| Anamaria25po a întrebat:

Am o problema.
Pe data de 17 Septembrie am avut sex neprotejat cu iubitul meu. La 2 ore am luat pastila de a doua zi. Țin sa menționez ca menstruația mea trebuia sa vina pe data de 21 și nici pana astăzi nu a venit. Am făcut 2 teste de sarcina și au arătat negativ. Unele sfaturi?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cand iei pastila de a doua zi asa se intampla. Nu te stresa. Este normal. Daca ai luat pastila, sunt sanse extrem de mici sa fii insarcinata.
Plus ca ai facut testele de sarcina si inseamna clar, ca nu esti insarcinata. Asa ca poti sa stai linistita, serios.

Si stresul poate sa fie o cauza pentru faptul ca intarzie, dar principala cauza este pastila de a doua zi. Asa se intampla. Ai rabdare, o sa treaca si o sa vina. O sa vezi happy

Si pe viitor, nu mai lua pastila, nu este chiar sanatoasa. Incearca, adica incercati, sa folositi prezervativul.

| Anamaria25po explică (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc. A fost totul rapid și nu am știut cum sa procedez m-am speriat.

6 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Mai copii nu mai luati pastila de a doua zi. Este o bomba hormonala care face ravagii in organims. Daca tu ca femeie ai menstruatia ceas, puteti folosi metoda calendarului pentru sex neprotejat, dar tot nu inteleg nu va protejati?
Folositi in mama lui prezervativul ca nu e nici scump si nici o rusine.
Daca testele de sarcina sunt negative atunci NU esti insacinata, ti-a intarziat pe baza de stres probabil. Daca vrei faci si analizele de sange sa vezi daca esti sau nu insarcinata.
Va distrugeti corpurile mai fetelor cu pastile si cu chiuretaje distrugeti vieti nevinoate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila de a 2-a zi a fost folosit absolut INUTIL, FARA ROST, fiindca in acel moment, adica cu 4 zile inainte de data la care urma sa porneasca sangerarea menstruala, ai fost in PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE a ciclului menstrual si in consecinta ERA/A FOST ABSOLUT INPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si in cazul in care sperma ar fi fost ejaculata in vagin. Fiinca din cauza prostiei tale, ti-ai batut joc de sanatatea organismului tau si ai reusit ''performanta'' sa-ti dereglezi pe termen lung (uneori chiar si pana in 8-12 luni), comportamentul tau poate fi apreciat si caracterizat ca fiind de o grava si crasa IRESPONSABILITATE. Chiar daca te va supara aceasta afirmatie : iti meriti pe deplin soarta. Multa sanatate! (garantat vei avea nevoie de asa ceva).

| Emilian65 a răspuns:

Ziua de 17 septembrie era in perioada infertila, daca in 21 septembrie trebuia sa iti vina menstruatia. Deci nu iti face probleme, nu esti gravida. Intarzierea poate fi din cauza unei infectii raceli de care suferi tu momentan.

| cristimihailov a răspuns:

Realizezi ca pastila aia de a doua zi e o bomba cu hormoni?

Mai bine pune-i zmeului un prezervativ si poate sa scuipe unde vrea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era o fază tare într-un film SF. Superman era împușcat și după ce-și termină individul gloanțele se apropie să-i dea un mare pumn, evident că și-a rupt mâna.

DACĂ pastila aia este atât de puternică încât să distrugă evoluția naturală a vieții, nu este absolut normal să-ți deregleze ciclul?! Sunteți incredibile...