| anca13 a întrebat:

Vreau un raspuns.Eu iau anticonceptionale de 6 luni, le-am luat regulat pana acum, 21 cu 7.Am terminat blisterul luna aceasta, mi-a venit ciclu, s-au terminat cele 7 zile de doua zile.Eu am uitat sa incep blisterul(de doua zile)pentru ca am avut ceva probleme.Intrebarea mea este, pot sa le iau in seara asta, cu doua zile intarziere de data la care trebuia sa incep sau astept pana luna viitoare? Va multumesc, scuze categoria.

Răspuns Câştigător
| bubu_1526 a răspuns:

Poti sa le iei si asa dar poate sa iti vina cu 2 zile mai tarziu sau mai devreme, eu al fel in loc sa incep sa iau de luni acum am luat de marti, mi-a zis si farmacista

4 răspunsuri:
| Bob a răspuns:

Da,poti,dar citeste cu atentie prospectul, pentru ca pe acolo pe undeva scrie ceva de genul "in cazul in care ati uitat sa luati pastila intr-o zi, sa nu luati 2 in ziua urmatoare ci continuati normal, dar folositi protectie suplimentara timp de cel putin 10 zile". Nu mai tin minte exact textul, dar cam asa era.
In cazurile astea in care se uita de ele, cand incepi sa le reiei, e ca si cum le iei pentru prima data (adica trebuie sa astepti cateva zile sa-si faca din nou efectul contraceptiv).
Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Bob a răspuns:

@bubu, stiam asta, ziceam doar ca e nevoie de protectie suplimentara pentru mai multa siguranta...in fine... raised eyebrows

| bubu_1526 a răspuns:

@Bob sa stii ca esti protejata inca de la prima pastila care ai luat-o mai documneteaza te, de ce vorbesti in necunostiinta de cauza?

| bubu_1526 a răspuns:

Pentru ce sa iei protectie suplimentara cand iei anticonmceptionale?