| Elenamarius1 a întrebat:

Buna, va rog să mă ajutați cu un răspuns, este urgent sunt disperata. In urma cu 14 ani am avut tpha pozitiv, sa trec mai repede la subiect. Mi-am făcut tratamentul mai mereu până acum 2 ani la care acum 3 luni am repetat analizele in Italia a zis că am tpha foarte mic, nu trebuie sa le mai fac. Am venit în Romania cu gândul să fac starea civila, fericita toată până mi-am făcut analize care au ieșit pozitive, medicul de familie a zis că nu poate să îmi dea foaia aia că sunt apta sa mă căsătoresc până nu merg la dermatolog. M-am dus mi-a zis sa îmi refac analizele și tph, am uitat sa va zic iubitul meu este negativ...ok i-am dus chiar azi rezultatele, au ieșit pozitive amandoua, i-am spus dacă sunt pozitive scrieți-mi tratamentul cu moldamin la care a zis a nu pot până nu face și iubitul tau din nou analizele, ok. Ok i-am pus o întrebare, i-am zis dacă îmi ies analizele după tratament pozitiv eu nu mă pot căsători niciodată? La care mi-a zis da normal că nu te poți căsători chiar dacă faci și tratamentul și ieși pozitiv, este posibil așa ceva?

Răspuns Câştigător
| Daz01 a răspuns:

Din păcate, fără Certificatul Prenupțial cu mețiunea "Se poate căsători" ofițerul de stare civilă nu vă poate primi declarația de căsătorie și nu poate oficia căsătoria. Deși dreptul la căsătorie este un drept fundamental sunt cazuri când acest drept poate fi îngrădit din pricina stării de sănătate. Sper ca rezultatul tratamentului să vină repede în cazul tău și al iubitului tău. Sănante și succes.

| Elenamarius1 explică (pentru Daz01):

Mulțumesc frumos... Dar medicul la care am fost totuși ma făcut să îmi pierd speranța eu i-am zis că îmi fac tratamentul ori cât este nevoie dar dacă îmi iese tpha pozitiv pentru că sunt cazuri că iese doar foarte mic asta însemnând că o avem dar nu putem să dăm bolă mai departe. El a zis dacă rămâne pozitiv chiar cu tratamentul nu te vei putea căsători niciodată

| Daz01 a răspuns (pentru Elenamarius1):

Din păcate nu știu să-ți spun exact care sunt bolile care împiedică ca doi oameni să se căsătorească pentru că legislația de stare civilă și codul civil nu definesc strict care sunt acestea, însă, pot să-ți spun cu tărie că fără certificatul prenupțial eliberat de medic cu mențiunea expresă "se poate căsători" și să fie în termenul de valabilitate, respectiv 14 zile (în astea 14 zile se includ și data depunerii declarației și data oficierii căsătoriei «11 zile de regulă») ofițerul de stare civilă nu poate primi declarația de căsătorie. Bănuiesc că în urma analizelor s-a observat că ai acest virus (dacă-l pot numi așa) dar nu s-a și deretminat riscul de a fi contagios. Afirmația medicului mi se pare extremă cum că nu te vei putea căsători niciodată, așa că te sfătuiesc să iei legătura și cu un alt medic, să faci un set de analize mai amănunțit și să primeși un aviz medical care să specifice în mod expres că nu ești contagioasă, astfel să ți se poată elibera certificatul prenupțial. Ca un ultim sfat, după primirea certificatelor prenupțiale, mergeți direct la oficiul de stare civilă de la domiciliul unuia dintre voi (se poate și în altă localitate cu aprobarea primarului pentru motive temeilice, deci vă complicați) pentru depunerea declarației de căsătorie (să aveți la voi buletinele valabile și certificatele de naștere). Succes.

| Elenamarius1 explică (pentru Daz01):

Mulțumesc enorm de mult ❤️❤️❤️

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

TPHA (test de hemaglutinare pasivă) - Sifilis

| Violleta2022 a răspuns:

Am gasit!
TPHA (test de hemaglutinare pasivă) - Sifilis

Asa este, atat asistentele cat si doctorul nu isi vor da acordul medical sa te casatoresti daca ai sifilis si tu ai iesit din nou pozitiva, deci tratamnetul ori nu a fost facut corect, ori nu a fost facut suficient de mult timp, odata ce boala asta grava a revenit.
Sifilisul netratat duce la moarte si este una din bolile grave care pot interzice casatoria daca tu esti pozitiva.

https://bioclinica.ro/......va-sifilis

| Floridori a răspuns:

Nu voi intra in detalii referitoare la cat de inutil si supid mi se pare tot acest proces si aceasta obligativitate, deoarece nu fac subiectul discutiei.

Insa, raspunsul este: BINEINTELES ca te poti casatori.Mi se pare absurd ca unii au impresia ca doar pentru ca o persoana are probleme de sanatate (de altfel, tratabile in secolul acesta), nu are dreptul la o familie si egalitate in a o intemeia in cadrul legal.

Aceste analize au rol informativ si medicul trebuie doar sa se asigure ca partenerul intelege boala si ca ambii vor urma tratament/monitorizare.

Faptul ca acest medic face exces de zel este alta poveste.Refaceti analizele, discutati cu el, iar daca nu accepta sa va consilieze, sa va informeze referitor la boala, consecinte, tratament etc. si apoi sa va dea certificatul, mergeti la alt medic.

Multa sanatate!

| Elenamarius1 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc frumos

| Floridori a răspuns (pentru Elenamarius1):

Cu drag!
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum vezi de ce este important sarespecti ceea ce spune Dumnezeu sa te abtii de la relatii sexuale înainte de casatorie? Ca sa eviti asemenea boli care le i ei prin sexul cu multiplii parteneri infectati care nu se protejeaza nici pe ei si nici pe tine, acum toata viata ta vei face tratament datorita unei plăceri de moment, dar tu spui la inceputul intrebarii tale ca acum 14 ani ai avut vreo pozitiv spui tu, ce anume ai vrut sa spui cu acest vreo pozitiv, sau este vorba de sero pozitiv care inseamna sida.

| Elenamarius1 explică (pentru anonim_4396):

Care plăceri? Am vdrl pozitiv de când aveam doar 10 ani și nu cred că atunci am avut relații sexuale sau poate am avut mai devreme doar că atunci am fost depistată...Am vdrl pozitiv nici de cum sida și tot timpul mi-am făcut tratamentul la care și acum câteva luni am făcut analizele in Italia și a zis că nu am nevoie de tratament pentru că tpha este foarte mic. văd că în Romania este cu totul altceva