| Ramo137 a întrebat:

am un cheag de sange pe un ovar, si trebuie sa iau anticonceptionale (se numesc MILLIGEST) pentru eliminarea lui.
Am inteles ca la 12 ore o pastila din prima zi de mentruatie. Insa de aici nu mai stiu, sunt 21 de pastile, iau cat timp am menstruatia si dupa pauza? sau cum, stiu ca trebuie o pauza de 7 zile dar nu stiu clar cand.
Doamna doctor ce mi-a prescris asta mi-a spus extrem de neclar tot si am plecat fara sa stiu cam nimic de la ea, plus ca nu am cnsas a costat 300 lei tot consultul.

Daca cineva a mai avut probleme si a luat Milligest, va rog spuneti-mi cum se administreaza. Cum e cu pauza aceea si ce mai trebuie sa stiu.
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu sunt medic ginecolog dar asa tampenie inca n-am auzit!
Inainte sa dai bani pe anticonceptionale, mergi URGENT la o clinica ginecologica bine dotata pentru a doua parere!
Un cheag de sange nu se elimina prin anticonceptionale sau prin rugaciuni, fiindca e foarte periculoasa, mai ales in zona genitala!

| Ramo137 explică (pentru Bula):

Am mai avut, stiu despre ce e vorba. Am avut acum 6 ani. Am ovare polichistice si fac cheaguri de sange pe ovare ( rar.) dar fac. Si..imi si intarzie muult. Mi-a intarziat din noiembrie pana azi. aproape 3 luni
Am fost la medic si tocmai medicul ginecolog mi-a prescris astea. Acum 6 ani tot cu asta s-a dus, si atunci era grav, chistul era de 7 cm.
Si doar pentru un consult a fost 3 milioane, nu as mai da inca 3 mil pentru '' a doua parere''. A fost extrem de mult oricum.

| Bula a răspuns (pentru Ramo137):

Cu sanatatea TA faci ce vrei.
Cheagurile de sange indica artere sparte.
Cu un asemenea cheag (in cateva luni) pot aparea rapid si tumori, chiar canceroase.

| Ramo137 explică (pentru Bula):

DA CU SANATATEA MEA FAC CE VREAU.

daca te documentezi, fetele ce au ovare polichistice fac des cheauri, de obicei mici. rar mari.
papa

| Bula a răspuns (pentru Ramo137):

Din pacatem sunt documentat.
Sora mea a murit in 4 luni, din cauza cancerului de col uterin, care a inceput cu un mic chist si cheag de sange...
Nici ea nu i-a dat mare importanta.

| Ramo137 explică (pentru Bula):

Nu e ca nu ii sau importanta. Nu am posibilitati ca sa fac tratamentul necesar.
Daca ce ai zis e adevarat, imi pare rau de sora ta. Sincer m-ai bagat mai in sperieti decat eram, ca imi vine timpul si mai repede. oricum am si depresie severa si insomnii laughing. firar ea de viata

| Bula a răspuns (pentru Ramo137):

Nu ai asigurare de sanatate?
Daca tu personal nu ai, poate ai putea sa-ti faci co-asigurare din partea sotului...
Dar, dupa cate stiu, testarile si tratamentele anti-canceroase sunt in regim gratuit, deci ai putea sa-ti faci o investigatie de urgenta si la un centru (spital) de ginecologie, acuzand dureri.

| Ramo137 explică (pentru Bula):

Nu am ascugurare, nu am sot am 20 de ani! =]]
Am inteles.

| Violleta2022 a răspuns:

Suna pe doamna doctor si intreab-o, dar de data asta pune mana si ia notite, ca noi nu avem de unde stii ce ti-a recomandat tie doctorita.

| Ramo137 explică (pentru Violleta2022):

Nu am nr ei, nu merge sa o sun nu e mama...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ramo137):

Ba merge sa o suni, ca de aceea este doctorita ta si ea este singura care stie cum ti-a prescris tie acele pastile.
In functie de analizele medicale, tis e prescriu 1-2 sau cine stie cate pastiel deodata, sau odata la 2 zile samd.
Pune mana si suna la doctorita sau la asietnta doctoritei si intreba apana intelegi, ca noi nu avem cum sa te ajutam, pentru un tratament la acre doar doctorita ta stie cate pastiel se iau, in ce oridine si cate pauze se fac.

| Ramo137 explică (pentru Violleta2022):

Nu ii pot spune doctorita cum ii zici tu, e o femeie fara suflet si sentimente... o femeie robot!
am sa dau iar multi bani pentru niste informatii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ramo137):

Atunci, suna asistenta doctoritei si daca ii vorbesti frumos, cu siguranta iti va da sfatul corect, pentru ca, are acces la informatia scris de doctorita in fisa ta.

| Omis a răspuns:

Nu stiu cum ai putut sa pleci fara sa intelegi ceea ce ti-a spus medicul. O intrebi si de 10 ori, daca nu intelegi.
Sun-o sau du-te la farmacie si intreaba.

| Ramo137 explică (pentru Omis):

Daah... nu am nr ei e privat. e un robot aceatsa doctora fara sentimente. si farmacista nu i-a inteles scrisul nici ea la ce mi-a explicat

| Omis a răspuns (pentru Ramo137):

Imposibil sa nu-i înteleaga farmacista scrisul. Daca a înteles ceea ce ti-a prescris, adica medicamentl, a înteles si modul în care trebuie sa le iei, dar probabil ca tu nu ai înteles nici de la ea. Ma rog.
Atunci, du-te la alta farmacie sa-ti citeasca alta farmacista reteta.

| Ramo137 explică (pentru Omis):

Nu ca la farmacia aia au citit si inca 2 fete, si nu au inteles. ma rog. doctora e un pic cam mult nebuna. nu stiu ce sa zic. eu nu intekeg nici o litera din ce a scris