| Sanzianaionela20 a întrebat:

Bună ziua. Am avut primul contact sexual neprotejat, eram in a doua zi a fertilitatii dar partenerul meu susține ca a avut grijă și nu a ejaculat in mine. Am citit undeva ca abia la al 3 act exista riscul mai mare de a rămâne însărcinată. Este adevarat sau pot rămâne si dupa primul act? (Am 19 ani)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca partenerul tau de sex inainte de a incepe primul act sexual, NU a ejaculat in urma cu 3-4 ore, sau chiar si daca a ejaculat dar pe urma a urinat dupa ejaculare/inainte de a incepe actul sexual, fiindca NU pot exista spermatozoizi in uretra penisului, rezulta ca in aceasta situatie NU poate sa te lase insarcinata chiar si daca sexul a fost intretinut in cea de a 2-a zi a perioadei fertile a respectivului ciclu menstrual.
Acea informatie de-a ta : "" Am citit undeva ca abia la al 3 act exista riscul mai mare de a rămâne însărcinată. "" este complet FALSA, GRESITA, ERONATA, fiindca sarcina se produce in toate cazurile in care sperma ajunge in vagin intr-o zi care apartine de perioada fertila. Se considera ca In prima zi a perioadei fertile probabilitatea de a se putea forma sarcina este de 5-8%, in cea de a 2-a zi este de cca. 10-20%, in a 3-a zi creste la 40-65%, pentru ca in a 4-a si a 5-a zi a perioadei sa fie maxima, de peste 90-95%. Sarcina se poate forma numai daca sunt indeplinite cele 2 conditii strict OBLIGATORII si anume :
-- actul sexual sa fie intretinut in una din ultimele 3-4 zile (sigur fertile) ale perioadei fertile
-- sperma indiferent prin ce mod si in ce cantitate trebuie sa ajunga in mod sigur in vagin.
Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca n-avea pe teava nimic si e sigur 100% ca n-a lasat in tine nimic, nu prea ai avea cum si de ce. Totusi, data viitoare in perioada fertilitatii cumparati un prezervativ, sau apelati la ceva metoda contraceptiva mai bine decat sa-ti faci griji aiurea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Totul depinde de organismul tau si de cum ai noroc, poate de data asta ai scapat de o sarcină, sa inteleg ca nu doresti la varsta ta copil? Dar data viitoare cand mai face ti sex face ti cu prezervativ vei reduce riscul unei sarcini ne dorite si vei fi si tu in siguranță relaxată in timpul sexului, nu cu teama ca daca vei rămîne însărcinată. Multă sănătate.

| mihai69 a răspuns:

Dacă avea ceva spermă pe „țeavă" de la o ejaculare anterioară - e foarte posibil!

| Emilian65 a răspuns:

Da este posibil si la primul act sa ramai gravida.

| Anca32 a răspuns:

Asta cu doar la al 3 Lea act sexual poți rămâne mai repede însărcinată nu e adevărat deloc. La fiecare contact sexual neprotejat exista șanse sa ramai