| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am o mică întrebare legată de gelozia la bărbați! Sunt împreuna cu iubitul meu de aproape 3 ani, totul ne merge bine, ne-am logodit vara aceasta dar el este foarte gelos. In fiecare seara ieșim, ne plimbam, mâncam ceva si el se enervează pur si simplu ca atrag privirile multor bărbați (sunt corpolenta, am sânii mari, fund mediu, coapse mari dar in același timp am și burtica). Sa fiu sinceră, eu nu stau sa ma uit in jur sa văd cine se uita, unde se uita, dar el o face și ajunge sa se supere ca "își rup alții gâtul după mine" și mie nu îmi place treaba asta cu gelozia și i-am spus-o și lui. Am observat ca a început sa zică mai rar de alții și mai nou își încordează maxilarul, tot ii explic sa nu ii bage in seama si ca nu ii face bine si ca gelozia asta nu ne ajuta cu nimic, dar nu înțelege, pe mine asta ma sâcâie și nu, nu ne afectează in vreun fel relația, tot la fel ne iubim dar nu îmi place sa îl văd nervos și nu vreau sa mai discute despre alții, atâta. El tot spune ca îl deranjează faptul ca unii sunt căsătoriți si ca alții sunt cu iubitele si totuși au tupeul sa se uite la mine! Eu nu sunt geloasa, dacă se uita vreo fata la el, nu am nici o problema, ba sunt mândra ca am un bărbat frumos și știu ca el are ochi doar pentru mine, in schimb el comentează mereu când se uita cineva spre mine, uneori am impresia ca e paranoic când spune ca se uita bărbații cu coada ochiului…! Nu știu ce sa fac..are cineva vreo idee sau părere? Cum as putea sa aflu de ce este așa sau cum as putea sa îl fac sa nu mai fie gelos? (mereu îmi spune ca nu are vreo teama ca m-ar pierde sau ca nu se simte inferior altora)

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

El se uita dupa femeile frumoase?
Daca da, atunci poti sa-faci replica si se va linisti dupa cateva ocazii.
Daca nu se uita dupa altele, atunci inseamna ca e prea posesiv, nu vrea sa te piarda, probabil nu prea a cunoscut alte femei de aproape. De asemenea persoane e bine sa te feresti!

| ania a răspuns:

Ia haine mai largi și nemulate care nu atrag atenția.

| mihai69 a răspuns:

Tipul e ceva mai mult decât gelos - e posesiv și are senzația că tu ești un "obiect" care-i aparține doar lui și nu suportă ideea că se pot și alții bucura de faptul că se pot uita la tine.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din moment ce ai ajuns sa scrii aici despre gelozie, tind sa cred ca de fapt chiar va afecteaza relatia, desi tu sustii ca nu.Ar trebui mers la psiholog, altfel gelozia va escalada in moduri neasteptate.

| J0B0MAT a răspuns:

Cred că are puțină paranoia.Nu există să se uite mereu toți bărbații oriunde la tine. Oamenii se uită și ei la lume, împrejurimi, nu toți special la tine.
Și chiar de s-ar uita toți la tine, nu ar avea ce să le facă.Nu fac nimic ilegal, imoral.El trebuie să mai lucrez cu paronia, frustrările lui.

| AndreeaXMaria a răspuns (pentru J0B0MAT):

Majoritatea se uita ca au ochi, ii văd și eu pe unii dar nu ma deranjează cat timp nu fac vreun gest sau vreo mișcare spre mine. Vara se uita mulți la mine la decolteu, la pantalonii scurți si iarna la cum îmi sta cu colanți, sincer nici nu știu cum sa ma mai îmbrac căci am descoperit ca unor bărbați le plac fetele in trening si cu parul dezordonat, deci oricum as da-o tot nu crapă bine! Tot gelos devine…

| J0B0MAT a răspuns (pentru AndreeaXMaria):

Nu ai ce să îi faci nici lui nici celorlalți.Ei au ceva probleme.
Poate și ție ți se pare prea mult că se uită la tine, când de fapt se uită fără vreun interes.

| Hyperion7 a răspuns:

Gelozia asta e o boala care va lăsa gust amar mai târziu!
E ca un fel de tumoră canceroasa,te omoară lent,dar sigur.
Nu îl poți face tu sa nu mai fie gelos, el trebuie să conștientizeze acest aspect și să îl remedieze, altceva nu ai ce face tu, ba din contra, sa nu faci mai rău.
Cât despre aspectele menționate în paranteză, tind sa cred că totuși se simte inferior, pentru că altfel nu ar avea de ce sa fie gelos fara vreun motiv.
Mare grija la acesta gelozie oarbă!

| VoidEternal a răspuns:

E o problema destul de delicata. Daca se agraveaza in timp, atunci e cam nasol, lucrurile astea nu duc niciodata la ceva bun.

| CleanHeart a răspuns:

Îl macină că are un fel de a fi sensibil ce ascunde multa nesiguranta din moment ce reacționează așa și pornesc de la el din interior și acolo trebuie sa lucreze pentru că gelozia de genul asta e urâtă și chiar și când ești gelos dacă ești sigur pe tine o zici zâmbind și fără să îți peste prea mult și din contra simți mândrie că ai o femeie faina langa tine ce alții o pot doar admira, nu mai bine in loc de gelozii ar aduce flori

| anonim3248 a răspuns:

E prea gelos.

| adryang78 a răspuns:

Nu prea ai ce să faci, din păcate. Gelozia e boală grea, mai ales când dă pe dinafară. Nu strică un dram de gelozie într-o relație, o condimentează un pic, dar când te copleșește nu e bine deloc. Cu timpul, o să vă afecteze relația, fiindcă va deveni obositor să-i tot explici că nu te interesează alt bărbat și jignitor să fie gelos fără motiv. Numai el poate lua măsuri așa încât să-și scoată gândurile astea din cap și să se stăpânească.
Să auzim de bine!

| tunoi88 a răspuns:

Gelozia este o prostie, nu zice nimeni, sa nu fii gelos, dar daca ai o iubita/sotie frumoasa si se uita altii, nu e vina ta. Cand iti iei o femeie frumoasa si care arata bine, iti asumi si ca o fie admirata. Un barbat smecher e mandru de ce are langa el. Daca e cu sange in instalatie, sa ii abordeze si pe aia care se uita happy poate il scapa unul de gelozie happy

| AdrianFoanga a răspuns:

Gelozia este o prostie daca-i dusa la extrem. Nu-i gresit sa fii gelos dar sa fii gelos ca se uita altii la consoarta e gresit.