta 'sentimentala' va fi un haos.
Cand oscilezi intre doua persoane, mai bine renunti la ambele.
Asteapta un tip potrivit, nu mai combina pe Facebook ca un copil neadaptat, si mai ales, nu mai lua decizii in graba.
Relatiile si casnicia nu se fac ca sa scapi de-o grija. Nici macar nu trebuie sa o facem toti.

| Freya1 a răspuns:

Asta se intampla cand te grabesti.Sunt curioasa ai si copii?
De ce trebuia tu sa te mariti dupa 5 luni de relatie? L-ai cunoscu atat de bine? Ati locuit impreuna? Ati fost la bine si rau impreuna? A stat la capataiul tau?
Acuma iti asumi.Ori il lasi si ii spui ca nu va potriviti nici cum ori iti vezi de barbat si stai cuminte.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Nu nu am copii. Eram vulnerabilă și indragostita. Imi doream mult pe cineva pe care să-l iubesc si sa ma iubească. E usor sa vorbim dar la vremea respectivă ne doream asta.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru anonim_4396):

Il iubesti enorm dar la primele probleme fugi la altul, ipocrito big grin

| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

E usor sa vorbim in necunoștință de cauză. Nu am fugit doar ca el ma caută pe Facebook si ma intreaba cum sunt. Si asta e problema de ce se intereseaza de mine acum. Asta ma scombusoleaza.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da trebuie sa fi constienta si sa te gandesti ca sa te casatoresti si sa faci o familie ai nevoie sa vezi daca te potrivesti cu omul acela.Nu mai suntem pe vremuri pe asta il vad pe asta il iau.
Acuma monotonia apare in orce relatie.Ce te face sa crezi ca daca vei fi cu celalalt nu vei ajunge tot in acelasi punct? O casatorie sau un copil nu se face pentru ca te-ai simtit singura o perioada.
Eu am stat cu cineva 8 ani fara sa ma casatoresc si sa fac copii si pana la urma ne-am despartit pentru ca am avut peoblema pe care o ai tu si altele in plus asta e.

| HadesSs a răspuns:

Facea treaba mai buna fostul bag seama laughing

| Elena9328 a răspuns:

Faptul e consumat.
Cum poți să căsătorești Intr un interval atât de scurt?
Dar las-o așa,cine suntem noi sa judecăm pe alții.
Vorbește cu soțul tău, spune ți nemulțumirile,încearcă să creați o armonie. La început a fost ok totul,nu? O sa fie și acum. Daca băiatul respectiv pe care l știai dinainte a plecat fără să ți spună motivul,nu te merita. Ăla nu e motiv. Eu cred că a fost altceva. Fiindcă Intr o relație unde exista iubire adevărată,se ajuta unul pe altul reciproc,nu din obligații sau mai știu eu ce. Se rămâne alături,nu se pleacă. Mă bucur că ai luat pasul de a te căsători,chiar daca ai făcut o cam repede. Trecutul este trecut, și timpul nu sta in loc. Comunicarea e cheia unei relații reușite. Cu siguranță soțul tău va înțelege,daca încerci să vorbești cu el, cu calm, și să i spui, uite, hai sa mergem la o plimbare, hai sa mergem la un film, de ce nu? Cine a zis că i interzis. Așa te mai relaxezi și tu după munca asta. happy"

| anonim_4396 explică (pentru Elena9328):

Multumesc pentru sfaturi. Asa trecutul nu mai e. Dar ma tot caută stie ca sunt măritată și deși nu ne-am vazut isi da seama cand nu stau bine. Eu il îubesc enorm pe soțul meu dar adevarul este ca el este cam pasiv. Nu il intereseaza de mine, nu se implica.

| Elena9328 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiindcă nici tu nu i spui, și așa nici el nu știe.
Lasă trecutul in urmă.
Ai grija de tine și de viitoarea ta familie. Sănătate!

| Pool77 a răspuns:

Ce sfat ai vrea sa-ti dam noi?

Inainte sa te arunci iar ca prostu-n prapastie, vorbeste cu actualul.
Spune-i problemele tale, vezi de ce nu e afectuos.
Poate e toata ziua la lucru sa aveti bani si sa aveti tot de ce aveti nevoie.
Tu nu lucrezi?

De ce te-ai maritat cu el dupa 5 luni?
Te-ai grabit, mult.

Vezi motivele pentru care e asa actualul, iar daca nu se schimba singura optiune e divortul.

| anonim_4396 explică (pentru Pool77):

Am tot vorbit cu el faza e că vorbesc singură. El face si ma asculta. I-am spus ce mi-ar place sa îmbunătățească si nimic. Eu sunt de părere că atunci când iubești pe cineva ii arăți cumva. El nu i face. Eu ii scriu biletele ma îngrijesc ca acasă sa fiu totul bine. Il respect, il laud. L-am întrebat daca are vreo nemulțumire la mine. A zis ca nu. Atunci nu tu un cadou. Un gest frumos nimic.