| laviniabeluska11 a întrebat:

Vreau părerea voastră! Am o relație de aproape un an cu un băiat pe care îl iubesc foarte mult. E foarte atent si grijuliu cu mine, simt ca mă iubeste enorm si ca nu mai vede pe altcineva in afara de mine. Dar cred ca eu am o problema... I-am spus ca ma deranjează sa dea like altor fete si nu a mai dat. Mă deranjau si câteva prezente feminine din lista lui si le-a sters. El a avut o iubita de care s-a despărțit acum 8 ani. Ea si-a facut o relatie cu cineva. El pe tipa asta, înainte sa fie cu mine, o avea la prieteni si ii dădea likeuri si i-am spus ca ma deranjează si i-a dat unfriend. Ideea e ca am gasit in albumul lui, o fotografie cu ea de care zicea ca nici nu mai stia ca e. A rupt-o atunci si m-a rugat sa inteleg ca nu mai e nimic si ca eu sunt totul pentru el. După vreo săptămână, am vazut ca ii daduse el like surorii acestei fete. Nu a dat nimănui, decat fix asteia si m-a deranjat foarte rau. Mă dor lucrurile astea pentru ca ma fac sa am senzatia ca o regreta pe aia. Ea l-a inselat atunci si el s-a despărțit de ea. A trecut mult timp, dar sunt foarte geloasa si îl iubesc foarte mult si nu vreau sa se plimbe alta femeie prin capul lui. Greșesc?

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, gresesti ca nu ai incredere deplina in el. Asta arata ca de fapt nu il iubesti, te iubesti doar pe tine si pe el il folosesti, fiindca se poarta frumos cu tine si iti face toate voile. Cand vei incepe sa il iubesti chiar si cat negrul sub unghie, vei avea respect nelimitat si neconditionat in el (vei gandi: prietenul meu este cel mai demn si mai curat om, orice mica banuiala ar fi de neiertat) si il vei respecta (vei gandi: este un om liber, eu nu am dreptul sa am nici o pretentie, el face numai ce vrea el, fiindca stiu ca va face numai ce este bine).
Sper ac el isi va deschide ochii mai devreme is mai tarziu si isi va gasi o femeie mai putin egoista, care sa il iubeasca macar putin. Iar tu te vei vindeca de gelozie si abia apoi vei mai gasi o relatie (ca sa nu mai supui unor umilinte atat de grave si un alt om)

| Ririru a răspuns:

Buna,

Da, gresesti.
Intr-o zi nu va mai suporta si te va parasi. happy
Atitudinea ta nu este deloc ok, am inteles cand esti intr-o relatie nu stai toata ziua pe like uri la alte fete, poate si pe mine m ar deranja daca as vedea zi de zi likeuri la diverse domnisoare, insa ca a dat un like unei surori a unei foste, poate i-a placut poza sau poate cu respectiva a ramas prieten. Ideeile tale sunt absurde, iar el a fost mai mult decat foarte dragut, insa tu continui sa-ti hranesti singura gelozia.

| corbulalbrosu a răspuns:

Gelozia ta ''bolnav de exagerata'' s-ar putea sa reprezinte ''cancerul'' care roade, distruge intr-un final, chiar si cea mai solida temelie/fundatie. Chiar si cel mai supus si credincios caine, face tot posibilul sa scape din lantul cu care este retinut, iar atunci cand reuseste sa scape, de obicei revine dupa cateva zile. big grin Ia aminte si gandeste-te si la zicala : ''ce tie nu-ti place nici altuia nu-i face''. Multa sanatate!

| Freya1 a răspuns:

Toata lumea iti spune ca gresesti, ca esti exagerata poate poate dar deoacamdata e viata si relatia ta asa ca tu esti aia care cam decizi.Adevarul e ca daca el se mai gandeste la fosta poti sa faci tu ce vrei, sa il opresti din like, sa ii stergi contul, sa ii verifici telefonul ca ea va fi la el in suflet sau creier unde ce sa vezi nu poti sa intri.
Solutia e sa indepartezi gandurile astea de la tine, sa ii recunosti lui ca ai o problema si sa vorbiti sa te ajute.Capteazai timpul si atentia cu tine, cu dragostea ce eu porti nu pistonandul cu fosta ca tu singura eu bagi pe gat.
Si eu am ramas in trecut cu amintiri si ganduri la anumite persoane iar persoana de langa mine a trebuit doar sa imi arate ca viata este si altfel si ca ma iubeste si am trecut peste.Degeaba e cu fata aia la el in cap daca in realitate e cu tine de mana, de multe ori realitatea bate imaginatia.

| OldSoul a răspuns:

Daca te doare ca da like altor fete, si alte prostii de acest gen, sa vezi ce o sa te doara cand o sa se strice totul din cauza geloziei tale excesive.

Vrei, sau nu vrei, nu esti singura femeie de pe planeta, inevitabil va mai intra in contact cu alte fete intr-un fel sau altul, daca tu nu intelegi asta, ai o problema, si ar fi bine sa o rezolvi cat nu e prea tarziu.

| Emma30555 a răspuns:

Invata sa ai incredere in tine sa te consideri tu cea mai buna pentru el, apoi invata sa ai incredere in el, traim intre oameni nu izolati si nu putem fii gelosi asa pe oricine. Sincera sa fiu in locul lui nu procedam asa

| Pool77 a răspuns:

Copilarii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti o disperata fetita, s-ar putea in scurt timp sa se scarbeasca de tine. La moment inca nu-ti vede obsesia si stilul posesiv. Nu stiu cum sa-ti zic, dar nu l-ai castigat la popice pe baietasul asta. Mai si tine la tine ca la ochii din cap. Esti scarboasa cu asa comportament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În locul tău i-aș căuta și mesajele cu maică-sa. Știi tu, poate e pasionat de incest...

Răspuns utilizator avertizat
| Danielachan a răspuns:

Da, gresesti. Nu ai dreptul sa il controlezi si sa ii dictezi ce sa faca. Esti extrem de nesigura pe tine

| IvonneBk a răspuns:

Bineinteles ca gresesti. Asta e obsesie, nu iubire! Trebuie sa constientizezi cat de norocoasa esti pentru ca in ciuda comportamentului tau absolut CRETIN, inca este cu tine. Nicio femeie care are incredere in ea sau in partenerul ei nu se comporta in halul asta! Daca nu ai incredere in tine, trebuie sa descoperi si sa schimbi ceea ce nu iti place la tine sau sa te accepti asa cum esti, iar daca nu ai incredere in iubitul tau, te desparti frumos de el. Continuand asa, nu faci decat sa te imbolnavesti psihic si cu timpul il vei imbolnavi si pe el!

| ferret a răspuns:

Nu este normal. Sunt fată și totuși prietenul meu poate să aibă orice prieteni/prietene dorește, fiindcă totul se bazează pe încredere într-o relație. Au trecut 8 ani de zile de la despărțire, nu 8 săptămâni ca să îți mai faci probleme. Sunteți un cuplu, nu obiecte care se dețin între ele. Nu e ok să îi spui ce să facă și ce nu. Până la urmă dacă îl iubești, ai încredere în el. Dacă nu, cu toată gelozia asta..sufocantă, îl vei pierde. Este alegerea tahappy

| Mita27 a răspuns:

Iubirea e oarba, asa sunt si eu. In momentul de fata as face orice pentru prietena mea cu toate ca imi dau seama ca gresesc. Voi femeile cand noi va aratam ca va iubim si facem orice atunci cereti si mai mult si mai mult. Nu e corect din partea voastra.