| Daxx7 a întrebat:

Bună ziua, a problemă legătă de ciclul menstrual al prietenei mele.
Am avut un contact sexual neprotejat la finalul lunii august în timp ce prietena mea era în a 3-a zi de menstruacția, iar ejacularea a avut loc afară, făra să mai continui ulterior actul sexul. Luna următoare in septembrie ciclul menstrual a fost normal având o întârziere doar de o zi.Acum în octombrie deja are o întarziere de 9 zile, iar din sfarșitul lui august nu am mai avut niciun contact sexual, menționez faptul ca prietenea mea a fost răcita și a luat pastile pentru răceala în acesta perioadă.
Sunt puțin panicat și am nevoie de raspuns la acesta problemă.
Mulțumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Poate ca prietena ta are un ciclu de tip neregulat, adica nu are mereu acelasi numar fix de zile.
In cazul acesta, menstruaria apare cand este programata hormonal sa inceapa, adica atunci cand vrea, in limbaj popular.In majoritatea cazurilor un ciclu va avea intre 28 si 35 de zile, dar se considera in limite normale orice durata a ciclului intre 20 si 45 de zile.

Daca totusi are un ciclu de tip regulat, trebuie sa intelegeti ca uneori pot exista dereglari, sau ajustari hormonale ce pot face ca ciclul sa aiba anumite diferente.De regula, se incadreaza in limita normalitatii, fara sa ridice prea mari semne de intrebare 3 diferente de +/- 3 zile pe an, sau o unica intarziere de maxim 10 zile.

In orice caz, daca dupa contactul sexual a avut menstruatie normala, iar ulterior nu ati mai avut relatii intime, nu aveti motiv de ingrijorare, menstruatia reprezentand garantia ca nu exista o sarcina instalata in uter.

2 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Daca chiar o iubesti si esti barbat adevarat, ia- o de nevasta si daca apare o sarcina neprogramata fii responsabil si cresteti impreuna copilul.

| Alexandra20122017 a răspuns (pentru ania):

Daa, probabil fata e mica, nu au nevoie de copil acum