| Niko93 a întrebat:

Buna, ultima menstruatie a fost pe data de 4iunie. Pe data de 15 iulie am facut un test si a iesit negativ. Pe data de 19 am facut 2 teste si au iesit pozitive. Am repetat alte teste pe data de 21 si 22 iulie si da este un bebelus. Eu am menstruatie dereglata ajungand si la 40 de zile. Cate saptamani de sarcina am daca menstruatia este neregulata? Programarea o am pe 1 august la control. Sanii ma dor uneori si putin comparativ cu prima sarcina. Este normal sa nu am dureri de sani?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Deoarece femeile nu au cicluri cu durate egale, deoarece unele au cicluri neregulate ca si tine, deoarece ziua fecundarii nu este neaparat ziua in care s-a consumat actul sexual etc., consensul medical este ca sarcina sa se calculeze in functie de prima zi a ultimei menstruatii, cu toate ca in mod evident, atunci nu exista nicio sarcina, iar aceasta s-a produs cateva saptamani mai tarziu.Insa ideea este ca aceasta este o data pe care o cunosti cu exactitate.

In cazul tau, astazi, 23 iulie, ai intrat fix in saptamana 8 a sarcinii.

Multa sanatate si sarcina usoara!

| Niko93 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc pentru raspuns.

| Floridori a răspuns (pentru Niko93):

Cu drag!
Numai bine!