| luana4660 a întrebat:

Vreau sa va povestesc cateva intamplari in care cred ca am procedat gresit si sa va intreb cum sa procedez pe viitor.
1. Vorbeam cu un baiat pe net si dupa putin timp mi-a cerut numarul de telefon ca sa mai vorbim. eu nu i l-am dat desi din tot sufletul as fi vrut pentru ca mi s-a parut ca mi l-a cerut prea repede, abia daca vorbisem si deja el voia numarul meu. Cunoscandu-ne pe net ma face sa ma gandesc si la faptul ca nu cumva le cere la toate nr de tel? Plus de asta nu as fi picat eu ca disperata dupa el? Adica putea sa-mi ceara la inceput contul de facebook, de exemplu.
2. Vorbeam cu alt baiat de mai multa vreme insa doar la telefon pentru ca el era plecat in alta tara dar urma sa ne intalnim cand incepea facultatea(amandoi fiind la aceeasi facultate). La un moment dat ma intreaba daca mai sunt virgina(eu mai sunt); dar mi-a sarit tandara cand l-am auzit ca ma intreaba asta desi noi nu ne intalniseram niciodata, nu aveam o relatie. I-am raspuns ceva de genul"ar conta daca as fi? ar schimba asta cu ceva intalnirea noastra? ai avea vreo problema daca nu as fi?" si el mi-a zis ca a intrebat doar asa, ca oricum ii place de mine si oricum as fi m-ar accepta.Pana la urma ne-am certat, el m-a jignit foarte rau desi repet nu ma cunostea si desi eu nu ii spusesem clar ca sunt sau ca nu sunt virgina.
Acum vine intrebarea generala: oare dau eu semnale gresite baietilor(cu nr de tel sa fi interpretat ca nu sunt interesata, iar cu celalalt sa fi inteles ca nu sunt)? Cum ar trebui sa procedez? parca nu vreau asa din prima sa le zic totul:daca aveam o relatie clar era altceva dar asa sa ma intrebe unele lucruri inainte de intalnire nu prea-mi place. Sunt eu prea exagerata(app am 23 de ani deci cat de cat sunt matura dar am piticii mei pe creier)

Răspuns Câştigător
| LovelyKitty2 a răspuns:

Eu zic ca ai procedat bine. Uite, nu fii cu cineva doar ca sa fii la moda. In primul caz, cineva cu care vorbesti doar pe net nu poate fi cineva de incredere caruia sa ii dai numarul, e o persoana care nu are cum sa te placa doar de pe net, pentru ca nu exista asa ceva. In al doilea caz e o intrebare intima care dupa parerea mea nu se pune si trebuie sa te faci respectata. Acum, in general, trebuie sa intelegi ca o relatie o intemeiezi cu o persoana pe care o cunosti si o iubesti, nu cu oricine iti cere numarul pe net sau cu oricine vorbesti la telefon. Dragostea se construieste in afara retelelor de socializare si trebuie sa fie adevarata nu cu oricine.
Parerea mea, sper ca te-am ajutat
:*

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Solutia e simpla, relaxeaza-te! Primului baiat ii dadeai numarul de telefon, nu e ca si cum i-ai fi daruit virginitatea. Si apoi vedeai cum avanseaza lucrurile. Celui de al doilea nu trebuia sa-i raspunzi atat de agresiv, ii puteai spune pur si simplu "astfel de lucruri le vom discuta dupa ce ne vom cunoaste mai bine" si gata, incheiai discutia. Inteleg ca te-a pus putin pe ganduri dar nici tie nu trebuie sa-ti sara tandara din orice fleac, oamenii mai spun si lucruri tampite din cand in cand...

Relaxeaza-te si nu mai pune la suflet orice chestie nesemnificativa, asta e tot ce trebuie sa faci.

| manuel72 a răspuns:

Cu cat esti mai clara, mai sincera si mai directa cu atat vei avea parte de mai putine neplaceri din cauza interpretarii "semnalelor".

| VictorVictoras a răspuns:

Ai procedat foarte bine bravo si eu as fi procedat la fel daca eram in locul tau si acel tip care te-a jignit este un idiot ca si-a permis sa faca un astfel de lucru mai ales ca nu era o persoana care sa-si permita sa faca asa ceva bravo tine-o tot asa happy

| anonimacurioasa a răspuns:

La prima intamplare ai procedat foarte bine si chiar la a 2 a.
Nu ai pitici pe creier si intotdeauna trebuie sa cunosti un baiat inainte sa-i dai numarul de telefon.
Poate deveni periculos...Gandeste-te ca in spatele unui calculator poate sa fie un criminal, un evadat sin inchisoare...
Ai procedat foarte bine. Daca vor sa fie cu tine trebuie sa te vada(si sa-ti placa de el). In situatia 2 il interesa doar sa se culce cu tine si apoi sa te arunce ca un gunoi...Asa ca nu ai nici un pitic pe cap

| luana4660 explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri, ma bucur ca nu sunt singura care gandeste asa. Am de exemplu o prietena care da numarul ei oricui i-l cere chiar daca nu place persoana respectiva si niciodata n-am vazut la ea sa iasa nimic bun din asta. Adica ok, iti dau numarul de telefon dar demonstreaza-mi ca meriti asta nu asa sa ti-l dau din prima, fara vreun efort din partea ta, iar in a doua situatie cred ca am reactionat asa pentru ca aveam unele asteptari de la baiatul ala si m-a enervat modul lui de a pune problema.